Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NA LETNIE BRZMIENIA ZAPRASZA FILHARMONIA ŁÓDZKA!

Izabella Mioduszewska
Izabella Mioduszewska
Repertuar jest niezwykle szeroki: słuchamy muzyki klasycznej, często w zaskakujących opracowaniach, ale też jazzowej, folkowej czy popowej

Kolory Polski to propozycja Filharmonii Łódzkiej na lato. Już od ponad dwudziestu lat, kiedy tylko kończy się sezon koncertowy, artyści pakują instrumenty i wyruszają na jedyne w swoim rodzaju tournée. Na koncertach festiwalowych słuchamy zarówno muzyków naszej filharmonii, jak i zaproszonych gości – czołowych solistów i najważniejszych zespołów w kraju. Jeśli więc chcą Państwo sprawdzić, co dzieje się na polskiej scenie muzycznej, wystarczy przyjść na koncerty Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej. Nazwa zobowiązuje, dlatego repertuar jest bardzo szeroki i niezwykle kolorowy: słuchamy muzyki klasycznej, często w zaskakujących opracowaniach, ale też jazzowej, folkowej czy popowej. Koncerty odbywają się zazwyczaj w zabytkowych kościołach i klasztorach województwa łódzkiego oraz w plenerze. Przy okazji wydarzeń muzycznych zwiedzamy najciekawsze miejsca naszego regionu, który znajduje się w samym sercu Polski. To wyjątkowa okazja, by połączyć wycieczki krajoznawcze z doznaniami muzycznymi. Na festiwalu można również poznać wspaniałych ludzi – mieszkańców miasteczek i wsi, ale też melomanów, którzy przyjeżdżają specjalnie na koncerty festiwalowe z Łodzi i odleglejszych miejsc Polski. Tworzą niepowtarzalną atmosferę, która sprawia, że każdy z koncertów zapada głęboko w pamięć. Tegoroczny 23. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” odbywa się w cieniu przerażającej wojny w Ukrainie. Tym z Państwa, którzy musieli podjąć jedną z najtrudniejszych decyzji wżyciu i opuścić swoje domy, pomagamy, jak możemy. Oprócz zapewnienia podstawowych potrzeb – jedzenia i dachu nad głową – proponujemy Państwu również to, co jest naszą specjalnością: muzykę. Dlatego zapraszamy nie tylko do naszej siedziby na wydarzenia sezonu koncertowego, lecz także na letni festiwal. Wiemy, że wielu z Państwa mieszka w różnych miejscowościach województwa łódzkiego. Warto sprawdzić, czy koncerty Kolorów Polski odbywają się gdzieś w pobliżu i przyjść, aby wspólnie posłuchać muzyki. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny, poza Preludium (12 czerwca) i Pożegnaniem lata (27 sierpnia). Te koncerty odbywają się w siedzibie Filharmonii Łódzkiej, a dla Państwa, naszych gości z Ukrainy, przygotowaliśmy specjalne bilety w cenie 1 PLN.
Wszelkimi informacjami na temat festiwalu w języku ukraińskim służy Julia Jurczak: [email protected].

WIENIAWSKI, JAZZ I MIŁOŚĆ – INAUGURACJA 23. KOLORÓW POLSKI

Najbliższy koncert odbędzie się 26 czerwca (niedziela) o godz. 18.00 w Charłupi Małej, w sanktuarium Matki Bożej Charłupskiej Księżnej Sieradzkiej – kościół pw. Narodzenia NMP przy ul. ks. L. Radzymińskiego 2.
Wykonawcy: Piotr Pławner – skrzypce/prowadzenie zespołu; Śląska Orkiestra Kameralna; trio jazzowe w składzie: Paweł Tomaszewski – fortepian, Andrzej Święs – kontrabas, Paweł Dobrowolski – perkusja.
Program: G. Mahler – Adagietto zV Symfonii cis-moll; Sz. Laks – Sinfonietta na smyczki; H. Wieniawski (opr. D. Zboch) –
Pieśń polska op. 12 nr 2, Obertas op. 19 nr 1, Kujawiak op. 3 nr 2, Legenda op. 17, Kaprys op. 18 nr 2, Kaprys op. 18 nr 4, Kaprys op. 10 nr 5 „Alla saltarella”, Kaprys op. 10 nr 7 „La cadenza”, II
Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 (fragmenty), I Koncert skrzypcowy fis-moll op. 14 (fragmenty).
Prowadzenie koncertu: Elżbieta Stępnik.
W ubiegłym roku minęło 30 lat od zwycięstwa Piotra Pławnera w X Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Rocznica okazała się dla znakomitego łódzkiego skrzypka, laureata Fryderyka, pretekstem do przygotowania specjalnego programu z utworami Wieniawskiego w aranżacjach jazzowych. To nawiązanie do XIX-wiecznej tradycji opracowywania znanych tematów i tworzenia z nich wariacji, fantazji czy potpourri. Tego rodzaju wirtuozowskie utwory miał w swym repertuarze sam Wieniawski, by wymienić Fantazję na tematy z opery „Faust” Gounoda op. 20. Piotr Pławner, jak sam przyznaje, z muzyką improwizowaną zetknął się jeszcze w szkole, kiedy poznał pianistę Leszka Możdżera, dzięki któremu głębiej zainteresował się jazzem. Jednak dopiero teraz zdecydował się na stworzenie pełnowymiarowego programu, którego premiera odbędzie się na Kolorach Polski. Opracowaniom utworów Wieniawskiego autorstwa Dariusza Zbocha towarzyszyć będzie Adagietto z V Symfonii cis-moll Mahlera, słynne wyznanie miłości do Almy, późniejszej żony kompozytora; zabrzmi także Sinfonietta na smyczki Szymona Laksa, jednego z ciekawszych polskich kompozytorów XX wieku, który sporą część życia spędził w Paryżu. Jego lekka i przystępna twórczość wpisuje się w nurt francuskiego neoklasycyzmu, czego Sinfonietta z 1936 roku jest świetnym przykładem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki