Nadchodzi epoka genialnych maszyn i społecznych nierówności....

  Nadchodzi epoka genialnych maszyn i społecznych nierówności. Kto będzie żył w dobrobycie?

  Toby Harnden

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Czy chcesz, aby twoje dziecko miało pracę w 2033 roku? Jeśli tak, to - według książki, która przykuwa uwagę politycznych macherów w Waszyngtonie - powinno się ono zaznajamiać z komputerami. Społeczeństwa wkrótce podzielą się na Wielkich Wygranych i Wielkich Przegranych, a ci, którzy buntują się przeciw maszynom, skończą na śmietniku historii.

  Tyler Cowen, profesor ekonomii na Uniwersytecie George'a Masona w Virginii, radośnie przekazuje złe wiadomości. Nierówności narastają - twierdzi - i wkrótce klasa średnia będzie postrzegana jako cudaczna pozostałość po minionej epoce.
  W ciągu następnych dwóch dziesięcioleci - przewiduje Cowen - społeczeństwo stanie się hipermerytokracją, w której 15 procent będzie sowicie wynagradzanych za swoją adaptowalność do wymogów technologii, a pozostałe 85 procent zostanie skazanych na kruchą egzystencję, z pensjami zamrożonymi albo obcinanymi, i tylko nieliczni dostaną drugą szansę na osiągnięcie sukcesu.

  Książka tego uczonego, zatytułowana "Równość już minęła", przekonuje, że już za momencik wkroczymy w "epokę genialnych maszyn i ludzie, którzy będą z nimi pracować, pozostaną na fali wznoszącej". Dla reszty życie będzie zdecydowanie ciężkie. I chociaż taki podział społeczeństwa nie jest jego zdaniem nieunikniony, w sensie metafizycznym, w rozmowie z "The Sunday Times" wyraził on mało optymizmu, że rządy podejmą działania takie, jakie są konieczne, by poprawić sytuację.

  Pełen zaangażowania, eklektyczny myśliciel, 51-letni Cowen w wieku 15 lat był mistrzem szachowym w New Jersey, napisał poradnik kucharski i jest zapalonym blogerem. W ubiegłym roku zaproszono go na Downing Street w Londynie (do siedziby brytyjskiego premiera), aby poprowadził seminarium na temat polityki industrialnej.

  Cowen podkreśla wagę pokory w zaakceptowaniu tego, że komputery zazwyczaj wiedzą najlepiej, czego doświadczył w swoim życiu. Żonę spotkał 10 lat temu przez serwis Match.com, zmusiła ich oboje do "wyjścia poza nasze zwykłe intuicje oraz wspólne korzyści". Kluczowe jest, przekonuje, by zdać sobie sprawę, że podobnie jak w szachach stylu wolnego, w których gracze mogą się konsultować z programami komputerowymi, człowiek i komputer razem są mocniejsi niż sam komputer oraz zdecydowanie mocniejsi niż sam człowiek.Podczas randki kieszonkowy komputer powie kobiecie, jakie ma tętno, oddech, ton głosu i wskaże, czy ten facet jej się podoba

  Bycie najlepszym w szachach - albo w czymkolwiek innym w życiu - już nie jest wystarczające. - Osoby, które są najlepsze w szachach stylu wolnego, nie są arcymistrzami, ale ludźmi zdolnymi, którzy wiedzą coś o szachach, ale jednocześnie wiedzą, kiedy korzystać z komputera oraz kiedy twoja wiedza może się na coś przydać - mówi Cowen.

  Dodaje, że komputerowe algorytmy coraz lepiej od nas wiedzą, czego my sami chcemy. Ludzie sukcesu po prostu pójdą za ich wskazówkami. Czytanie recenzji, np. na Amazonie, prowadzi do dokonania lepszych wyborów. Program komputerowy może ci również powiedzieć, że jakaś umowa biznesowa jest zbyt ryzykowna, nawet jeśli twoja intuicja mówi ci, żeby w to wchodzić.

  Niedogodność tego jest taka, że pracodawcy zawsze będą używać komputerów z "opresyjną precyzją", by mierzyć wydajność, wyłapywać guzdrałów i maruderów oraz namierzać tych, którzy nie zawsze są przytomni. Wówczas rozpoczęcie kariery od nowa nie zawsze będzie możliwe.

  Jak możemy pomóc naszym dzieciom, by osiągnęły sukces w tym odważnym, trochę przerażającym nowym świecie? Aby stały się częścią owych 15 procent? Cowen mówi, że przyszłość jest zbyt nieprzewidywalna, aby sporządzić listę zawodów, których trzeba się wyuczyć albo wystrzegać. Jednak może on doradzić wystrzegania się przesadnej specjalizacji. - Rób to, co lubisz, nabywaj ogólne umiejętności, ucz się, jak się uczyć, oraz ucz się, jak się przekwalifikowywać - mówi.

  ZWYCIĘZCY I PRZEGRANI - ZOBACZ, KTO MA NAJWIĘKSZE SZANSE, BY PORADZIĆ SOBIE W EPOCE GENIALNYCH MASZYN


  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo