1/6
Paweł Kulig od 8 lat opiekuje się Nowym Cmentarzem...
fot. Fot. Maciek Jaźwiecki/Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Paweł Kulig od 8 lat opiekuje się Nowym Cmentarzem Żydowskim, znajdującym się przy ulicy Brackiej w Łodzi.
Od 2019 roku jest prezesem Stowarzyszenia Strażnicy Pamięci, powołanego i działającego na rzecz ochrony żydowskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego Łodzi.

Nowy Cmentarz Żydowski w Łodzi jest największą w Polsce, a drugą w Europie pod względem powierzchni nekropolią żydowską, obejmującą ponad 40 hektarów, na której zachowało się około 160 tysięcy nagrobków. Aby podołać wyzwaniu, jakim jest opieka nad tak wielkim obszarem, Paweł Kulig zbudował grono sojuszników i współpracowników, z którymi walczy o pamięć i godny wygląd tego niezwykłego miejsca.

Dzięki jego charyzmie i energii, ludzie z różnych środowisk i zawodów, przyłączają się do prowadzonych działań, a kolejne akcje porządkowe gromadzą coraz więcej osób. Ważnym aspektem jest też to, że w akcjach porządkowania uczestniczy młodzież, w której kształtowane są i przekazywane właściwe postawy szacunku do wspólnego dziedzictwa.

Dzięki jego staraniom, akcja porządkowania cmentarza uzyskała w 2020 roku honorowy patronat Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej. Aby sformalizować działania i rozszerzyć ich zakres, Paweł Kulig powołał Stowarzyszenie Strażnicy Pamięci, które realizuje swe cele poprzez organizowanie akcji wolontaryjnych i charytatywnych, oraz spotkań, warsztatów, prelekcji, wystaw, koncertów i spacerów edukacyjnych.

Paweł Kulig od lat pomaga także potomkom łódzkich Żydów w odkrywaniu rodzinnych historii i losów najbliższych. Dla wielu z nich odszukał groby przodków, którymi opiekuje się. Społecznik pozostaje w przyjacielskich relacjach z ziomkostwem łódzkich Żydów w Izraelu. W 2019 roku otrzymał specjalny dyplom uznania i podziękowania od Forum Żydów Polskich w Izraelu oraz odznaczenie "Chroniąc Pamięć", przyznawane Polakom zasłużonym dla ratowania żydowskiego dziedzictwa.

2/6
Justyna Biernat jest założycielką Fundacji Pasaże Pamięci....
fot. Fot. Maciek Jaźwiecki/Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Justyna Biernat jest założycielką Fundacji Pasaże Pamięci.
Od wielu lat chroni pamięć o tomaszowskich Żydach, działając na polu kulturalnym i naukowym. Realizuje projekty edukacyjno-artystyczne, prowadzi spacery śladami tomaszowskiego getta, pisze artykuły naukowe, utrzymuje stały kontakt z potomkami tomaszowskich Żydów. Na stronie Pasaży Pamięci publikuje dwujęzyczne teksty poświęcone żydowskiej historii Tomaszowa Mazowieckiego.

Swoje działania w edukacji przez sztukę kieruje do grup wielopokoleniowych. Powstające pod jej pedagogicznym okiem spektakle, czytania performatywne, muzyczne audio-przewodniki, teksty dramatyczne, baśnie są dziełem wielu twórców – bliska jest jej idea pracy angażującej odbiorców. Praca ta zawsze odnosi się do materiałów historycznych, które uczestnicy warsztatów kompilują z własnymi, rodzinnymi archiwaliami.

Justyna Biernat spotyka się również z najstarszymi mieszkańcami miasta i gromadzi ich opowieści o przedwojennym, zróżnicowanym etnicznie Tomaszowie. Dodatkowo wraz z Fundacją opublikowała trzy książki: "Sen o teatrze. Listy z tomaszowskiego getta" (dokonała edycji listów Lutka Orenbacha), "Echa Zagłady. Fragmenty pamiętnika" Miry Ryczke-Kimmelman (przygotowała wstęp i opracowała polskie wydanie wspomnień autorki) oraz "Czarne sylwetki. Przewodnik po tomaszowskim getcie/Black silhouettes. Guide to the Tomaszów Mazowiecki ghetto" (opracowała pierwsze wydanie przewodnika wraz z mapą getta).

3/6
Agnieszka Mysakowska jest nauczycielką historii w II LO im....
fot. Fot. Maciek Jaźwiecki/Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Agnieszka Mysakowska jest nauczycielką historii w II LO im. Janusza Korczaka w Wieluniu i Liderką Dialogu w Forum Dialogu. Jest również absolwentką Międzynarodowej Szkoły Nauczania o Holokauście Yad Vashem z zakresu historii Żydów europejskich, Holokaustu oraz edukacji międzykulturowej.

Uczy dzieci i młodzież z powiatu wieluńskiego o losach i kulturze dawnych żydowskich sąsiadów. Poprzez liczne inicjatywy i wycieczki szkolne do Izraela oraz współpracę z The Jewish Organization of Wielun in Israel, młodzi Polacy i ich żydowscy przyjaciele dostrzegają, jak ważna jest droga wzajemnego zrozumienia i wspólnego postrzegania przeszłości, jak wielka jest siła dialogu.

Agnieszka Mysakowska wraz z grupą zdobyła w 2015 roku I miejsce w konkursie Szkoły Dialogu na projekt upamiętniający lokalną społeczność żydowską. Od tego czasu prowadzi Szlak Wieluńskich Żydów, który łączy przeszłość z teraźniejszością. Jest inicjatorką obchodów rocznic likwidacji getta w Wieluniu i stworzenia muralu upamiętniającego społeczność żydowską. Zaprojektowała również tabliczkę i wspólnie z Burmistrzem odsłoniła ławeczkę Ireny Sendlerowej. Jest przewodniczką dla odwiedzających miasto Potomków.

Co roku organizuje Listopadowe Światło Pamięci na cmentarzu żydowskim w Wieluniu, przywracając pamięć o byłych mieszkańcach miasta, którzy współtworzyli jego historię. Zainicjowała również trzy edycje Wieluńskich Dni Kultury Żydowskiej, wciągając w to wiele lokalnych instytucji. Za swoją działalność na rzecz utrwalania pamięci o społeczności żydowskiej została nominowana do Nagrody Ireny Sendlerowej “Za naprawianie świata”.

4/6
Stowarzyszenie Krotochwile z Wielkopolski otrzymało...
fot. Fot. Maciek Jaźwiecki/Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Stowarzyszenie Krotochwile z Wielkopolski otrzymało wyróżnienie w konkursie.

Powstało w 2012 roku i aktywnie dba o zachowanie lokalnego dziedzictwa żydowskiego w Wielkopolsce. Zajmuje się popularyzacją wiedzy o historii i kulturze żydowskiej, prowadząc projekty edukacyjne skierowane do młodzieży i dorosłych.

W sierpniu br. członkowie Stowarzyszenia wraz z wolontariuszami rozpoczęli pierwszy etap inwentaryzacji jednego z kilku żydowskich cmentarzy zachowanych w Wielkopolsce - cmentarza w Koźminie Wielkopolskim. Podczas inwentaryzacji zidentyfikowano 511 miejsc pochówku i dokładnie opisano ponad 300 nagrobków. Efekty prac publikowane są na prowadzonej przez Stowarzyszenie stronie jewishwlkp.pl.

Od początku istnienia Stowarzyszenie organizuje Simchat Chajim Festival, podczas którego za pomocą wydarzeń kulturalnych - koncertów, spektakli, wystaw czy spotkań literackich - przypomina dawne społeczności żydowskie wielkopolskich miasteczek. Obecnie członkowie Stowarzyszenia pracują nad filmem dokumentalnym o Nathanie Mośkiewiczu - ostatnim mieszkańcu Koźmina żydowskiego pochodzenia, który przeżył Holokaust i powrócił do rodzinnego miasta.

Inspirując się wielokulturową przeszłością regionu, Stowarzyszenie Krotochwile nie działa w jednym miejscu - podejmowane aktywności mają miejsce w Poznaniu, Koźminie Wielkopolskim, Krotoszynie, Jarocinie, Buku i wielu innych mniejszych miejscowościach Wielkopolski.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Iga Świątek i jej koszmary. Sprawdź, kto dręczy polską numer 1  [GALERIA]

Iga Świątek i jej koszmary. Sprawdź, kto dręczy polską numer 1 [GALERIA]

Czy kontrowersyjna „Wagina polska” obrażała i znieważała? Jest prawomocny wyrok!

Czy kontrowersyjna „Wagina polska” obrażała i znieważała? Jest prawomocny wyrok!

Sandra Kubicka poskarżyła się w mediach na lekarzy pracujących na SOR-e w Barlickim!

Sandra Kubicka poskarżyła się w mediach na lekarzy pracujących na SOR-e w Barlickim!

Zobacz również

Iga Świątek i jej koszmary. Sprawdź, kto dręczy polską numer 1  [GALERIA]

Iga Świątek i jej koszmary. Sprawdź, kto dręczy polską numer 1 [GALERIA]

Teraz bezpłatnie sprawdzisz amortyzatory. Zobacz gdzie!

Teraz bezpłatnie sprawdzisz amortyzatory. Zobacz gdzie!