Na co nie szkoda żołnierskiej krwi

  Na co nie szkoda żołnierskiej krwi

  Sławomir Sowa

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Na co przeliczać żołnierską krew? Sojusznicze wartości z NATO, zdobyte doświadczenie bojowe armii jako całości? Prestiż państwa? W Afganistanie zginął właśnie 40 polski żołnierz i zapewne niejeden jeszcze zginie, zanim w przyszłym roku opuścimy Afganistan.
  Sławomir Sowa

  Sławomir Sowa ©Grzegorz Gałasiński

  Im bliżej tej daty, tym bardziej bezsensowna będzie się wydawać każda kolejna śmierć. Tym bardziej że opuszczeniu Afganistanu nie będzie towarzyszyć poczucie zwycięstwa, bo niby nad kim? Satysfakcja z zaprowadzenia porządku? Jak wygląda "porządek" w takim "ustabilizowanym" kraju po wyjeździe okupacyjnych wojsk, widać w dzisiejszym Iraku. Zamach za zamachem, krwawe jatki niemal co tydzień.

  Często słyszeliśmy, że polska obecność w Afganistanie to rodzaj polisy ubezpieczeniowej. Walczymy w jednym szeregu z NATO i kiedy znajdziemy się w potrzebie, to NATO nam pomoże. Może pomoże, może nie. Takie rzeczy zawsze wychodzą w praniu, a tylko głupi bierze deklaracje za dobrą monetę.


  Prestiż państwa? Od kiedy to chwałę przynosi walka z pasterzami zakopującymi nocą miny przy drodze?

  Tak naprawdę jedyną wartością pozostaje lekcja dla wojska, której nie da się odrobić na poligonie. Bardzo krwawa lekcja. Wielu wojskowych podkreśla, że wojny w Iraku i Afganistanie były pozytywnym wstrząsem dla wojska polskiego. Pytanie, co zrobimy z tą lekcją.

  Ostatnio gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, mówił o doktrynie Komorowskiego, która ma polegać na skoncentrowaniu wszystkich wysiłków nie na kosztownych misjach zagranicznych, lecz modernizowaniu i szkoleniu armii w kraju. Armii, która w dużej mierze posługuje się dość zabytkowym uzbrojeniem, bo to co najlepsze szło do tej pory na misje.

  Może prezydent Komorowski wykaże więcej konsekwencji niż Komorowski kandydat na prezydenta w 2010 roku, który obiecywał, że wycofa naszych z Afganistanu w 2012 roku.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zdjęcie autora komentarza
  Całkiem do rzeczy.

  ksantypa_222

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 14

  "Murzyni mówią, że na początku świata wszyscy ludzie byli jednego koloru. I nastał dzień, kiedy Bóg rzekł do Kaina: „Co zrobiłeś z twoim bratem Ablem?” Wtedy Kain zbladł ze strachu."...rozwiń całość

  "Murzyni mówią, że na początku świata wszyscy ludzie byli jednego koloru. I nastał dzień, kiedy Bóg rzekł do Kaina: „Co zrobiłeś z twoim bratem Ablem?” Wtedy Kain zbladł ze strachu."
  Autor:Julian Tuwimzwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo