ZOBACZ
  ZDJĘCIA

  Wystawa Kotów w Łodzi.

  Rozwiń
  Nabór do przedszkoli w Łodzi. Ponad 4 tys. miejsc w...

  Nabór do przedszkoli w Łodzi. Ponad 4 tys. miejsc w miejskich przedszkolach

  Maciej Kałach

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  ©Anatol Chomicz/archiwum Polska Press

  Od wtorku rodzice mogą zapisywać do placówek nowych kandydatów na przedszkolaków. 18 kwietnia zaczyna się także rekrutacja do łódzkich szkół podstawowych

  ©Anatol Chomicz/archiwum Polska Press

  Ponad 4 tysiące miejsc oferują miejskie przedszkola dla maluchów, które nie są zapisane do nich w obecnym roku szkolnym lub ich rodzice zadecydowali o zmianie aktualnej placówki dziecka na inną. Zapisy w głównym etapie rekrutacji zaczynają się 18 kwietnia. Tego dnia w internecie ruszy strona, z pomocą której rodzic może wypełnić wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola. Można wybrać 3 placówki i ułożyć je według swoich preferencji. Podpisany wydruk należy złożyć w każdej z nich. Termin upływa 10 maja.

  CZYTAJ TEŻ: Terminy rekrutacji do przedszkoli w Łodzi

  Wczoraj Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi, odpowiedzialny za edukację, zapowiedział, że dla każdego kandydata na przedszkolaka nie zabraknie miejsca. Przed rokiem, po głównym etapie naboru, zabrakło 600 miejsc, ale „dogrywka” rekrutacji rozwiązała ten problem (co nie znaczy, że rodzic mógł zapisać dziecko do popularnego przedszkola w wymarzonej lokalizacji, np. blisko miejsca pracy lub domu).

  W Łodzi jest ok. 23 tys. dzieci w wieku przedszkolnym, czyli w wieku 3-6 lat. Według urzędników, miejskie placówki są przygotowane na przyjęcie 91 proc. maluchów z tej populacji. Jednak obowiązek przedszkolny dotyczy tylko 6-latków, zaś rodzice dzieci w wieku 3-5 lat mają prawo wymagać od samorządowców, aby któreś z przedszkoli przyjęło ich dziecko, ale nie muszą z tego prawa korzystać. Gwarancja samorządowego przedszkola dla 3-latka to nowość wchodząca w życie od września 2017 r.

  CZYTAJ TEŻ: Żłobki w Łodzi. Kolejka rodziców w pierwszy dzień naboru

  Władze Łodzi zdecydowały, że nie będzie już oddziałów przedszkolnych dla 6-latków w szkołach podstawowych. Ta decyzja budzi sprzeciw niektórych grup rodziców (np. związanych ze SP nr 116), ale Trela tłumaczył, że w podstawówkach od września trzeba zrobić więcej miejsca na 7-klasistów, a potem także na 8-klasistów.

  Listy zakwalifikowanych do przedszkoli pojawią się 31 maja. Ich rodzice w dniach 1-7 czerwca potwierdzają wolę zapisania dziecka do przedszkola, do którego malucha przypisał system - na podstawie liczby punktów uzyskanych w rekrutacji (zobacz w ramce). Ostateczne wyniki będą ogłoszone 14 czerwca.

  Także 18 kwietnia ruszają zapisy do podstawówek, które będą trwały do 18 maja. Kandydat jest automatycznie przyjmowany do szkoły ze swojego obwodu, zaś, według zapowiedzi Treli, urzędnicy zaczną większą wagę przywiązywać do rejonowości: liczba klas pierwszych w danej podstawówce ma być bardziej uzależniona od mieszkających w jej pobliżu 7-latków. W ten sposób zmniejszą się rozpiętości między podstawówkami, bo obecnie część jest przepełnionych, a inne - w połowie puste.

  CZYTAJ TEŻ: Jeśli żłobek w Łodzi nie przyjął dziecka, to oznacza, że zmieścił dentystę

  Kryteria naboru w Łodzi
  Podstawowe kryteria decydujące, czy dziecko dostanie się do wybranego przez rodziców przedszkola określa ustawa. Są to:

  wielodzietność rodziny kandydata, niepełnosprawność kandydata, niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata, niepełnosprawność obojga rodziców kandydata, niepełnosprawność rodzeństwa kandydata, samotne wychowywanie kandydata w rodzinie, objęcie kandydata pieczą zastępczą. Każde z tych kryteriów warte jest 100 punktów.

  Mniej warte są kryteria określane przez samorząd. W Łodzi najbardziej cenne z 6 z nich to:

  starsze rodzeństwo w tym samym przedszkolu (32 punkty) oraz sytuacja, w której oboje z rodziców pracują lub studiują stacjonarnie (16 punktów).


  ZOBACZ | Mali Odkrywcy świętowali nadejście wiosny

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo