Nabór do łódzkiej filmówki. 134 osoby chcą być reżyserami,...

  Nabór do łódzkiej filmówki. 134 osoby chcą być reżyserami, zostanie osiem

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Trwa selekcja przyszłych studentów w łódzkiej Szkole Filmowej
  1/2
  przejdź do galerii

  Trwa selekcja przyszłych studentów w łódzkiej Szkole Filmowej ©fot. Mikołaj Zacharow / materiały pwsftvit w Łodzi

  Od poniedziałku korytarze łódzkiej Szkoły Filmowej są miejscem niezwykłego spektaklu. Rozpoczął się pierwszy z trzech etapów egzaminów na wydziały reżyserii i sztuki operatorskiej. Chętnych osób do studiowania na pierwszym z nich jest 134 (przyjętych będzie tylko osiem). Sztukę operatorską chce zgłębiać 117 osób, ale przewidziano tylko siedem miejsc.
  Osoby aspirujące do studiowania na Wydziale Reżyserii prestiżowej łódzkiej uczelni oceniane będą przez m.in.: Filipa Bajona, Leszka Dawida, Sławomira Kryńskiego, Marię Zmarz-Koczanowicz, Ryszarda Brylskiego i Zbigniewa Brzozę.

  Artystyczny rozgardiasz objął niemal wszystkie gmachy PWSFTviT w Łodzi. - Dochodzi do dość niecodziennych sytuacji. Przemieszczając się po budynku można niespodziewanie natknąć się na mężczyzną z gołym torsem, który uczestniczy w realizacji fotograficznych lub filmowych zadań zleconych przez egzaminatorów - relacjonuje Marzena Bomanowska, rzecznik prasowy Szkoły Filmowej.


  Komisja egzaminacyjna na reżyserii typuje do etapu drugiego osoby "na podstawie złożonej teczki i wrażenia, jakie zrobił kandydat", dokonując autoprezentacji i prezentacji przedstawionego projektu filmowego.

  Na Wydziale Sztuki Operatorskiej oprócz wykonania dwóch zadań fotograficznych na zadany temat (wprowadzenie wygłosił dwukrotny laureat nagród Bafta, Ryszard Lenczewski), etap pierwszy obejmuje wstępną rozmowę na temat twórczości własnej i jej ocenę. Dziś efekty pracy przyszłych studentów podlegać będą ocenie. Etap pierwszy nie jest punktowany. O zakwalifikowaniu do etapu drugiego (rozpocznie się on w czwartek) decyduje komisja oceniając prace kandydata. Wtedy sprawdzona będzie wrażliwość plastyczna kandydata, który ponadto będzie musiał zaaranżować scenkę fotograficzną (pod okiem prof. Stanisława Szymańskiego) i zaprezentować własny dorobek artystyczny (w sobotę). Etap trzeci przyniesie realizację zadania inscenizacyjnego kamerą, analizę operatorską filmów i rozmowę z kandydatem na temat m.in. jego poglądów na sztukę.

  17 czerwca rozpoczną się egzaminy na wydział filmu animowanego i efektów specjalnych, gdzie umiejętności kandydatów sprawdzać będą m.in. Mariusz Wilczyński, Marek Skrobecki, prof. Sławomir Iwański i Jacek Rokosz. Wydział przyjął dokumenty od 61 osób, a przewidzianych jest tylko 10 miejsc.

  Najbardziej oblegany jest tradycyjnie Wydział Aktorstwa "filmówki". O 20 indeksów walczy 680 kandydatów. Egzaminy rozpoczną się 20 czerwca.

  Na pozostałych wydziałach też nie będzie łatwo. Fotografię chce studiować 103 osoby (14 miejsc), organizację produkcji filmowej i telewizyjnej 162 osoby (25 miejsc), montaż filmowy około 50 osób (dokumenty jeszcze dochodzą pocztą; miejsc jest 12), a 3-letnie scenariopisarstwo 55 osób (sześć miejsc). Trzy wydziały (reżyseria, montaż, operatorski) zabezpieczyły do pięciu miejsc dla obcokrajowców.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Obcokrajowcy #2

  PKP (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Rzeczywiście...z tymi obcokrajowcami to jakiś żart?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Obcokrajowcy

  Adam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 12

  Świetnie - 15 miejsc dla obcokrajowców - nie chce mi się tego komentować !!! Tak samo jest z lekarskim, lek-dent itp... :/

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo