18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nagrody dla twórców i pracowników kultury rozdane

Łukasz Kaczyński
Udostępnij:
Inauguracja sezonu kulturalnego 2011/2012 przez miejskie instytucje kultury uświetniona została uroczystym wręczeniem nagród dla zasłużonych twórców i pracowników kultury.

Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" otrzymała Krystyna Piaseczna, dziennikarka Łódzkiego Ośrodka TVP, znana widzom "Łódzkich Wiadomości Dnia" i "Magazynu Kulturalnego", gdzie zapowiada premiery, relacjonuje i recenzuje wydarzenia teatralne. W dorobku ma także filmy dokumentalne ("Portrety aktorów"), teatralne cykle programowe (m.in. "Szaleństwa Teatralne", "Antrakt", "Klub Teatralny, "Łódź teatralna"), jak i cykl o życiu mieszkańców miejskich kamienic "Łódzkie podwórka".

Odznaki Honorowe "Zasłużony dla Kultury Polskiej" otrzymali:
1. Krystyna Maria Stołecka - poetka, pisarka, felietonistka, publicystka, zastępca redaktora naczelnego łódzkiego kwartalnika "Tygiel Kultury", laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich i prozatorskich. Autorka kilku tomów poetyckich i powieści.
2. Halina Dryl - od 2001 r. zastępca dyrektora Bałuckiego Ośrodka Kultury. Organizowała i prowadziła wiele imprez masowych i koncertów plenerowych z udziałem amatorskich zespołów artystycznych.
3. Alicja Grasiewicz-Cichy - kierownik Filii Nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź - Śródmieście. Dzięki jej zaangażowaniu i kreatywności w placówce realizowane są atrakcyjne imprezy i zajęcia, których celem jest popularyzacja czytelnictwa oraz rozwoju intelektualnego użytkowników.
4. Maria Wiszniewska - kierownik Filii Nr 14 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź- Śródmieście. W placówce szeroko rozwinęła działalność kulturalno - edukacyjną. Jej pasja pracy z dziećmi owocuje wieloma formami pracy.

Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafił zaś do rąk Monika Chaber-Barłogi, instruktoki w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź - Śródmieście, autorki programu "Blog w każdej śródmiejskiej bibliotece", który upowszechnia zakupy nowości wydawniczych i działalność kulturalno-edukacyjną oraz kontakt z czytelnikami za pomocą Internetu. Monika Chaber-Barłoga jest pomysłodawczynią i współrealizatorką wielu akcji czytelniczych.

Odznaką "Za Zasługi dla Miasta Łodzi" wyróżnieni zostali:
1. Krzysztof Jan Musiał - kolekcjoner dzieł sztuki, mecenas kultury. Od wielu lat gromadzi dzieła polskiej sztuki tradycyjnej. W ubiegłym roku przekazał nieodpłatnie w wieloletni depozyt 125 dzieł sztuki polskiej do Muzeum Miasta Łodzi, co dało początek Galerii Mistrzów Polskich. Nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury otrzymali: 1. Ewelina Bień - dyrygentki chóru w Stowarzyszeniu Śpiewaczym "Echo"
2. Marcel Szytenchelm - od 1982 roku jest głównym instruktorem w Widzewskich Domach Kultury. Założyciel Studia Teatralnego "Słup". Autor i organizator akcji artystycznych "Dzień Reymonta" i "Dzień Tuwima". Twórca Galerii Wielkich Łodzian.
3. Henryk Płóciennik - artysta plastyk. Uprawia malarstwo, grafikę i rysunek. Jest jednym z uznanych grafików, nie tylko w środowisku artystycznym. Jego 50-letnia działalność twórcza stanowi cenny wkład w dorobek kultury polskiej. Prace eksponowane były na wielu wystawach indywidualnych (64) i zbiorowych (58) w Polsce, Europie, również odległych krajach m.in. Meksyku, Maroku, Japonii, Urugwaju, Wenezueli, na Kubie, na Filipinach.
4. Lidia Burska - współtwórca i współzałożyciel Stowarzyszenia Miłośników off Kultury "Smok", zaangażowana w realizację festiwali i koncertów.
5. Piotr Kulesza - pracuje w Muzeum Kinematografii od 2007 r. na stanowisku adiunkta muzealnego w Dziale Naukowym Historii Kina, Telewizji i Wideo. Aktywnie pracuje przy pozyskiwaniu muzealiów oraz realizacji wystaw.
6. Anna Michalska - pracuje w Muzeum Kinematografii od 2006 r. na stanowisku z-cy kierownika Działu Edukacji i Upowszechniania Kultury. Odpowiada za program i funkcjonowanie kina "Kinematograf".
7. Krystyna Danielewska - starszy kustosz w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź - Bałuty im. Stanisława Czernika - od 1978 r. Od 1989 r. kierownik filii na osiedlu Radogoszcz- Zachód. W placówce przez nią kierowanej prowadzona jest bardzo ciekawa i urozmaicona działalność kulturalno-oświatowa.
8. Mirosław Owczarek - artysta plastyk, malarz, projektant graficzny. Od 1992 r. zatrudniony w pracowni Plastycznej Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Jest autorem projektów graficznych zaproszeń, informatorów, folderów, plakatów, katalogów wystaw organizowanych w muzeum.
9. Kazimiera Frymark-Błaszczyk - artysta plastyk, od ponad 50 lat tworzy w zakresie tkactwa i projektowania tkaniny. Prace prezentowała na wielu wystawach w kraju i poza granicami. Jest cenionym pedagogiem Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.
10. Maria Głowacka - od 1981 r. główny inwentaryzator w Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Do jej zasług należy m.in. stworzenie kolekcji kart pocztowych o tematyce patriotycznej i niepodległościowej, a także kolekcji biżuterii patriotycznej i kolekcji medali.
11. Janusz Gust - aktor, konferansjer. Działalność artystyczną rozpoczął w 1965 r. współpracując z Estradą Łódzką. Prowadził wiele różnorodnych imprez na terenie całego kraju: od koncertów symfonicznych i jazzowych, przez występy zespołów młodzieżowych i pokazy mody, aż po programy edukacyjne dla dzieci.
12. Maja Jakóbczyk - pracuje w Muzeum Miasta Łodzi od 1997 r., obecnie na stanowisku z-cy kierownika Działu Upowszechniania i Edukacji. Jest autorką i koordynatorką projektu "Powrót do ziemi obiecanej".
13. Anna Janiszewska - starszy kustosz. Od 1975 r. pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź - Górna. Od 1988 r. kieruje Filią Nr 10. Inicjuje i organizuje wiele form pracy kulturalno-oświatowej adresowanych do różnych grup odbiorców.
14. Iwona Koralczyk - pracuje w Centrum Kultury Młodych od 1992 roku, na stanowisku Głównej Księgowej.
15. Jolanta Piwońska - pracuje w Centralnym Muzeum Włókiennictwa od 1987 r. w Dziale Tkactwa Ludowego, w którym zrealizowała kilka interesujących projektów wystawienniczych.
16. Grażyna Otrembska - pracuje w Widzewskich Domach Kultury, od dwudziestu czterech lat na stanowisku krawcowej - garderobianej. Ze szczególną troską dba o kostiumowe i rekwizytowe zaplecze zespołu Pieśni i Tańca "Anilana".
17. Tadeusz Pliszkiewicz - od 1999 roku związany jest ze Śródmiejskim Forum Kultury. Prowadzi Kabaret Seniorów Bi-Ba-Bo. Jako reżyser lub kierownik artystyczny pracował w teatrach w Kielcach, Częstochowie, Zielonej Górze, Płocku, Gdyni.
18. Maria Rajpold - od 20 lat pracuje w bibliotekarstwie. Najpierw na Bałutach, następnie od 1995 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź-Widzew. Od stycznia 2004 r. jest instruktorem ds. merytorycznych. Zaangażowana w utrzymanie wysokiego poziomu merytorycznego podległych placówek.
19. Helena Rojek - od 1988 r. pracuje w Bałuckim Ośrodku Kultury jako główny specjalista ds. pracowniczych.
20. Anna Ryźlak - od 1994 r. pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź-Śródmieście. Od 1997 r. jest kierownikiem Filii Nr 1 przy ul. Ogrodowej. W ramach współpracy ze szkołami organizuje imprezy biblioteczne wspierające proces edukacyjny.
21. Małgorzata Tatiana Skwarek-Gałęska - starszy bibliotekarz, od 19 lat pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź-Polesie. Od 2000 r. pełni funkcję kierownika Filii nr 15. Jest entuzjastką działań promujących czytelnictwo, literaturę i poezję.
22. Beata Świrkowska-Jóźwiak - pracownik Miejskiej Galerii Sztuki od 2006 r. na stanowisku specjalisty ds. wydawnictw. Przygotowuje i opracowuje z wielką starannością wszelkie zaproszenia, plakaty, katalogi.
23. Feliks Zamelski - od 1982 r. działa w Stowarzyszeniu Plastyków Amatorów. Przez 4 lata był sekretarzem, a następnie przez 12 lat pełnił funkcję prezesa tego stowarzyszenia. Tworzy z wielką pasją, w technice farb olejnych, a ulubioną tematyką jest pejzaż marynistyczny.

"Srebrnym Pierścieniem" - nagrodą dyrektora Wydziału Kultury za najlepszą kreację aktorską minionego sezonu teatralnego - uhonorowana została Małgorzata Wolańska - aktorka Teatru Lalek "Arlekin" w Łodzi, w którym pracuje od 30 lat.

"Srebrny Pierścień" przyznany został za role Kazi, Zosi i Mamy w spektaklu "Złota różdżka" według scenariusza i w reżyserii Jerzego Bielunasa, nagrodzonym przez łódzkich recenzentów teatralnych Złotą Maską dla najlepszego spektaklu w teatrach lalkowych w sezonie 2010/2011. Wolańska pierwsza łodzianka w 1985 r. zdobyła I miejsce na Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Dwukrotnie zdobywała nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Lalek w Toruniu, nagrodę dla najlepszej aktorki na Festiwalu "Katowice-dzieciom", nagrodę na XXIV. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu. Na III Międzynarodowym Festiwalu Solistów Lalkarzy w 2003 r. otrzymała wyróżnienie za reżyserię spektaklu "Krawiec Niteczka". Jest też współtwórcą Teatru Malutkiego, działającego w Łodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie