Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na cmentarzu wojennym w Gadce Starej odsłonili pomnik poświęcony pamięci Polaków walczących w armiach zaborców w I wojnie światowej

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Na cmentarzu wojennym w Gadce Starej we wtorek 25 października odsłonięty został pomnik poświęcony pamięci Polaków, którzy walczyli w szeregach armii zaborców i polegli na frontach I wojny światowej. W uroczystości udział wzięli m.in. wojewoda łódzki oraz burmistrz Rzgowa.Pomnik znajduje się niedaleko wejścia na cmentarz. Jak zaznaczył Mateusz Kamiński, burmistrz Rzgowa, upamiętnienie poległych jest możliwe dzięki współpracy lokalnego samorządu z władzami województwa, którym zależało, by powstało tu miejsce pamięci narodowej.Czytaj dalej
Na cmentarzu wojennym w Gadce Starej we wtorek 25 października odsłonięty został pomnik poświęcony pamięci Polaków, którzy walczyli w szeregach armii zaborców i polegli na frontach I wojny światowej. W uroczystości udział wzięli m.in. wojewoda łódzki oraz burmistrz Rzgowa.Pomnik znajduje się niedaleko wejścia na cmentarz. Jak zaznaczył Mateusz Kamiński, burmistrz Rzgowa, upamiętnienie poległych jest możliwe dzięki współpracy lokalnego samorządu z władzami województwa, którym zależało, by powstało tu miejsce pamięci narodowej.Czytaj dalej Krzysztof Szymczak
Na cmentarzu wojennym w Gadce Starej we wtorek 25 października odsłonięty został pomnik poświęcony pamięci Polaków, którzy walczyli w szeregach armii zaborców i polegli na frontach I wojny światowej. W uroczystości udział wzięli m.in. wojewoda łódzki oraz burmistrz Rzgowa.

Pomnik znajduje się niedaleko wejścia na cmentarz. Jak zaznaczył Mateusz Kamiński, burmistrz Rzgowa, upamiętnienie poległych jest możliwe dzięki współpracy lokalnego samorządu z władzami województwa, którym zależało, by powstało tu miejsce pamięci narodowej. Zwrócił uwagę, że Polacy walczyli w armiach zaborców w czasie I wojny światowej, która doprowadziła do odzyskania niepodległości przez Polskę.

Skomplikowana polska historia

Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki zwrócił uwagę na złożoność polskich losów i polskiej historii.

- Polacy na początku XX wieku byli obywatelami trzech państw, nie mieli swojej ojczyzny - mówił wojewoda. - W 1914 roku przymusowo podjęli służbę w armiach zaborców, początkowo nie widzieli w tym sensu, ale jednak podczas I wojny światowej wykluwały się podwaliny pod niepodległa Polskę: sedno Legionów Polskich, Armii Hallera.

Moralne zobowiązanie wobec dawnych pokoleń

Tobiasz Bocheński podkreśla, że jesteśmy zobowiązani do tego, by dbać o wszystkie nekropolie, wszystkie mogiły, które są na terenie państwa polskiego, nawet jeśli nie są w nich pochowani Polacy. Podkreślił, że z roku na rok przeznaczanych jest coraz więcej pieniędzy na odnawianie zabytków na cmentarzach wojennych, a Polacy mają moralne zobowiązanie wobec przeszłych pokoleń, które położyły na szali swoje życie, byśmy mogli być Polakami.

Pod pomnikiem na cmentarzu wojennym w Gadce Starej we wtorek zostały złożone kwiaty, także od władz Łodzi, zapalono znicze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki