18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagroda Kobro dla performera Cezarego Bodzianowskiego

Łukasz Kaczyński
Cezary Bodzianowski to bez wątpienia jedna z bardziej oryginalnych postaci współczesnej sceny artystycznej
Cezary Bodzianowski to bez wątpienia jedna z bardziej oryginalnych postaci współczesnej sceny artystycznej mat. prasowe Muzeum Sztuki w Łodzi
W Muzeum Sztuki w Łodzi przyznano doroczną Nagrodę Kobro. Otrzymał ją performer Cezary Bodzianowski.

Bodzianowski to bez wątpienia jedna z bardziej oryginalnych postaci współczesnej sceny artystycznej. Traktuje miasto jest scenografię. Podszyte absurdem historie (jest też ich głównym bohaterem) dyskretnie ingerują w przestrzeni miasta i przerywają bieg codzienności.

Aby połaskotać chmury, na narożnikach dachu Muzeum Sztuki umieścił pędzelki. Między ulicami Gdańską i Zachodnią bronił z tarczą metalowych odbojników w bramach. Również z jego inicjatywy drzewo przy Akademii Muzycznej zaowocowało. Kaskami budowlanymi.

Swe akcje organizował niemal na całym świecie: od Berlina po Tel Awiw, i od Kopenhagi po Meksyk. Bynajmniej nie omija Łodzi, miasta w którym mieszka. Unikalność twórczości Bodzianowskiego jury nagrody dostrzegło w radykalności i osobności jego twórczej postawy, tożsamej z osobistymi doświadczeniami codziennego życia.

"Tym samym Bodzianowski wpisuje się w awangardową tradycję idei sztuki stającej się życiem. Cieszy nas fakt, że nagroda trafia do artysty, który mieszka i realizuje liczne działania w Łodzi, mieście w którym tworzyła Katarzyna Kobro" - czytamy w uzasadnieniu.

W 2004 roku Bodzianowski otrzymał "Paszport Polityki", a w 2013 roku Muzeum Sztuki otworzyło pierwszą retrospektywną wystawę prac artysty "To miejsce nazywa się Jama".

Pomysłodawcą idei dorocznej Nagrody im. Katarzyny Kobro, wręczanej wybranemu artyście przez innych artystów, jest Józef Robakowski (wspólnie z Niką Strzemińską, córką Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego). Wyróżnienie ma na celu uhonorowanie postaw artystów progresywnych i poszukujących. Początkowo nagroda była przyznawana przez Galerię Wschodnią, od 2011 roku współorganizatorem wydarzenia zostało Muzeum Sztuki w Łodzi. W skład tegorocznego jury wchodzą: Agnieszka Kurant (Przewodnicząca), Zbigniew Libera, Jan Simon, Monika Sosnowska.

Laureaci z ubiegłych lat:

2001 - Zbigniew Dłubak
2002 - Jürgen Blum - Kwiatkowski
2003 - Andrzej Dłużniewski
2004 - Krzysztof M. Bednarski
2005 - Teresa Murak
2006 - Krzysztof Wodiczko
2007 - Jerzy Lewczyński
2008 - Zbigniew Rybczyński
2009 - Andrzej Lachowicz
2011 - Zygmunt Rytka
2012 - Natalia LL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki