Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagroda Benedykta Polaka została wręczona po raz czwarty w Tumie [FILM, ZDJĘCIA]

Łukasz Janikowski
Łukasz Janikowski
Nagrody Benedykta Polaka 2018 zostały wręczone
Nagrody Benedykta Polaka 2018 zostały wręczone Łukasz Janikowski
Po raz czwarty w murach archikolegiaty łęczyckiej w Tumie wręczona została Nagroda Benedykta Polaka. Nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia naukowe i eksploracyjne. Nagrodę co roku otrzymuje jeden Polak i jeden cudzoziemiec, przyznawane są też wyróżnienia. Gościem ceremonii był m.in. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.

Gala wręczenia Nagrody Benedykta Polaka jak co roku odbywa się w romańskiej archikolegiacie, znajdującej się w Tumie koło Łęczycy. Świątynia związana jest z poselstwem do chana Mongołów, w którym brał udział Benedykt Polak. Tu otrzymał zaopatrzenie na drogą, dzięki czemu wyprawa - jako jedyne z czterech poselstw wysłanych przez papieża Innocentego IV - dotarła na dwór chana.

Polskim laureatem tegorocznej Nagrody im. Benedykta Polaka został prof. Jerzy Dzik, paleontolog i dyrektor Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk. Kapituła Nagrody doceniając zasługi w dziedzinie propagowania kultury polskiej w Japonii postanowiła przyznać nagrodę dla zagranicznego naukowca profesorowi Mitsuyoshi Numano, slawiście oraz wykładowcy polonistyki na Uniwersytecie Tokijskim, tłumaczowi na japoński dzieł polskiej literatury, takich autorów jak: Wisława Szymborska, Stanisław Lem czy Czesław Miłosz. Dodatkowo podczas zebrania Kapituły w dniu 9 lutego br., jej członkowie zadecydowali o przyznaniu wyróżnienia podróżnikowi, pilotowi szybowcowemu i żeglarzowi sportowemu, wielokrotnemu mistrzowi i rekordziście świata w konkurencjach szybowcowych Sebastianowi Kawie.

Gościem tegorocznej gali był Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotr Gliński.
- Cieszę się, że to właśnie mi przypadło wręczenie nagrody znamienitym laureatom, którzy w swej działalności kontynuują wielką tradycję eksploracji zapoczątkowaną przez Benedykta Polaka - mówił minister Piotr Gliński. - Prof. Mitsuyoshi Numano wykonuje fantastyczną pracę na rzecz odkrywania Polski i polskości przed Japończykami - dodawał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki