Nagrody dla Powiatu Wieruszowskiego

Materiał informacyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego
Działania Funduszy Europejskich na rzecz ekologii przynoszą korzyści zarówno mieszkańcom województwa łódzkiego, jak i środowisku naturalnemu. W powiecie wieruszowskim wybudowano pierwszy w powiecie obiekt spełniający kryteria budynku pasywnego, który ogranicza zapotrzebowanie na moc cieplną oraz zużywa mniej energii. To budynek Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wieruszowie. Inwestycja została doceniona podczas Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”, gdzie otrzymała dwie nagrody.

Dzięki realizacji projektu poprawiła się jakość powietrza na terenie powiatu, a budynek zapewnia użytkownikom wysoki komfort cieplny przez cały rok bez konieczności zastosowania tradycyjnego ogrzewania. To pozwala osiągnąć znaczący spadek emisji gazów cieplarnianych.

Niezwykłe właściwości budynku pasywnego

W budynku zastosowano innowacyjne rozwiązania mające na celu uzyskanie wysokiego stopnia energooszczędności. Zapotrzebowanie obiektu na energię do ogrzewania wynosi poniżej 15 kWh / (m2 na rok) – kilkukrotnie mniej niż standardowego budynku. Dodatkową zaletą jest wysoka izolacyjność obiektu i jego prawie stuprocentowa szczelność. Zgodnie z założeniami pasywności bryła budynku jest zwarta i kompaktowa. Ważnym elementem są okna, które od strony południowej są duże, a od północnej zostały zminimalizowane. Do budowy użyto materiałów konstrukcyjnych i izolacyjnych o bardzo wysokiej jakości i doskonałych współczynnikach przenikania ciepła. Standard budynku pasywnego uzyskano poprzez zastosowanie kilku systemów instalacji. Obiekt posiada system sterowania i monitorowania pracy wentylacji, ogrzewania, oświetlenia oraz odczytywania informacji o zużyciu energii. Budynek nie posiada klasycznego systemu grzewczego, jest ogrzewany i chłodzony dzięki wykorzystaniu pompy ciepła. Pompa odzyskuje ciepło z wentylacji i wykorzystuje je na potrzeby ogrzewania. Komfort użytkowników zwiększa dostosowywana do liczby osób przebywających w danym pomieszczeniu wentylacja, a innowacyjna instalacja solarna wspomaga chłodzenie obiektu.

Nagrody

28 września 2022r. podczas uroczystej Gali wręczono nagrody w Ogólnopolskim Konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”. Powiat Wieruszowski za projekt „Pasywny budynek użyteczności publicznej przeznaczony na cele dydaktyczne Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej ul. Szkolna 1-3 w Wieruszowie.” otrzymał dwie nagrody w kategorii „Budownictwo niskoemisyjne + Odnawialne Źródła Energii” – Nagrodę Związku Powiatów Polskich oraz Nagrodę Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Celem konkursu jest wyłonienie przedsięwzięć budowlanych: modernizacji oraz nowych obiektów w przestrzeni urbanistycznej, wyróżniających się szczególnymi walorami jakościowymi, funkcjonalnymi, urbanistycznymi i estetycznymi. W konkursie udział wzięło ponad 500 inwestycji z całej Polski, dlatego autorzy wieruszowskiej inwestycji szczególnie zasługują na podziw.

Dzięki realizacji projektu poprawiła się jakość powietrza na terenie powiatu wieruszowskiego. To najlepszy przykład działania w kierunku ochrony klimatu i środowiska naturalnego. Stworzenie budynku zapewniającego komfortowy mikroklimat użytkownikom, przy zminimalizowanych kosztach eksploatacji obiektu, to koszt ponad 10,2 miliona złotych. Ponad 5,8 miliona złotych tej sumy stanowiło unijne dofinansowanie. Dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich każdy z nas może korzystać z rozwiązań, które poprawiają komfort naszego codziennego życia. Wzrasta również świadomość, że poprzez ekologiczne rozwiązania wspólnie dbamy o środowisko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie