Nagrody dla twórców i pracowników kultury rozdane

  Nagrody dla twórców i pracowników kultury rozdane

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Nagrody dla twórców i pracowników kultury rozdane
  1/12
  przejdź do galerii

  ©Krzysztof Szymczak

  Inauguracja sezonu kulturalnego 2011/2012 przez miejskie instytucje kultury uświetniona została uroczystym wręczeniem nagród dla zasłużonych twórców i pracowników kultury.
  Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" otrzymała Krystyna Piaseczna, dziennikarka Łódzkiego Ośrodka TVP, znana widzom "Łódzkich Wiadomości Dnia" i "Magazynu Kulturalnego", gdzie zapowiada premiery, relacjonuje i recenzuje wydarzenia teatralne. W dorobku ma także filmy dokumentalne ("Portrety aktorów"), teatralne cykle programowe (m.in. "Szaleństwa Teatralne", "Antrakt", "Klub Teatralny, "Łódź teatralna"), jak i cykl o życiu mieszkańców miejskich kamienic "Łódzkie podwórka".

  Odznaki Honorowe "Zasłużony dla Kultury Polskiej" otrzymali:
  1. Krystyna Maria Stołecka - poetka, pisarka, felietonistka, publicystka, zastępca redaktora naczelnego łódzkiego kwartalnika "Tygiel Kultury", laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich i prozatorskich. Autorka kilku tomów poetyckich i powieści.
  2. Halina Dryl - od 2001 r. zastępca dyrektora Bałuckiego Ośrodka Kultury. Organizowała i prowadziła wiele imprez masowych i koncertów plenerowych z udziałem amatorskich zespołów artystycznych.
  3. Alicja Grasiewicz-Cichy - kierownik Filii Nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź - Śródmieście. Dzięki jej zaangażowaniu i kreatywności w placówce realizowane są atrakcyjne imprezy i zajęcia, których celem jest popularyzacja czytelnictwa oraz rozwoju intelektualnego użytkowników.
  4. Maria Wiszniewska - kierownik Filii Nr 14 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź- Śródmieście. W placówce szeroko rozwinęła działalność kulturalno - edukacyjną. Jej pasja pracy z dziećmi owocuje wieloma formami pracy.

  Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafił zaś do rąk Monika Chaber-Barłogi, instruktoki w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź - Śródmieście, autorki programu "Blog w każdej śródmiejskiej bibliotece", który upowszechnia zakupy nowości wydawniczych i działalność kulturalno-edukacyjną oraz kontakt z czytelnikami za pomocą Internetu. Monika Chaber-Barłoga jest pomysłodawczynią i współrealizatorką wielu akcji czytelniczych.

  Odznaką "Za Zasługi dla Miasta Łodzi" wyróżnieni zostali:
  1. Krzysztof Jan Musiał - kolekcjoner dzieł sztuki, mecenas kultury. Od wielu lat gromadzi dzieła polskiej sztuki tradycyjnej. W ubiegłym roku przekazał nieodpłatnie w wieloletni depozyt 125 dzieł sztuki polskiej do Muzeum Miasta Łodzi, co dało początek Galerii Mistrzów Polskich. Nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury otrzymali: 1. Ewelina Bień - dyrygentki chóru w Stowarzyszeniu Śpiewaczym "Echo"
  2. Marcel Szytenchelm - od 1982 roku jest głównym instruktorem w Widzewskich Domach Kultury. Założyciel Studia Teatralnego "Słup". Autor i organizator akcji artystycznych "Dzień Reymonta" i "Dzień Tuwima". Twórca Galerii Wielkich Łodzian.
  3. Henryk Płóciennik - artysta plastyk. Uprawia malarstwo, grafikę i rysunek. Jest jednym z uznanych grafików, nie tylko w środowisku artystycznym. Jego 50-letnia działalność twórcza stanowi cenny wkład w dorobek kultury polskiej. Prace eksponowane były na wielu wystawach indywidualnych (64) i zbiorowych (58) w Polsce, Europie, również odległych krajach m.in. Meksyku, Maroku, Japonii, Urugwaju, Wenezueli, na Kubie, na Filipinach.
  4. Lidia Burska - współtwórca i współzałożyciel Stowarzyszenia Miłośników off Kultury "Smok", zaangażowana w realizację festiwali i koncertów.
  5. Piotr Kulesza - pracuje w Muzeum Kinematografii od 2007 r. na stanowisku adiunkta muzealnego w Dziale Naukowym Historii Kina, Telewizji i Wideo. Aktywnie pracuje przy pozyskiwaniu muzealiów oraz realizacji wystaw.
  6. Anna Michalska - pracuje w Muzeum Kinematografii od 2006 r. na stanowisku z-cy kierownika Działu Edukacji i Upowszechniania Kultury. Odpowiada za program i funkcjonowanie kina "Kinematograf".
  7. Krystyna Danielewska - starszy kustosz w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź - Bałuty im. Stanisława Czernika - od 1978 r. Od 1989 r. kierownik filii na osiedlu Radogoszcz- Zachód. W placówce przez nią kierowanej prowadzona jest bardzo ciekawa i urozmaicona działalność kulturalno-oświatowa.
  8. Mirosław Owczarek - artysta plastyk, malarz, projektant graficzny. Od 1992 r. zatrudniony w pracowni Plastycznej Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Jest autorem projektów graficznych zaproszeń, informatorów, folderów, plakatów, katalogów wystaw organizowanych w muzeum.
  9. Kazimiera Frymark-Błaszczyk - artysta plastyk, od ponad 50 lat tworzy w zakresie tkactwa i projektowania tkaniny. Prace prezentowała na wielu wystawach w kraju i poza granicami. Jest cenionym pedagogiem Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.
  10. Maria Głowacka - od 1981 r. główny inwentaryzator w Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Do jej zasług należy m.in. stworzenie kolekcji kart pocztowych o tematyce patriotycznej i niepodległościowej, a także kolekcji biżuterii patriotycznej i kolekcji medali.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo