Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nad region łódzki nadciąga antycyklon. Ciśnienie będzie wyjątkowo wysokie! Jakie mogą być skutki? Oni będą czuli się bardzo źle!

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Zbliża się antycyklon z wyjątkowo wysokim ciśnieniem. Meteoropaci mogą czuć się źle, ale za to pogoda będzie piękna.>>>CZYTAJ DALEJ>>>
Zbliża się antycyklon z wyjątkowo wysokim ciśnieniem. Meteoropaci mogą czuć się źle, ale za to pogoda będzie piękna.>>>CZYTAJ DALEJ>>>pixabay.com
Zbliża się antycyklon z wyjątkowo wysokim ciśnieniem. Meteoropaci mogą czuć się źle, ale za to pogoda będzie piękna.

Do Polski nadciąga antycyklon – bardzo silny wyż atmosferyczny. Jest przeciwieństwem niżu, w którym wiatry przyjmują formę cyklonu. Antycyklon powstanie z połączenia dwóch wyżów: jednego znad Rosji i znad Atlantyku. Jego epicentrum znajdzie się nad Danią, w weekend będzie już odczuwalny w naszym regionie.

Ciśnienie stanie się bardzo wysokie. W Polsce w weekend przewidywany jest wzrost ciśnienia do około 1050 hPA. To już niewiele mniej niż rekord Polski, który padł 16 grudnia 1997 roku w Suwałkach i wyniósł 1055 hPa.

Antycyklon zbiegnie się z rozpoczynającą się w sobotę astronomiczną wiosną i przyniesie piękną pogodę na co najmniej tydzień.

- Sytuacja jest stabilna, nie będzie padać. Poranki będą chłodne, za to czeka nas dużo słońca – mówi Jarosław Turała, pasjonat meteorologii i łowca burz ze Zgierza. Jak dodaje taki wyż w drugiej połowie marca nie jest typowy. - Wyże tego typu zdarzają się raczej zimą, od grudnia do lutego – wyjaśnia.

Nadciągającego wyżu obawiają się już meteoropaci, czyli ludzie odczuwający pogorszenie stanu zdrowia przy zmianach pogody. Obawiają się senności, bólów głowy czy gorszego samopoczucia.

Tymczasem lekarze radzą, by nie spodziewać się u siebie niekorzystnych objawów, bo... można się tym zasugerować. Łódzki lekarz rodzinny Paweł Wika ocenia, że tylko u nielicznych osób silny wyż może powodować podwyższenie ciśnienia tętniczego. Ale większość z nas nic nie zauważy.

- To popularna opinia, że warunki zewnętrzne w istotny sposób wpływają na zdrowie. Ale jest to raczej sugestywne – mówi Paweł Wika.

Sucha aura spowodowana antycyklonem zwiększy też ryzyko pożarów. Dlatego i tak niezmiernie groźne wypalanie traw przez rolników będzie w drugiej połowie marca jeszcze bardziej niebezpieczne niż zwykle.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki