Nadleśnictwo Spała - Zielony Punkt Kontrolny

Michał Oleski
Michał Oleski

Polecamy Zielony Punkt Kontrolny – jest to trasa biegowa znajdująca się na powierzchni około 4 km2. ZPK to pakiet propozycji różnorodnych aktywności: od edukacji, poprzez rekreację i turystykę aż do form sportowych. Polega na odnajdywaniu przy pomocy mapy zamontowanych w terenie słupków (punktów kontrolnych) rozmieszczonych tak, by dostarczyć uczestnikom jak najwięcej wrażeń. Do wyboru jest kilka tras o różnej długości (od 1,1 km do 10,5 km) oraz różnym stopniu trudności. Każdy chętny do skorzystania z tej formy spędzenia czasu może pobrać mapę z wybraną trasą ze strony internetowej nadleśnictwa i sprawdzić się w lesie.
Trasa ZPK ma swój start naprzeciwko siedziby nadleśnictwa gdzie znajduje się również punkt edukacyjny. Są tam tablice podzielone na 4 grupy tematyczne:
• Budowa i funkcje lasu
• Rośliny runa
• Zwierzęta
• ekologia
Warto się z nimi zapoznać przed rozpoczęciem przygody z ZPK. Przy punkcie edukacyjnym ma również swój początek ścieżka turystyczno-sportowa wyposażona w 4 napowietrzne urządzenia siłowe, z których można skorzystać – oczywiście przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

Materiał oryginalny: Nadleśnictwo Spała - Zielony Punkt Kontrolny - Dziennik Łódzki