Nagroda im. Juliana Tuwima 2015: laureatem Jarosław Marek...

  Nagroda im. Juliana Tuwima 2015: laureatem Jarosław Marek Rymkiewicz [ZDJĘCIA]

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Nagroda im. Juliana Tuwima 2015: laureatem Jarosław Marek Rymkiewicz [ZDJĘCIA]
  1/26
  przejdź do galerii

  ©Paweł Łacheta

  Po takiej decyzji kapituły o Nagrodzie im. Juliana Tuwima na pewno będzie głośno. Łódź nagrodziła w niedzielę poetę, eseistę, krytyka literackiego i badacza literatury polskiej, dramaturga i tłumacza dramatów (Federico Garcíę Lorki, Pedro Calderóna de la Barca).
  „Jarosław Marek Rymkiewicz w ostatnich latach, głównie za sprawą swoich książek eseistycznych, uchodzi za twórcę kontrowersyjnego. W tym polemicznym ferworze często zapominamy, że jest to jeden z najważniejszych współczesnych polskich poetów” – czytamy na stronie internetowej Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”. Niemniej to Łódź miała odwagę tę poezję nagrodzić.

  Rymkiewicz został w niedzielę (13 grudnia), podczas gali kończącej 9.
  Festiwal „Puls Literatury”, laureatem przyznanej trzeci rok z rzędu Nagrody im. Juliana Tuwima. Po takim werdykcie możemy być pewni – o Nagrodzie zrobi się głośno, może wywoła ona raban. Już się zaczęło. Ktoś upub­licznił werdykt przed jego ogłoszeniem – aluzje do niego podczas festiwalowego spotkania wygłosił Marcin Świetlicki.

  Sześcioosobowa Kapituła Nagrody (bez Dariusza Nowackie­go, który wycofał się jeszcze przed posiedzeniem) obradowała 3 listopada i posiedzenie to było najdłuższe z dotychczasowych. Trwało ponad trzy godziny i - według naszych informacji - miało burzliwy przebieg. Każdy z członków (poza sekretarzem nagrody, który nie może oddawać głosu) zgłosił pięciu kandydatów, których dyskutowano. Do finału przeszło pięć nazwisk, z których nad dwoma głosowano. Rymkiewicz dostał trzy głosy.

  Przeciwko werdyktowi głos zabrali Sława Lisiecka, wdowa po Zbigniewie Jaskule będącym jednym z inspiratorów powstania nagrody, oraz poeta Przemysław Owczarek. Stwierdzili, że uznają rangę poezji Rymkiewicza, ale nie jego postawę polityczną.

  – Odkąd poznałem jego twórczość, Jarosław Marek Rymkiewicz, czy godzę się z jego tezami, czy nie, jest jednym z moich ulubionych pisarzy współczesnych – napisał w laudacji prof. Leszek Engelking, wykładowca uniwersytetów Łódzkiego i Warszawskiego. Podkreślił zainteresowanie poety neoklasycyzmem (ujęte w książce „Czym jest klasycyzm”. – To między innymi rozmowa z umarłymi, prowadzona tak, jakby żyli. Ta idea trwa – odpowiada Engelking, i wskazuje też na inną dziedzinę twórczości laureata, książkom poświęconym wybitnym poetom: Mickiewiczowi, Słowackiemu, Leśmianowi. Niektóre z nich, mające walor encyklopedii, są kanonem lektur dla studentów polonistyki.

  Niestety, w szerokim obiegu Rymkiewicz znany głównie jest z politycznych sympatii dla PiS i sporu z „Gazetą Wyborczą”, który zaprowadził go na salę sądową. Jego postawa nie jest jednak wcale tak bardzo jednoznaczna. W 2012 r. poeta przyznał, że Jarosława Kaczyńskiego traktuje „nawet trochę instrumentalnie”. Obrywa też od obu stron politycznego sporu, „germańskie miazmaty duchowe” zarzucał mu Andrzej Horubała („Do Rzeczy”) dodając, że jego czytelnicy „upojeni na haju mogą ciągnąć buńczuczny bełkot i zataczać się”.

  Poważnej refleksji o dorobku tego artysty słowa jest niewiele. W 2012 r. o „Samuelu Zborow­skim” pisał w „Teatrze” prof. Tomasz Bocheński (UŁ). Rok później poeta był tematem numeru czerwcowego „Tygodnika Powszechnego”, który wołał z okładki hasłem „Krwawy wieszcz prawicy”, ale artykułami łagodził tę tezę. Paweł Bravo podkreślał, że Rymkiewicz czytany jest pobieżnie i przestrzegał obie strony politycznego sporu: „nie zapisujcie [go] zbyt łatwo do partii”. Ryszard Koziołek zachęcał do krytycznego czytania esejów poety, ks. Boniecki był mu wdzięczny „za opowieść o straszych Polakach i Polsce – w końcu także o moich prapradziadkach”.

  Rymkiewicz to pierwszy poeta wśród laureatów „Tuwima”. Rok temu nagrodą uhonorowano reportażystkę i pisarką Hannę Krall, dwa lata temu powieściopisarkę Magdalenę Tulli.

  CZYTAJ: Hanna Krall laureatką Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima

  Łódź to dla Rymkiewicza miejsce ważne z uwagi na osobiste doświadczenia i przewartościowania. Zamieszkał tu po wojnie z rodzicami – o czym mówił w nagraniu pokazanym na gali (z powodu stanu zdrowia poeta nie mógł przyjechać). Łódź znalazła też w dwóch wierszach w jego najnowszym tomie poetyckim, „Koniec lata w zdziczałym ogrodzie” (Wydawnictwo Sic!), nawiązującym do nagradzanego (także przez „Gazetę Wyborczą”) tomu „Zachód słońca w Milanówku”.

  Więcej o Nagrodzie i komentarz do werdyktu znajdziesz w poniedziałkowym (14 grudnia) papierowym wydaniu "Dziennika Łódzkiego".

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (18)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Błąd

  Jagna Jaskuła (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  Wdowa po Zbigniewie Jaskule???? Chyba Zdzisławie jednak!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panie Jarosławie, niech Pan się zrzeknie tej wątpliwej nagrody

  Juliusz S. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 9

  Szkoda Pana w tym towarzystwie polakożerców i lewaków, że o ich pochodzeniu nie wspomnę.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Antysemito, goń się

  Julian T. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Pocałujcie mnie wszyscy naziole w du.pę.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie mogę uwierzyć.

  January (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 11

  "Przeciwko werdyktowi głos zabrali Sława Lisiecka, wdowa po Zbigniewie Jaskule będącym jednym z inspiratorów powstania nagrody, oraz poeta Przemysław Owczarek. Stwierdzili, że uznają rangę poezji...rozwiń całość

  "Przeciwko werdyktowi głos zabrali Sława Lisiecka, wdowa po Zbigniewie Jaskule będącym jednym z inspiratorów powstania nagrody, oraz poeta Przemysław Owczarek. Stwierdzili, że uznają rangę poezji Rymkiewicza, ale nie jego postawę polityczną."
  To tak, jakby ruscy czynownicy kwestionowali nagrodę poetycką dla Mickiewicza
  (toutes proportions gardees).
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bo to też w końcu analogiczna sytuacja

  dot (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wstyd mi

  ast (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 11

  Rymkiewicz kiedys rzeczywiscie pisal poezje, a teraz pisze juz tylko tanie rymy pochwalne dla jednej slusznej opcji. Po wyczynach w ostatnich latach nalezaloby przyznac mu nagrode dla grafomana. To...rozwiń całość

  Rymkiewicz kiedys rzeczywiscie pisal poezje, a teraz pisze juz tylko tanie rymy pochwalne dla jednej slusznej opcji. Po wyczynach w ostatnich latach nalezaloby przyznac mu nagrode dla grafomana. To jasne, ze teraz bedzie wieszczem narodu. Wstydliwe natomiast jest to, ze dwoch intelektualistow formatu Bochenskiego i Engelkinga zalicza taka wpade. I obrzydliwe jest to, ze Strak ciagle i wszedzie powoluje sie na Jaskule. Jednego dnia mowi o Jaskule per "Zdzichu", a drugiego daje nagrode Rymkiewiczowi. Jaskula chyba w grobie sie przewraca!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hańba

  qwertyuiop (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 12

  To jest Hańba! Kiedy naród zaczyna walkę z rodzącym się reżimem - struchlałe ze strachu o stołki pachołki płaszczą się przed najgorszym i najbardziej wulgarnym ksenofobem i prawicowym siewcą...rozwiń całość

  To jest Hańba! Kiedy naród zaczyna walkę z rodzącym się reżimem - struchlałe ze strachu o stołki pachołki płaszczą się przed najgorszym i najbardziej wulgarnym ksenofobem i prawicowym siewcą nienawiści.
  Pani Prezydent Zdanowska - nie wolno na to pozwolić! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wypada przedstawić, co ma do powiedzenia poeta:

  stncls67 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 12

  Krew rozlepiona na afiszach
  Krew na chodnikach i na ścianach
  Krew – jak poranna wtedy cisza
  Krew – czarne plamy na ekranach

  Krew na kamiennych szarych płytach
  Na białych rękawiczkach Tuska...rozwiń całość

  Krew rozlepiona na afiszach
  Krew na chodnikach i na ścianach
  Krew – jak poranna wtedy cisza
  Krew – czarne plamy na ekranach

  Krew na kamiennych szarych płytach
  Na białych rękawiczkach Tuska
  Krew która o nic was nie pyta
  Krew jak złamana w sadzie brzózka

  I jak na polach polne maki
  I nad polami białe chmury
  Jak narodowi dane znaki
  Oni wznosili się do góry

  Krew na fotelach tupolewa
  Zmywana szlauchem o świtaniu
  Jeszcze wam ona pieśń zaśpiewa
  To będzie pieśń o zmartwychwstaniu
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  poezja warta refleksji

  debiut1957 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Skoro z tzw. meneli w Łodzi próbowano robić promocje to może lepszym materiałem promocyjnym byłaby zarejestrowana wypowiedź JM Rymkiewicza wyemitowana podczas gali Pulsu Literatury. Warto taki link...rozwiń całość

  Skoro z tzw. meneli w Łodzi próbowano robić promocje to może lepszym materiałem promocyjnym byłaby zarejestrowana wypowiedź JM Rymkiewicza wyemitowana podczas gali Pulsu Literatury. Warto taki link podłączyć, bo to piękna i wzruszająca - nie tylko dla poety- wypowiedź o Łodzi.
  Czy poezja zabija - nie; budzi refleksje - to powinno być tematem rozmów, a nie piętnowanie demokratycznej decyzji jury, a tym bardziej organizatora konkursu. Na szczęście ludzie mogą mieć różne poglądy. Poeci też. A głos odrębny niepotrzebnie staje się nadrzędnymzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Starszemu panu poprzestawialo się w głowie

  x (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Tylko po co mu dawać nagrody? Lepiej skierowanie do geriatry poza kolejnoscią. Bredzi chłopina. Dziwne że Engelking to firmuje.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy to nie jest mowa nienawiści?

  :-) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 10

  Bo, że to "poezja" na poziomie jednostki wojskowej w Nowej Soli, to pewne. Gimbaza.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Lewa, lewa... Kto tam znów prawą...?!"

  mruk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Mata swój poziom.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To ten pisowski kretyn?

  ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 14

  Niepełnosprawnym umysłowo dajecie nagrody?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ssij śmieciu!

  Zzz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Idź na kolonoskopię CIOTO!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  skoro pytasz

  i nie wiesz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 18

  kto to , znaczy że jesteś POsPOlitym idiotą.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ty baranku

  ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

  Nie wiesz co to pytanie retoryczne. Dlatego odpowiadasz, tłumoku.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PO.ebany ćwoku

  nie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  wysilaj się tak bardzo. Skoro nazywasz poetę kretynem musisz być nawet wśród POpaprańców POśmiewiskiem.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Laureat

  łodzianka1 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

  Biedny Tuwim ! W grobie się przewraca !!! Przecież ta nagroda urąga przesłaniu Tuwima, który był jak najdalej od wszelkiej ksenofobii, podziałom, nienawiści. Litości przewielebni jurorzy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo