Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nabór do przedszkoli w Łodzi od 1 kwietnia 2021 r. Są punkty za szczepienia! Zobacz przedszkola, gdzie trudno było zapisać dziecko w 2020 r.

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Rekrutacja do przedszkoli w Łodzi na nowy rok szkolny, w jej głównym etapie, zaczyna się w czwartek (1 kwietnia). Zasady naboru do miejskich placówek od 2021 r. promują dzieci poddane obowiązkowym szczepieniom. Przy okazji publikujemy listę popularnych przedszkoli, do których trudno było się dostać w ubiegłorocznym naborze. >>> Lista przedszkoli w kolejnych ilustracjach >>>
Rekrutacja do przedszkoli w Łodzi na nowy rok szkolny, w jej głównym etapie, zaczyna się w czwartek (1 kwietnia). Zasady naboru do miejskich placówek od 2021 r. promują dzieci poddane obowiązkowym szczepieniom. Przy okazji publikujemy listę popularnych przedszkoli, do których trudno było się dostać w ubiegłorocznym naborze. >>> Lista przedszkoli w kolejnych ilustracjach >>>archiwum Polska Press
Rekrutacja do przedszkoli w Łodzi na nowy rok szkolny, w jej głównym etapie, zaczyna się w czwartek (1 kwietnia). Zasady naboru do miejskich placówek od 2021 r. promują dzieci poddane obowiązkowym szczepieniom. Przy okazji publikujemy listę popularnych przedszkoli, do których trudno było się dostać w ubiegłorocznym naborze.

Czwartek (1 kwietnia) jest pierwszym dniem głównego etapu rekrutacji do miejskich przedszkoli w Łodzi w 2021 r. Od maja 2020 r. wiadomo o ważnej zmianie zasad tego naboru. Zgodnie z ówczesną uchwałą łódzkich radnych, pojawia się premia za dotrzymanie obowiązku poddania obowiązkowym szczepieniom małego kandydata. Zmiana to następstwo inicjatywy Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi: jej przedstawiciele wystąpili z obywatelskim projektem, który zamienił się w uchwałę z premią za szczepienia.

Rekrutacja do przedszkoli w Łodzi. Jest ponad 5 tys. miejsc dla nowych przedszkolaków, prawie 13 tys. "zaklepali" już ci starsi

W rekrutacji biorą udział dzieci urodzone w latach 2015 - 2018. Według danych demograficznych, które posiada magistrat, w łódzkiej populacji jest ponad 22 tys. maluchów z tych roczników, ale nie wiadomo, ile z nich faktycznie mieszka w Łodzi i czy rodzice wszystkich z nich będą zainteresowani wychowaniem przedszkolnym w samorządowych placówkach. Zdaniem władz miasta, 18014 miejsc w 146 samorządowych przedszkolach wystarczy, aby sprostać zapotrzebowaniu (z polskiego prawa wynika, iż jakąkolwiek placówkę gmina musi zgłoszonemu dziecku na swoim terenie zapewnić, ale może ona być np. daleka od miejsca zamieszkania czy pracy rodzica).

W Łodzi jest już po marcowym tzw. etapie kontynuacji. Rodzice dzieci obecnie korzystających z przedszkoli mogli "zaklepywać" ich miejsca także na następny rok szkolny (chyba, że maluch idzie już do podstawówki - albo rodzice chcą np. zmienić przedszkole dla swojej pociechy).

Na kontynuację wychowania przedszkolnego zdecydowali się rodzice 12755 dzieci.

Po etapie kontynuacji, 1 kwietnia, rozpoczyna się rekrutacja dla nowych kandydatów (również dla dzieci zmieniających przedszkole). Pozostało dla nich 5259 miejsc. W tym głównym etapie naboru rodzic wybiera placówkę, w której najchętniej widziałby swojego malucha, tzn. z pierwszej preferencji, oraz dwie "rezerwowe" – a jeśli punktów nie wystarczy na żadną z nich, zazwyczaj dziecko bierze udział w „dogrywce” rekrutacji z mniej popularnymi przedszkolami. Albo położonymi w gorszych lokalizacjach.

Główny etap rekrutacji zakończy się 16 kwietnia (tego dnia elektroniczne zapisy są zamykane o godz. 15), lista kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych pojawi się 7 maja.

Rekrutacja do przedszkoli w Łodzi 2021. Dodatkowe punkty za spełnienie obowiązku szczepień

Na czym dokładnie polega ważna zmiana w rekrutacji do łódzkich przedszkoli 2021?

Każdy samorząd ma prawo ustalania własnych kryteriów w rekrutacji do swoich przedszkoli. Są one brane pod uwagę po kryteriach tzw. państwowych, których jest siedem – każde warte 100 punktów – np. wielodzietność rodziny kandydata albo niepełnosprawność dziecka.

Jeśli kryteria państwowe nie rozstrzygną, które maluchy znajdą się w wybranym przez rodziców przedszkolu, brane są pod uwagę te samorządowe.

Liczba dodatkowych punktów od samorządu za poddanie dziecku obowiązkowym szczepieniom to – według uchwały łódzkich radnych z maja 2020 r. – 20. Zatem nowe kryterium będzie dosyć znaczące w ubieganiu się o wybrane przedszkole: na drugim miejscu po rodzeństwie w wybranej placówce (32 punkty) – ale już przed premią w przypadku, gdy oboje rodzice pracują lub się uczą (16).

Nowe zasady rekrutacji do przedszkoli w Łodzi. Czy już widać efekty?

Czy rodzice maluchów solidniej zaczęli podchodzić do obowiązku szczepień po uchwale łódzkich radnych?

Jeszcze w grudniu, zapytaliśmy o to dr Pawła Czekalskiego, prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi (przypomnijmy, to jej przedstawiciele wystąpili z obywatelskim projektem, który zamienił się w uchwałę z premią 20 punktów).

„Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej i pediatrzy, zatem ci, którzy prowadzą szczepienia, zauważyli, iż coraz więcej rodziców decyduje się na przeprowadzenie u dzieci także szczepień zalecanych, czyli tych spoza ich obowiązkowego kalendarza. W tym sensie już można mówić o wzroście świadomości wśród rodziców dzięki debacie wokół uchwały” – stwierdził w grudniu dr Paweł Czekalski.

Popularne przedszkola w Łodzi, do których trudno się dostać

W galerii do tego artykułu publikujemy dane na temat 13 popularnych przedszkoli (ze 146 w Łodzi), do których trudno się dostać.

Są one uszeregowane według liczby kandydatów, którzy – po złożeniu w ich imieniu podania do opisywanego na ilustracji przedszkola – nie dostali się do żadnej placówki w głównym etapie rekrutacji 2020 (i musieli korzystać z „dogrywki”). Opracowane w taki sposób informacje z minionego naboru przekazał redakcji magistrat. W tym również dane o liczbie kandydatów z tzw. pierwszej preferencji do opisywanego przedszkola.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki