Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nabór 2014 do szkół i przedszkoli w Łodzi na nowych zasadach

Maciej Kałach
W łódzkich przedszkolach liczba miejsc ma wzrosnąć o 340. Ale i tak nie wiadomo, czy wystarczy ich dla wszystkich chętnych
W łódzkich przedszkolach liczba miejsc ma wzrosnąć o 340. Ale i tak nie wiadomo, czy wystarczy ich dla wszystkich chętnych MARZENA BUGALA-AZARKO
Urząd Miasta Łodzi ogłosił szczegółowe zasady rekrutacji do przedszkoli, podstawówek i gimnazjów na rok szkolny 2014/2015. Ucieszą one rodziców maluchów, które w obecnym roku szkolnym chodzą do miejskich przedszkoli. Wystarczy, że opiekun złoży deklarację o chęci posłania dziecka do tej samej placówki po wakacjach, a miejsce będzie już zajęte.

Rezerwacje dla dotychczasowych przedszkolaków mają zapobiec dramatom z poprzednich rekrutacji, podczas których dzieci już przyzwyczajone do ulubionych pań musiały się z nimi pożegnać. Nowy przepis wynika z ustawy, regulującej nabór - po jej uchwaleniu własne przepisy musiał zmienić każdy samorząd.

Miejsc w miejskich przedszkolach ma być prawie 17,5 tys., czyli o 340 więcej niż przed rokiem. - To wynik wybudowania nowego przedszkola w Nowosolnej oraz realizacji drugiej edycji unijnego projektu "Przedszkole dla malucha" - tłumaczy Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi.

Prawie sześć tysięcy miejsc jest przeznaczone dla maluchów, które nie chodziły jeszcze do przedszkola. Urzędnicy twierdzą, że trudno przewidzieć, czy zmieszczą się wszyscy chętni. Wprawdzie połowa rocznika sześciolatków (urodzonych między styczniem a czerwcem) zamiast do przedszkola, pójdzie obowiązkowo do szkoły, ale nie wiadomo, czy do walki o miejsca nie włączą się rodzice obecnych czterolatków, którzy przed rokiem zrezygnowali z ubiegania się o przyjęcie do placówki.

Nowi w naborze będą się ubiegać o miejsce w oparciu o zmienione kryteria (nie dotyczy to pięciolatków i sześciolatków, urodzonych między lipcem a grudniem 2008 roku, bo te dzieci mają zapewnione miejsce w przedszkolu). Najważniejsze kryteria są ustalone przez MEN, a każde z nich jest warte sto punktów: zamieszkanie w gminie, w której jest przedszkole, niepełnosprawność, posiadanie niepełnosprawnego rodzica lub rodzeństwa, pochodzenie z rodziny zastępczej, wielodzietnej oraz wychowywanie przez samotnego rodzica.

Łódzki samorząd miał prawo opracować sześć kryteriów, wartych razem 63 punkty (32 punkty można zdobyć za pierwsze kryterium, jeden punkt za ostatnie). Najbardziej wartościowe łódzkie kryterium to posiadanie rodzeństwa w przedszkolu, następne punkty dają pracujący lub studiujący dziennie oboje rodzice. Potem liczy się deklaracja zapisania dziecka na dłuższy czas niż darmowe minimum oraz niebezpieczeństwo, że maluch trafi do rodziny zastępczej. Kryterium za jeden punkt to zamieszkanie w promieniu trzech kilometrów od wybranego przedszkola.

Rodzice dotychczasowych przedszkolaków składają deklaracje w dniach 17 - 24 marca, nabór dla nowych zaczyna się 1 kwietnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki