Nad region łódzki nadciąga antycyklon. Ciśnienie będzie wyjątkowo wysokie! Jakie mogą być skutki? Oni będą czuli się bardzo źle!

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Zbliża się antycyklon z wyjątkowo wysokim ciśnieniem. Meteoropaci mogą czuć się źle, ale za to pogoda będzie piękna.>>>CZYTAJ DALEJ>>>
Zbliża się antycyklon z wyjątkowo wysokim ciśnieniem. Meteoropaci mogą czuć się źle, ale za to pogoda będzie piękna.>>>CZYTAJ DALEJ>>>pixabay.com
Zbliża się antycyklon z wyjątkowo wysokim ciśnieniem. Meteoropaci mogą czuć się źle, ale za to pogoda będzie piękna.

Do Polski nadciąga antycyklon – bardzo silny wyż atmosferyczny. Jest przeciwieństwem niżu, w którym wiatry przyjmują formę cyklonu. Antycyklon powstanie z połączenia dwóch wyżów: jednego znad Rosji i znad Atlantyku. Jego epicentrum znajdzie się nad Danią, w weekend będzie już odczuwalny w naszym regionie.

Ciśnienie stanie się bardzo wysokie. W Polsce w weekend przewidywany jest wzrost ciśnienia do około 1050 hPA. To już niewiele mniej niż rekord Polski, który padł 16 grudnia 1997 roku w Suwałkach i wyniósł 1055 hPa.

Antycyklon zbiegnie się z rozpoczynającą się w sobotę astronomiczną wiosną i przyniesie piękną pogodę na co najmniej tydzień.

- Sytuacja jest stabilna, nie będzie padać. Poranki będą chłodne, za to czeka nas dużo słońca – mówi Jarosław Turała, pasjonat meteorologii i łowca burz ze Zgierza. Jak dodaje taki wyż w drugiej połowie marca nie jest typowy. - Wyże tego typu zdarzają się raczej zimą, od grudnia do lutego – wyjaśnia.

Nadciągającego wyżu obawiają się już meteoropaci, czyli ludzie odczuwający pogorszenie stanu zdrowia przy zmianach pogody. Obawiają się senności, bólów głowy czy gorszego samopoczucia.

Tymczasem lekarze radzą, by nie spodziewać się u siebie niekorzystnych objawów, bo... można się tym zasugerować. Łódzki lekarz rodzinny Paweł Wika ocenia, że tylko u nielicznych osób silny wyż może powodować podwyższenie ciśnienia tętniczego. Ale większość z nas nic nie zauważy.

- To popularna opinia, że warunki zewnętrzne w istotny sposób wpływają na zdrowie. Ale jest to raczej sugestywne – mówi Paweł Wika.

Sucha aura spowodowana antycyklonem zwiększy też ryzyko pożarów. Dlatego i tak niezmiernie groźne wypalanie traw przez rolników będzie w drugiej połowie marca jeszcze bardziej niebezpieczne niż zwykle.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie