Na Fabrycznym wykonano dwie trzecie stropu nowego dworca...

  Na Fabrycznym wykonano dwie trzecie stropu nowego dworca [ZDJĘCIA]

  Agnieszka Magnuszewska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Na Fabrycznym wykonano dwie trzecie stropu nowego dworca [ZDJĘCIA]
  1/6

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Krzysztof Szymczak

  Wylano już prawie dwie trzecie stropu Dworca Fabrycznego. Betonowa tafla ma być gotowa jesienią. Również jesienią powinno się rozpocząć drążenie tunelu, ale wykonawca robót nie otrzymał jeszcze pozwolenia na te prace.
  Konstrukcja stropu przyszłego dworca jest 8 m pod ziemią. Gotowa betonowa płyta ma mieć aż 65 tys. m kw.

  - Aby sprawniej prowadzić prace obszar ten podzielono nadziałki robocze o wielkości około 25 m na 25 m. Zabetonowano już trzydzieści z czterdziestu ośmiu działek roboczych - mówi Katarzyna Rumowska, rzecznik konsorcjum firm Torpol, Astaldi, Intercor, PBDiM (wykonawca). - Szacunkowo na jedną działkę wchodzi około tysiąca metrów sześciennych betonu. Łatwo policzyć, że wykorzystano już około trzydzieści tysięcy metrów sześciennych betonu.

  Na budowie dworca działają dwa tzw. węzły betoniarskie, dzięki temu betonowanie jednej działki wraz z robotami wykończeniowymi zajmuje 10 godzin. - Jedno betonowanie to sto dwadzieścia - sto trzydzieści "gruszek" - mówi Rumowska. - Strop nad przyszłą stacją PKP ma grubość 1,2 m, nad przyszłymi parkingami i dworcem PKS - 0,7 m grubości.

  Parking ma się znajdować na kilku kondygnacjach. Najniższa zostanie zlokalizowana na głębokości 17 m, środkowa - 14 m, a najpłycej położona - 11 m. Pomieści on aż 960 aut. Co ważne, 2 proc. miejsc postojowych będzie zarezerwowana dla osób niepełnosprawnych.

  Część wylewanej tafli (na głębokości 8 m) będzie nie tylko stropem parkingu. Ma na niej powstać wielostanowiskowy przystanek autobusowy. Oczywiście tabor MPK będzie się zatrzymywał na poziomie zero.

  W płycie stropowej pozostaną szczeliny tzw. otwory technologiczne, przez które wydobywana będzie ziemia do głębokości 16,5 m - powstaną tam perony dworca. - Należało zostawić obszar pod otwory technologiczne, które w przyszłości posłużą do wydobywania urobku spod stropu metodą podstropową - wyjaśnia Katarzyna Rumowska.

  Metoda ta polega na tym, że pod strop wjeżdżają koparki i wydobywają urobek. Prace te mają się rozpocząć jesienią, gdy betonowa płyta będzie gotowa. Konsorcjum nie chce podawać konkretnego miesiąca, bo - być może - wylewanie betonu zakończy się wcześniej niż planowano.

  Tak było w przypadku budowy ścian szczelinowych. Zakładano, że potrwa ona od 6 do 8 miesięcy, a prace zakończyły się po pół roku. Jesienią ma się też rozpocząć budowa tunelu, prowadzącego w kierunku stacji Łódź Widzew. Na razie jednak konsorcjum firm budujących dworzec nie dostało pozwolenia na te prace, choć planowano, że będzie ono wydane w połowie sierpnia.

  - Wciąż czekamy na decyzję Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi - podkreśla Katarzyna Rumowska. - Przygotowujemy się jednak do budowy tunelu. W tym celu przeniesiony został kontener z tarasem widokowym w okolice bramy wjazdowej na teren biura budowy. Obszar, na którym stał kontener, musi być bowiem przygotowywany pod budowę tunelu. Chodzi o roboty porządkowe, wyrównywanie terenu - dodaje rzeczniczka konsorcjum.

  Teren od strony ul. Niciarnianej równano już od początku sierpnia. Tunel ma być wykonany tak samo jak podziemny dworzec, czyli metodą ścian szczelinowych. Powstanie ich w sumie około 3 km. Nowy dworzec Łódź Fabryczna ma być gotowy na początku 2015 r. A przynajmniej tak zakłada harmonogram prac.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (20)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dobrze ze cos sie dzieje

  maniek1981 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 16

  ja tam sie ciecze ze nasze miasto tak sie zmienia tylko zeby jakosi zycia sie zmienila i bedzie super bo ciagle te podwyszki wszystkiego i co a co do inwestycji to jestem za

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Klaustrofobia

  Magdalena W (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 19

  Boje sie cisnych , zamknietrych pomieszczen. Bez kocyka tam nie wejde.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KIEDY!?

  Łodzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 14

  SIĘ DOWIEMY O ROZPOCZĘCIU BUDOWY TZW;"GŁOWICY ZACHODNIEJ"CZAS UCIEKA ULICE POZAMYKANE (KILIŃSKIEGO)A TAM NIC SIĘ NIE DZIEJE,PRZECIEŻ TEGO SIĘ NIE ZROBI W "MIESIĄC" WIĘC NA CO CZEKAJĄ,URZĄD...rozwiń całość

  SIĘ DOWIEMY O ROZPOCZĘCIU BUDOWY TZW;"GŁOWICY ZACHODNIEJ"CZAS UCIEKA ULICE POZAMYKANE (KILIŃSKIEGO)A TAM NIC SIĘ NIE DZIEJE,PRZECIEŻ TEGO SIĘ NIE ZROBI W "MIESIĄC" WIĘC NA CO CZEKAJĄ,URZĄD WOJEWÓDZKI SIĘ LENI CZY CO KTO JEST ZA TO ODPOWIEDZIALNY?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  JEŻELI

  amatorzy kwaśnych jabłek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 14

  Tunel będzie wykonywany metodą szczelinową czyli "powierzchniową"to dlaczego niedouczony autor tekstu pisze>"powinno się rozpocząć drążenie tunelu,"


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Beda drazyc metoda powierzchniowa

  pardons (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 12

  Bo go tata zatrudnil zeby sie chlopak wprawial w dziennikarce.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  1/3 i starczy

  Egineer Dipl. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 29

  A tunel po co? Jak na Niciarkę można dojechać po wierzchu?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hmm

  XYZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 11

  Tunel ma byc z dwóch powodów
  1szy to taki ze pociagi beda na Fabrycznym na poziomie -16 metrow wiec ten wjazd na poziom 0 troche zajmuje (nie moze byc nachylenie za mocne)
  2gi powod to chodzi o...rozwiń całość

  Tunel ma byc z dwóch powodów
  1szy to taki ze pociagi beda na Fabrycznym na poziomie -16 metrow wiec ten wjazd na poziom 0 troche zajmuje (nie moze byc nachylenie za mocne)
  2gi powod to chodzi o to by na Niciarnianej nie bylo przejazdu kolejowego (droga bedzie szla w tym miejscu lekka estakada, a tory w zagłębieniu,ale juz nie tunel). Jesr to wazne bo nie bedzie przejazdu kolejowego na Widzewskiej(droga bez wylotu), wteyd etz przeniosa z powrotem przystanek Piłsudskiego-Widzewskazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ażeby

  niedyplomowany (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 14

  Może po to żeby "po wierzchu" uwolnić miejsce pod inwestycje ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  oczyma wyobraźni widzę, jak to Hankowe cudo się wali

  dajtaspokoj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 29

  strach będzie tam się znaleźć

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Stop.

  Kryt. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 45 / 15

  Ludzie ja tego po prostu nie mogę zrozumieć co kolwiek się nie dzieje dobrego jaka kolwiek inwestycja nie była by realizowana jest źle...był kropiewnicki było źle, był joński nie no to ten już w...rozwiń całość

  Ludzie ja tego po prostu nie mogę zrozumieć co kolwiek się nie dzieje dobrego jaka kolwiek inwestycja nie była by realizowana jest źle...był kropiewnicki było źle, był joński nie no to ten już w ogóle maskra, jest zdanowska- no joński był na prawdę super...weźcie sie wreszcie ogarnijcie i sami przyczyńcie się jakos do rozwoju tej łodzi a nie jedyne co robicie to wjeżdżanie na wszystko co zrobi zdanowska...typowe polskie myślenie...to jest smutne że niby krytykujecie ją że nie robi nic dobrze dla miasta po czym sami macie to miasto totalnie w poważaniu...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przeciez nikt nie zaneguje

  pardons (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 15

  budowy trasy gorna jednak po co buduja dworzec ktory byl i pelnil jakos swoje funkcje na miare tego umierajacego miasta to juz wydatek prawie pol miliarda na sam dworzec to zwyczajnie bezsens,...rozwiń całość

  budowy trasy gorna jednak po co buduja dworzec ktory byl i pelnil jakos swoje funkcje na miare tego umierajacego miasta to juz wydatek prawie pol miliarda na sam dworzec to zwyczajnie bezsens, gdyby to sie laczylo z budowa linii quazi kolei miejskiej to ok ale po co nam ten dworzec mial byc czescia szybkiego polaczenia Wawa wroclaw a ma byc deogim nowym dworcemzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zacznij myśleć

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 11

  Jak możesz nie rozumieć tego, że te pieniądze poszłyby do innego miasta? Tego, ze w podziemnym dworcu chodzi głównie o uwolenienie terenów na ziemi? Jak można być tak durnym?
  Uważasz, że UE ot tak...rozwiń całość

  Jak możesz nie rozumieć tego, że te pieniądze poszłyby do innego miasta? Tego, ze w podziemnym dworcu chodzi głównie o uwolenienie terenów na ziemi? Jak można być tak durnym?
  Uważasz, że UE ot tak sobie powiedziała " masz kochana Łodzio moja pół milarda i róbta co chceta, albo dworzec albo wesołe miasteczko, masz i kup se coś ładnego"?
  Nie.... sprawa była wnikliwie analizowana i tylko dworzec miał szanse na dofinansowanie w takiej skali.
  Myślcie bardziej globalnie. Naprawdę nikomu to nie chodziło o super peron przykryty szklanym dachem tylko o całą resztę. Prawda jest taka, że sam dworzec jest przy okazji. Najważniejszym projektem jest NCŁ.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sense

  Kryt. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 9

  Jak dla mnie idealne stwierdzenie to poczekamy zobaczymy...nikt nie jest w stanie w tym momencie stwierdzic jak będzie to wszystko wygłądało...a może jednak okaże sie że to głupie wcale nie...rozwiń całość

  Jak dla mnie idealne stwierdzenie to poczekamy zobaczymy...nikt nie jest w stanie w tym momencie stwierdzic jak będzie to wszystko wygłądało...a może jednak okaże sie że to głupie wcale nie było...wiem jedno wole mieć dworzec za 1,8mld niż zaszczany kruszejący fabryczny...a ci którzy twierdzą że za tę kasę można by zrobic cos innego mysle że się mylą...przez tyle lat nic nie robili więc wychodzi na to że dopiero teraz coś robią...szczerze mówiąc mam cichą nadzieję że to własnie ten dworzec może coś zapoczątkuje nowego w tym mieście....a tak poza tym niech ktoś mi wskaże miasto w którym jakiekolwiek wielkie przemiany powstawały mały kosztem i nakładem pracy i bez cierpliwości mieszkańców?!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kładą

  naprzód. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 12

  Spotkamy się na tych łamach internetowych w pod koniec 2015r i zobaczymy jak to działa...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  !

  ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 12

  Dokładnie! Już nie mogę czytać tych wszystkich komentarzy. Najlepiej siedzieć i narzekać. Z jednej strony chcecie rozwoju, z drugiej zaś krytykujecie każdą inwestycję. Cieszmy się, że to miasto się...rozwiń całość

  Dokładnie! Już nie mogę czytać tych wszystkich komentarzy. Najlepiej siedzieć i narzekać. Z jednej strony chcecie rozwoju, z drugiej zaś krytykujecie każdą inwestycję. Cieszmy się, że to miasto się rozwija. Przyjmijcie internetowi narzekacze, że nie wybudują wam kolejnego ryneczku z pomidorami tylko otworzą Łódź na świat.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hmm

  XYZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 10

  Oni nie chca rozwoju -oni chca upadku tego miasta, bo wtedy beda mogli powiedzieć "a nie mówiłem"...
  Ich sukcesy miasta nie obchodza - widac po ilosci komentarz gdy jest dobra informacja i gdy...rozwiń całość

  Oni nie chca rozwoju -oni chca upadku tego miasta, bo wtedy beda mogli powiedzieć "a nie mówiłem"...
  Ich sukcesy miasta nie obchodza - widac po ilosci komentarz gdy jest dobra informacja i gdy jest zła.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wczoraj w Dzienniku Łódzkim zadano pytanie????

  sklave

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 41

  Czy podziemny dworzec w Łodzi budowany jest legalnie?
  No właśnie!!!!
  Tyle pieniędzy już wydano a dopiero dziś zadajemy pytanie
  o legalność budowy podziemnego dworca????
  Sam scyzoryk w kieszeni...rozwiń całość

  Czy podziemny dworzec w Łodzi budowany jest legalnie?
  No właśnie!!!!
  Tyle pieniędzy już wydano a dopiero dziś zadajemy pytanie
  o legalność budowy podziemnego dworca????
  Sam scyzoryk w kieszeni otwiera się ???
  Film:
  O Łodzi ten walczyk.....
  sklave.manifo.com/foto-szopka-2 zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Strop....

  cynik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 35

  Brawo. Bunkier już gotowy. Czekam na jego wyposażenie...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  x

  x (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 45 / 21

  no i super. Stop malkotentom. Łodz sie zmienia !:)


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie mów hop!

  przysłoowia polskie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 30

  zanim nie przeskoczysz

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo