Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na działce Misztala przy Piotrkowskiej ruszają prace. Będzie Misztal Tower? Jakie plany ma biznesmen dla działki na Piotrkowskiej?

Piotr Jach
Piotr Jach
Grzegorz Gałasiński
Słynną działkę należącą do łódzkiego biznesmena Piotra Misztala, przy skrzyżowaniu ul. Piotrkowskiej z al. Piłsudskiego, gdzie do jeszcze do niedawna królowały sławojki będące symbolem jego sporu z magistratem, otoczył ażurowy płot z tablicą z informacją o „przebudowie sieci i instalacji”.

Zapowiada rychły początek prac, które pozwolą na przeniesienie wszystkich podziemnych instalacji biegnących pod powierzchnią prywatnej działki poza jej obręb. Zakres prac jest poważny, bo dotyczy sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej, energetycznej i światłowodowej.

- Mamy pozwolenie na budowę, szukamy już wykonawcy. Prace, których koszt szacuję na ok. 5 mln zł, chcielibyśmy rozpocząć w czerwcu – informuje Piotr Misztal. Nie ukrywa, iż ta inwestycja jest wstępem do planowanej zabudowy działki. Po rozmowach z pierwszym wiceprezydentem Łodzi, Adamem Pustelnikiem, biznesmen zdecydował się nie kontynuować zatargu z miastem dotyczącego ograniczeń wynikających z zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i odstąpić od projektu wybudowania tam drapacza chmur, który doczekał się już nawet potocznych nazw „Dubai Tower” lub „Misztal Tower”. Nowy budynek będzie niższy, wysokości 24 kondygnacji. Jego projekt już powstaje.

- Miasto po raz pierwszy udziela mi wsparcia – dodaje Misztal.

Biznesmen zdaje się mieć plany sprecyzowane, bo o budowie 24-kondygnacyjnego budynku przy „Centralu II” mówił już 29 stycznia br., w wywiadzie udzielonym TVP3 Łódź (w programie „Rozmowa Dnia”). Na pytanie, jaka będzie wysokość tego budynku, odpowiedział „24 piętra. Tylko 24 piętra”. Wprawdzie piętro to nie to samo co kondygnacja, ale ten drobiazg można chyba pominąć.

Magistrat jest oszczędny w komentarzach.
- Nie zamierzamy zmieniać miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - informuje Aleksandra Hac z biura prasowego Urzędu Miasta Łodzi.

Po mieście chodzą jednak słuchy, że wymogi mpzp można obejść. Taką możliwość daje wprowadzona w życie w 2018 r. specustawa zwana potocznie „lex deweloper”, która pozwala na budowanie niezależnie od istnienia lub ustaleń mpzp. Nadal nie jest to jednak proste. Wymagana byłaby akceptacja projektu przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, zaświadczenie od ratusza o zachowaniu tzw. standardów urbanistycznych (czyli np. właściwych odległości od przystanków komunikacji itp.) oraz akceptacja Rady Miasta. „Lex deweloper” już w Łodzi stosowano - przykładem jest chociażby Widzewska Manufaktura. Problemem może być natomiast fakt, że działka Piotra Misztala leży w obrębie Parku Kulturowego Ulicy Piotrkowskiej i jest Pomnikiem Historii (od 2015 r. - z nadania prezydenta RP Bronisława Komorowskiego), co było już stawiane jako argument przeciwko planom Misztala. Póki co - bo deweloperzy domagają się w tej kwestii zmian - „lex deweloper” nie ma zastosowania w parkach kulturowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na działce Misztala przy Piotrkowskiej ruszają prace. Będzie Misztal Tower? Jakie plany ma biznesmen dla działki na Piotrkowskiej? - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki