Na sejmiku Buzek. Zaprosili też prezesa PiS

  Na sejmiku Buzek. Zaprosili też prezesa PiS

  Marcin Darda

  Dziennik Łódzki

  Na sejmiku w Łodzi gościem będzie Jerzy Buzek. Zaprosili też prezesa PiS

  Na sejmiku w Łodzi gościem będzie Jerzy Buzek. Zaprosili też prezesa PiS ©Anna Kaczmarz

  Były premier Jerzy Buzek i były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień bedą gośćmi sejmiku sejmików, który odbędzie się 18 maja.
  Na sejmiku w Łodzi gościem będzie Jerzy Buzek. Zaprosili też prezesa PiS

  Na sejmiku w Łodzi gościem będzie Jerzy Buzek. Zaprosili też prezesa PiS ©Anna Kaczmarz

  Sejmik sejmików w Łodzi ma być pierwszym w historii walnym zgromadzeniem wszystkich 555 radnych wojewódzkich z szesnastu województw. Jego pomysłodawcą jest Marek Mazur (PSL), przewodniczący łódzkiego sejmiku i szef Konwentu Przewodniczących Sejmików RP. Spotkanie ma się odbyć w Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi 18 maja. Zaproszono najważniejsze osoby w państwie: prezydenta RP Andrzeja Dudę, premier Beatę Szydło i marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, a także przewodniczących wszystkich klubów parlamentarnych oraz szefów partii, które zasiadają w parlamencie, a więc i Jarosława Kaczyńskiego.

  Nie wiadomo jednak czy najważniejsi politycy związani z Prawem i Sprawiedliwością w ogóle przyjmą zaproszenie.
  Na razie uczynili to goście specjalni sejmiku sejmików, czyli były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego oraz sędzia Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Obaj kojarzą się z reformami samorządu, a sejmik sejmików ma być właśnie debatą na temat kondycji samorządu i kierunku w jakim zmierza. To zaś oznacza, że sejmik sejmików będzie mieć raczej wydźwięk antyrządowy i antypisowski.

  W łódzkim sejmiku koalicja PO-PSL nieraz już podejmowała stanowiska sprzeciwiające się kolejnym decyzjom rządu, jak odebranie samorządom województw nadzoru nad wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej (ustawa czeka na podpis prezydenta - red.), odebranie w sierpniu 2016 r. nadzoru nad wojewódzkimi ośrodkami doradztwa rolniczego czy odebranie decyzyjności nad wyborem projektów do dofinansowania w ramach funduszu rozwoju kultury fizycznej. Teraz mówi się m.in., że rząd chce odebrać powiatom urzędy pracy, województwom ośrodki ruchu drogowego, a wojewodom przekazać zarządzanie miliardami z regionalnych programów operacyjnych, kosztem urzędów marszałkowskich.

  Debata, która zapewne skończy się podpisaniem apelu do prezydenta i premier, prawdopodobnie obejmie też pomysł dwukadencyjności działającej wstecz, którą mieliby być objęci prezydenci miast, burmistrzowie i wójtowie.

  Póki co jednak nie wiadomo, czy na sejmiku sejmików pojawią się radni PiS, których na tym szczeblu jest ponad 160 (z 555 ogółem). W wielu opiniach wypowiedzianych na ten temat radni z klubu PiS łódzkiego sejmiku wyraźnie tę inicjatywę bagatelizowali i nazywając tematem zastępczym.

  Teraz zaś pięcioro łódzkich radnych złożyła interpelację, w której domaga się informacji na temat „kosztów i sponsorów” całego przedsięwzięcia, a także planu wydatków z nim związanych. Póki co odpowiedź przewodniczącego Mazura nie nadeszła.  MATURA 2017. TU ZNAJDZIESZ WSZYSTKO  Matura z polskiego 2017. Co może być na maturze z polskiego 2017? [PEWNIAKI MATURALNE]

  MATURA 2017. Terminy CKE. Harmonogram egzaminów maturalnych

  Matura międzynarodowa 2017 w IV LO w Łodzi [ZDJĘCIA, FILM]

  Matura międzynarodowa 2017 [ARKUSZE, PYTANIA, ODPOWIEDZI, TESTY, ZADANIA]

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bal

  rydzyk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

  no wlasnie panie mazur rozlicz sie pan bo za panstwowe kazdy sie bawić umie. nikt nie ma zamiaru placic za wasze sklonnosci alkoholowe. pan powinien isc TRZEŹWY I PIESZO A NIE PO WÓDCE I AUTEM...rozwiń całość

  no wlasnie panie mazur rozlicz sie pan bo za panstwowe kazdy sie bawić umie. nikt nie ma zamiaru placic za wasze sklonnosci alkoholowe. pan powinien isc TRZEŹWY I PIESZO A NIE PO WÓDCE I AUTEM URZĘDOWYM. nie lubisz pan pisu a z pisowcami wodke pijesz, maja racje ze psl k*rwi sie z kazda partia. powiedz pan marszalkowi co pan mowil na niego po wodce na pewnym zakrapianym przyjeciu, ze ile to pieniedzy nie wydal na kolejny bilet wracajac pare dni wczesniej z azji i jak to kase marnuje panstwowa. teraz robisz pan to samo z nie swoimi pieniedzmi. na Pana Ciebiadę najezdzal a taki kolega. Panie Ciebiada wspolczuje takiego kolegę. uwazaj pan z kim wodke pijesz przewodniczacy bo kazdy ma aparat w telefonie i przed wyborami wyjdzie z kim z pisu widziano i gdzie. UDANEGO BALU.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo