Spis treści
Najchętniej uprawianymi różami są róże wielkokwiatowe, których duże, eleganckie kwiaty nadają się na każdą okazję i mogą ozdobić każde wnętrze, ale róże z innych grup (np. parkowych, rabatowych) też nie rozczarowują urodą. Z tych powodów rośliny mają całe grono miłośników. Niestety, posiadanie róż w ogrodzie to wyzwanie, któremu nie zawsze łatwo jest sprostać, gdyż rośliny są podatne na choroby i szkodniki, a także wrażliwe na złe warunki pogodowe oraz mróz.
Choroba grzybowa jest groźna dla róży
Jedną z największych bolączek miłośnika róż jest wrażliwość roślin na choroby grzybowe, w tym głównie mączniaka prawdziwego, czarną plamistość róży i rdzę. Poszczególnie choroby różnią się między sobą, ale nieleczone zawsze prowadzą do osłabienia roślin, zahamowania ich kwitnienia, a w skrajnych przypadkach nawet śmierci.
Biały nalot na liściach róży, czyli mączniak
Mączniak prawdziwy jest najłatwiejszy do rozpoznania, gdyż jego objawem jest wyraźnie widoczny na pędach, liściach i pąkach biały, mączysty nalot. Rozwojowi grzyba sprzyja duże zagęszczenie roślin, dość wysoka temperatura (ok. 20°C) oraz podwyższona wilgotność powietrza. Kiedy zauważymy pierwsze objawy choroby, musimy natychmiast zastosować jeden z aktualnie polecanych na mączniaka środków ochrony roślin, gdyż inaczej choroba szybko się rozprzestrzeni i zniszczy krzew, a także przeniesie się na sąsiednie rośliny.
Czarne plamy na liściach róż
Inną popularną i uciążliwą chorobą jest czarna plamistość róży. Jej objawami są widoczne na liściach, a czasem też ogonkach i pąkach kwiatowych ciemne, małe plamy, które szybko się rozrastają i zlewają ze sobą. Zaatakowana róża szybko zaczyna gubić porażone liście i niemal całkowicie traci urodę. Choroba mocno ją też osłabia, przez co zimą krzew staje się bardziej podatny na przemarznięcie, a w kolejnym sezonie słabiej kwitnie lub nie kwitnie wcale. Również w tym przypadku należy jak najszybciej skorzystać z aktualnie polecanego na chorobę środka ochrony roślin.
Rdza róży
Rzadziej spotykaną na różach chorobą jest rdza róży, która objawia się mniej spektakularnie, niż poprzednie, ale także jest bardzo groźna. Początkowo na blaszce liściowej widoczne są jedynie drobne, żółte plamki i dopiero po pewnym czasie można dostrzec na spodniej stronie liścia pomarańczowe skupiska zarodników chorobotwórczego grzyba. Choroba w zaawansowanym stadium może powodować podobne zniszczenia, jak dwie poprzednie (m.in. ogołocenie pędów z liści), dlatego również należy jak najszybciej rozpocząć z nią walkę.
Zobacz, jak wyglądają choroby róż i atakujące je szkodniki
Opryski róż przeciw chorobom grzybowym
Obecnie na rynku dostępne są preparaty, zwalczające wszystkie najgroźniejsze choroby róż jednocześnie, dlatego warto z nich skorzystać, aby móc jak najdłużej cieszyć się urodą tych pięknych roślin (np. Substral długodziałający- kwiaty 2 w 1 – kompleksowa ochrona, Fungimat AL. – róże).
Polecamy też:
Mszyce na różach
Różom zagrażają jednak nie tylko choroby, ale też szkodniki, które także mogą wyrządzić poważne szkody, włącznie z zamieraniem pąków kwiatowych i zahamowaniem kwitnienia. Do najpopularniejszych należą mszyce, które uwielbiają żerować na różach, na szczęście istnieje szereg preparatów, które łatwo i szybko pozwalają się z nimi uporać.
Inne szkodniki róż
Niestety, nie tylko mszyce lubią róże, gdyż dość chętnie żerują na nich także inne szkodniki jak np.:
- nimułka różana powoduje zwijanie się i opadanie liści,
- skoczek różany powoduje uszkodzenia dolnej strony liści, widoczne w postaci drobnych, srebrzystych plamek na blaszce liściowej,
- bruzdownica pędówka żeruje wewnątrz pędów, powodując ich brunatnienie i zamieranie,
- psowacz różany, którego larwy wygryzają dziury w liściach.
Opryski na szkodniki róż
Jednak na te szkodniki też znajdziemy na rynku sporo preparatów jak np. Sumin Karate Spray, AGRECOL - PESTICOL Zwalcza Szkodniki Róż, Decis ogród 015EW – Róże.
Co jeszcze zagraża różom?
Oczywiście choroby i szkodniki to nie jedyni wrogowie róż, gdyż krzewom mogą też zagrażać inne czynniki jak np. nieodpowiednie stanowisko (zbyt duże zacienie), susza, ulewne deszcze, mroźna zima, niedożywienie, przenawożenie oraz nadmierne zagęszczenie. Groźne są też dla nich uszkodzenia pędów, które sprzyjają rozwojowi choroby grzybowej - zamierania pędów.
Zobacz, jak wyglądają choroby róż i szkodniki
Wypoczywaj w ogrodzie
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?