Na lotnisku w Piotrkowie testują prototyp kosmicznej kamery

  Na lotnisku w Piotrkowie testują prototyp kosmicznej kamery

  Aleksandra Tyczyńska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Na lotnisku Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej od kilku tygodni pracują naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, współpracujący z Wojskowym Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych. Testują prototyp kamery hiperspektralnej, która w przyszłości będzie mogła być montowana także na satelitach.
  Samolot do testów sprowadzono z USA

  Samolot do testów sprowadzono z USA

  Na razie kamera, która robi zdjęcia w wielu zakresach spektralnych, jest testowana na samolocie, który jest latającym laboratorium.

  - Zdjęcia z tej kamery mogą pokazać to, czego nie widać gołym okiem, np. pozwalają ocenić stan wegetacji na polach i lasach, wykryć choroby roślin albo czy wybrany zakład produkcyjny nie emituje jakichś szkodliwych gazów - mówi Rafał Graczyk z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

  Prototyp urządzenia, które ma być w przyszłości produkowane na sprzedaż, wart jest nawet blisko milion złotych. - Niewiele jest takich urządzeń na świecie, a my wiemy, jak je zbudować, jak zmieniać parametry. Pracował nad nim zespół 30 osób - dodaje Rafał Graczyk.


  Sam samolot udostępniony przez WITWL został sprowadzony ze Stanów Zjednoczonych i po badaniach, przeprowadzonych w biurze konstrukcyjnym PZL w Mielcu, przystosowany, by można było montować na nim aparaturę do przeprowadzania eksperymentów. - To lekki samolot, dzięki któremu można maksymalnie obniżyć koszty lotów - mówi pilot Henryk Szkudlarz.

  Kilkuosobowe zespoły naukowców będą pracować w Piotrkowie do końca wakacji. W drugiej połowie września kamera hiperspektralna przejdzie ostateczne testy.

  CZYTAJ TEŻ: Kapitan Wrona latał w Piotrkowie

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wzór

  kusy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 8

  brawo! naukowcy+pieniądze z budżetu państwa (np. MON)=sukces i poprawa jakości życia w Polsce

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo