Nabór do łódzkich przedszkoli. Obowiązkowe miejsce dla...

  Nabór do łódzkich przedszkoli. Obowiązkowe miejsce dla każdego 3-latka

  Maciej Kałach

  Dziennik Łódzki

  Nabór do łódzkich przedszkoli. Obowiązkowe miejsce dla każdego 3-latka

  ©Andrzej Zgiet

  W tym roku samorządom dochodzi nowy obowiązek. Muszą przyjąć do przedszkola każdego 3-latka, którego rodzice zażyczą sobie takiej opieki.
  Nabór do łódzkich przedszkoli. Obowiązkowe miejsce dla każdego 3-latka

  ©Andrzej Zgiet

  Gwarancja publicznego przedszkola dla 3-latka to nowość wchodząca w życie od września 2017 r. Jeszcze w poprzedniej rekrutacji samorządy musiały dać taką gwarancję tylko rodzicom dzieci w wieku 4-5 lat (nie zmienia się obowiązek posyłania dziecka na roczne przygotowanie przedszkolne dotyczący 6-latków).

  Co z gminami, na terenie których rodzice chętnie będą zapisywać 3-latki do przedszkoli i nie dla wszystkich wystarczy miejsca?
  Wtedy, według przepisów, urzędnicy muszą „kupować” je w sektorze prywatnym. Taka sytuacja miała miejsce w gminie Kodrąb w powiecie radomszczańskim jeszcze przed wprowadzeniem gwarancji dla 3-latków.

  - Już płacimy za miejsca dla dzieci w przedszkolach prywatnych i niewykluczone, że od września dołączą do nich również trzylatki - mówi Lidia Sznelińska, sekretarz urzędu gminy w Kodrębie.

  Zobacz:Terminy rekrutacji do przedszkoli w Łodzi

  W Piotrkowie jest plan „B” na wypadek, gdyby do samorządowych przedszkoli rodzice zgłosili więcej niż ok. 260 dzieci 3-letnich.

  - W przypadku niewystarczającej liczby miejsc dla dzieci biorących udział w procesie rekrutacji, może zostać ogłoszony konkurs ofert dla przedszkoli niepublicznych - informuje Krzysztof Rudzki z biura prasowego Urzędu Miasta w Piotrkowie.

  Bełchatów nie spodziewa się kłopotów ze zmieszczeniem 3-latków. Gdyby jednak się pojawiły, można np. rozszerzyć liczbę miejsc w Przedszkolu Samorządowym nr 9. Dzieli ono budynek z jedną z podstawówek, która będzie miała do dyspozycji siedzibę wygaszanego gimnazjum.

  Władze Tomaszowa liczą, że wszystkie dzieci zgłoszone do publicznych placówek w tym roku się zmieszczą i nie będzie potrzeby tworzenia nowych oddziałów czy też dopłacania do pobytu dzieci z placówkach prywatnych, których w Tomaszowie z roku na rok przybywa. Na pewno część miejsc zwolnią maluchom dzieci 6-letnie, ponieważ dla nich już kolejny rok są otwierane zerówki w szkołach.

  Czytaj:Religia w przedszkolu. W Łodzi niewierzący maluch opuszcza grupę

  Dla odmiany władze Łodzi zrezygnowały z zerówek w podstawówkach (aby zrobić tam miejsce dla klas VII i VIII). Nabór do przedszkoli zaczął się w mieście 18 kwietnia i potrwa do 10 maja. Wcześniej miejsca na następny rok szkolny mogli „zaklepać” swoim pociechom rodzice obecnych przedszkolaków. Po tym wstępnym etapie dla nowych kandydatów zostało ponad 4 tys. miejsc - a dotąd urzędnicy przyjęli już ok. 3 tys. zgłoszeń. Na początku kwietnia, Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi, odpowiedzialny za edukację, zapowiedział, że dla każdego kandydata na przedszkolaka nie zabraknie miejsca. Ale jego urzędnicy często precyzują, iż nie każdy rodzic zdoła zapisać dziecko akurat do „wymarzonego” przedszkola: np. najbliżej domu, pracy rodzica, albo z najbardziej pasującą mu ofertą zajęć dodatkowych.

  Radni poprawią nabór
  Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Łodzi jej członkowie zagłosują nad projektem poprawiającym uchwałę określającą zasady naboru do samorządowych przedszkoli. Poprzednią uchylił wojewoda.

  Podczas naboru najpierw brane są pod uwagę kryteria wymienione w ustawie. Są to: wielodzietność rodziny kandydata, niepełnosprawność kandydata, niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata, niepełnosprawność obojga rodziców kandydata, niepełnosprawność rodzeństwa kandydata, samotne wychowywanie kandydata w rodzinie, objęcie kandydata pieczą zastępczą. Każde z tych kryteriów warte jest 100 punktów.

  Kryteria samorządowe to: rodzeństwo dziecka kontynuującego edukację w placówce pierwszego wyboru (32 pkt.),
  dziecko obojga rodziców pracujących lub studiujących w formie studiów stacjonarnych (16 pkt.),
  dziecko zgłoszone na pobyt dłuższy niż godziny realizacji bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki (8 pkt.),
  dziecko uczęszczające do żłobka w roku rekrutacji (4 pkt.),
  dziecko wskazane przez pracownika socjalnego zagrożone objęciem pieczą zastępczą (2 pkt.),
  dziecko zamieszkujące w odległości do 3 km od placówki. (1 pkt.)

  Według wojewody, w kryteriach samorządowych należy podkreślić, że to za 16 pkt. stosuje się również wobec rodzica samodzielnie, który samodzielnie wychowuje dziecko, pracując lub studiując stacjonarnie.


  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A po polsku?

  Max (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  "należy podkreślić, że to za 16 pkt. stosuje się również wobec rodzica samodzielnie, który samodzielnie wychowuje dziecko, pracując lub studiując stacjonarnie." - przekład na polski proszę.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  4 latki

  Doris (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  A co z 4 latkami maja tez miec gwarantowane miejsce w przedszkolu?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak nie zdał to jego problem.

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  przepusy sobie a życie sobie.

  Brak miejsc, zaraszamy za rok. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo