Na złość Tuskowi i Rostowskiemu przestańmy pić

  Na złość Tuskowi i Rostowskiemu przestańmy pić

  Marcin Darda

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Coś mi się wydaje, że amatorzy wyrobów tytoniowych i trunków wysokoprocentowych poradzą sobie ze zbliżającą się podwyżką akcyzy o 15 proc. Ale czy poradzi sobie z tym resort finansów?
  Marcin Darda

  Marcin Darda ©fot. Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Przecież rządzący przekonali się już niejednokrotnie, że podwyższając akcyzę, zmniejszają popyt, a wraz z nim spadają wpływy do budżetu. To znaczy popyt na alkohol się nie zmniejsza, w Polsce to nie jest możliwe, zmniejsza się tylko popyt na alkohol akcyzowany.

  Dlatego, choć podwyżka znacząca nie będzie, przeróżne polskie mafie i ośmiornice i tak już gorąco dziękują ministrowi Rostowskiemu, bo ci którzy alkohol kupują hurtowo, zejdą do undergroundu i zarobią to, co miał zarobić Rostowski. On sam i premier Donald Tusk news o podwyżce podali z takim PR-owskim nerwem...

  Premier powiedział nawet, że nie spodziewa się demonstracji z tego powodu, ale dodał, że podwyżka dla wielu będzie po prostu "wkurzająca". Ja zaś zwróciłem uwagę na zupełnie inne słowo, którego użył Tusk, a mianowicie "urealnienie".

  Bo tak naprawdę nie mamy do czynienia z podwyżką, tylko "urealnieniem" m.in. w związku z tym, że trzeba równać do UE, bo w porównaniu z innymi krajami wspólnoty alkohol jest u nas śmiesznie tani. Ale śmiesznie niskie drogi premierze są u nas także emerytury i płace. Tego nie chcesz "urealnić". Rostowski już raz przejechał się na fotoradarach - ludzie na złość zdjęli nogę z gazu. Teraz pewnie przestaną pić. Oczywiście ten akcyzowy.

  Marcin Darda

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A to nie koniec

  Bimbrownik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  A co z wysokimi cenami papierosow i zawyżoną akcyza na papierosy? ZPP, KSPT i PSPT apelują, by kształtując krajowe środowisko regulacyjne: a) Zwolnić tempo podwyżek akcyzy i skorelować je z tempem...rozwiń całość

  A co z wysokimi cenami papierosow i zawyżoną akcyza na papierosy? ZPP, KSPT i PSPT apelują, by kształtując krajowe środowisko regulacyjne: a) Zwolnić tempo podwyżek akcyzy i skorelować je z tempem wzrostu wynagrodzeń lub tempem inflacji, by ustabilizować rynek i pozwolić konsumentom powrócić na legalny rynek. b) Zwracać szczególną uwagę, by żadne unormowania regulacyjne bądź podatkowe dodatkowo nie obciążały tej części rynku z której ucieka do szarej strefy największa liczba konsumentów, czyli segmentu tanich wyrobów tytoniowych. W szczególności, następujące zmiany podatkowe dyskryminowałyby segment tani i przyspieszały odpływ konsumentów do szarej strefy, jednocześnie zwiększające zagrożenie dla zatrudnienia i kontynuacji działalności tysięcy przedsiębiorców i rolników: zmiana struktury akcyzy poprzez obniżenie elementu procentowego przy jednoczesnym nadmiernym podwyższenie elementu kwotowego (skutkiem takiej zmiany byłoby podwyższenie akcyzy dla segmentu taniego bardziej niż dla innych, droższych segmentów cenowych; Zwiększenie poziomu minimalnej akcyzy ponad poziom 100% akcyzy liczonej od średniej ceny detalicznej z poprzedniego roku (podwyższenie wskaźnika ponad 100% skutkowałoby wprowadzeniem dodatkowego opodatkowania tylko dla segmentu taniego). c) Wprowadzić skuteczną walkę z szarą strefą, np. poprzez odpowiedni system kar za przestępstwa akcyzowe, który ograniczy atrakcyjność finansową tego procederu oraz zwiększenie uprawnień służb zajmujących się zwalczaniem szarej strefy, regulację obrotu maszynami do produkcji wyrobów tytoniowych itp.
  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo