18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nagrody dla twórców i pracowników kultury rozdane

Łukasz Kaczyński
Inauguracja sezonu kulturalnego 2011/2012 przez miejskie instytucje kultury uświetniona została uroczystym wręczeniem nagród dla zasłużonych twórców i pracowników kultury.

Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" otrzymała Krystyna Piaseczna, dziennikarka Łódzkiego Ośrodka TVP, znana widzom "Łódzkich Wiadomości Dnia" i "Magazynu Kulturalnego", gdzie zapowiada premiery, relacjonuje i recenzuje wydarzenia teatralne. W dorobku ma także filmy dokumentalne ("Portrety aktorów"), teatralne cykle programowe (m.in. "Szaleństwa Teatralne", "Antrakt", "Klub Teatralny, "Łódź teatralna"), jak i cykl o życiu mieszkańców miejskich kamienic "Łódzkie podwórka".

Odznaki Honorowe "Zasłużony dla Kultury Polskiej" otrzymali:
1. Krystyna Maria Stołecka - poetka, pisarka, felietonistka, publicystka, zastępca redaktora naczelnego łódzkiego kwartalnika "Tygiel Kultury", laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich i prozatorskich. Autorka kilku tomów poetyckich i powieści.
2. Halina Dryl - od 2001 r. zastępca dyrektora Bałuckiego Ośrodka Kultury. Organizowała i prowadziła wiele imprez masowych i koncertów plenerowych z udziałem amatorskich zespołów artystycznych.
3. Alicja Grasiewicz-Cichy - kierownik Filii Nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź - Śródmieście. Dzięki jej zaangażowaniu i kreatywności w placówce realizowane są atrakcyjne imprezy i zajęcia, których celem jest popularyzacja czytelnictwa oraz rozwoju intelektualnego użytkowników.
4. Maria Wiszniewska - kierownik Filii Nr 14 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź- Śródmieście. W placówce szeroko rozwinęła działalność kulturalno - edukacyjną. Jej pasja pracy z dziećmi owocuje wieloma formami pracy.

Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafił zaś do rąk Monika Chaber-Barłogi, instruktoki w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź - Śródmieście, autorki programu "Blog w każdej śródmiejskiej bibliotece", który upowszechnia zakupy nowości wydawniczych i działalność kulturalno-edukacyjną oraz kontakt z czytelnikami za pomocą Internetu. Monika Chaber-Barłoga jest pomysłodawczynią i współrealizatorką wielu akcji czytelniczych.

Odznaką "Za Zasługi dla Miasta Łodzi" wyróżnieni zostali:
1. Krzysztof Jan Musiał - kolekcjoner dzieł sztuki, mecenas kultury. Od wielu lat gromadzi dzieła polskiej sztuki tradycyjnej. W ubiegłym roku przekazał nieodpłatnie w wieloletni depozyt 125 dzieł sztuki polskiej do Muzeum Miasta Łodzi, co dało początek Galerii Mistrzów Polskich. Nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury otrzymali: 1. Ewelina Bień - dyrygentki chóru w Stowarzyszeniu Śpiewaczym "Echo"
2. Marcel Szytenchelm - od 1982 roku jest głównym instruktorem w Widzewskich Domach Kultury. Założyciel Studia Teatralnego "Słup". Autor i organizator akcji artystycznych "Dzień Reymonta" i "Dzień Tuwima". Twórca Galerii Wielkich Łodzian.
3. Henryk Płóciennik - artysta plastyk. Uprawia malarstwo, grafikę i rysunek. Jest jednym z uznanych grafików, nie tylko w środowisku artystycznym. Jego 50-letnia działalność twórcza stanowi cenny wkład w dorobek kultury polskiej. Prace eksponowane były na wielu wystawach indywidualnych (64) i zbiorowych (58) w Polsce, Europie, również odległych krajach m.in. Meksyku, Maroku, Japonii, Urugwaju, Wenezueli, na Kubie, na Filipinach.
4. Lidia Burska - współtwórca i współzałożyciel Stowarzyszenia Miłośników off Kultury "Smok", zaangażowana w realizację festiwali i koncertów.
5. Piotr Kulesza - pracuje w Muzeum Kinematografii od 2007 r. na stanowisku adiunkta muzealnego w Dziale Naukowym Historii Kina, Telewizji i Wideo. Aktywnie pracuje przy pozyskiwaniu muzealiów oraz realizacji wystaw.
6. Anna Michalska - pracuje w Muzeum Kinematografii od 2006 r. na stanowisku z-cy kierownika Działu Edukacji i Upowszechniania Kultury. Odpowiada za program i funkcjonowanie kina "Kinematograf".
7. Krystyna Danielewska - starszy kustosz w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź - Bałuty im. Stanisława Czernika - od 1978 r. Od 1989 r. kierownik filii na osiedlu Radogoszcz- Zachód. W placówce przez nią kierowanej prowadzona jest bardzo ciekawa i urozmaicona działalność kulturalno-oświatowa.
8. Mirosław Owczarek - artysta plastyk, malarz, projektant graficzny. Od 1992 r. zatrudniony w pracowni Plastycznej Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Jest autorem projektów graficznych zaproszeń, informatorów, folderów, plakatów, katalogów wystaw organizowanych w muzeum.
9. Kazimiera Frymark-Błaszczyk - artysta plastyk, od ponad 50 lat tworzy w zakresie tkactwa i projektowania tkaniny. Prace prezentowała na wielu wystawach w kraju i poza granicami. Jest cenionym pedagogiem Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.
10. Maria Głowacka - od 1981 r. główny inwentaryzator w Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Do jej zasług należy m.in. stworzenie kolekcji kart pocztowych o tematyce patriotycznej i niepodległościowej, a także kolekcji biżuterii patriotycznej i kolekcji medali.
11. Janusz Gust - aktor, konferansjer. Działalność artystyczną rozpoczął w 1965 r. współpracując z Estradą Łódzką. Prowadził wiele różnorodnych imprez na terenie całego kraju: od koncertów symfonicznych i jazzowych, przez występy zespołów młodzieżowych i pokazy mody, aż po programy edukacyjne dla dzieci.
12. Maja Jakóbczyk - pracuje w Muzeum Miasta Łodzi od 1997 r., obecnie na stanowisku z-cy kierownika Działu Upowszechniania i Edukacji. Jest autorką i koordynatorką projektu "Powrót do ziemi obiecanej".
13. Anna Janiszewska - starszy kustosz. Od 1975 r. pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź - Górna. Od 1988 r. kieruje Filią Nr 10. Inicjuje i organizuje wiele form pracy kulturalno-oświatowej adresowanych do różnych grup odbiorców.
14. Iwona Koralczyk - pracuje w Centrum Kultury Młodych od 1992 roku, na stanowisku Głównej Księgowej.
15. Jolanta Piwońska - pracuje w Centralnym Muzeum Włókiennictwa od 1987 r. w Dziale Tkactwa Ludowego, w którym zrealizowała kilka interesujących projektów wystawienniczych.
16. Grażyna Otrembska - pracuje w Widzewskich Domach Kultury, od dwudziestu czterech lat na stanowisku krawcowej - garderobianej. Ze szczególną troską dba o kostiumowe i rekwizytowe zaplecze zespołu Pieśni i Tańca "Anilana".
17. Tadeusz Pliszkiewicz - od 1999 roku związany jest ze Śródmiejskim Forum Kultury. Prowadzi Kabaret Seniorów Bi-Ba-Bo. Jako reżyser lub kierownik artystyczny pracował w teatrach w Kielcach, Częstochowie, Zielonej Górze, Płocku, Gdyni.
18. Maria Rajpold - od 20 lat pracuje w bibliotekarstwie. Najpierw na Bałutach, następnie od 1995 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź-Widzew. Od stycznia 2004 r. jest instruktorem ds. merytorycznych. Zaangażowana w utrzymanie wysokiego poziomu merytorycznego podległych placówek.
19. Helena Rojek - od 1988 r. pracuje w Bałuckim Ośrodku Kultury jako główny specjalista ds. pracowniczych.
20. Anna Ryźlak - od 1994 r. pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź-Śródmieście. Od 1997 r. jest kierownikiem Filii Nr 1 przy ul. Ogrodowej. W ramach współpracy ze szkołami organizuje imprezy biblioteczne wspierające proces edukacyjny.
21. Małgorzata Tatiana Skwarek-Gałęska - starszy bibliotekarz, od 19 lat pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź-Polesie. Od 2000 r. pełni funkcję kierownika Filii nr 15. Jest entuzjastką działań promujących czytelnictwo, literaturę i poezję.
22. Beata Świrkowska-Jóźwiak - pracownik Miejskiej Galerii Sztuki od 2006 r. na stanowisku specjalisty ds. wydawnictw. Przygotowuje i opracowuje z wielką starannością wszelkie zaproszenia, plakaty, katalogi.
23. Feliks Zamelski - od 1982 r. działa w Stowarzyszeniu Plastyków Amatorów. Przez 4 lata był sekretarzem, a następnie przez 12 lat pełnił funkcję prezesa tego stowarzyszenia. Tworzy z wielką pasją, w technice farb olejnych, a ulubioną tematyką jest pejzaż marynistyczny.

"Srebrnym Pierścieniem" - nagrodą dyrektora Wydziału Kultury za najlepszą kreację aktorską minionego sezonu teatralnego - uhonorowana została Małgorzata Wolańska - aktorka Teatru Lalek "Arlekin" w Łodzi, w którym pracuje od 30 lat.

"Srebrny Pierścień" przyznany został za role Kazi, Zosi i Mamy w spektaklu "Złota różdżka" według scenariusza i w reżyserii Jerzego Bielunasa, nagrodzonym przez łódzkich recenzentów teatralnych Złotą Maską dla najlepszego spektaklu w teatrach lalkowych w sezonie 2010/2011. Wolańska pierwsza łodzianka w 1985 r. zdobyła I miejsce na Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Dwukrotnie zdobywała nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Lalek w Toruniu, nagrodę dla najlepszej aktorki na Festiwalu "Katowice-dzieciom", nagrodę na XXIV. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu. Na III Międzynarodowym Festiwalu Solistów Lalkarzy w 2003 r. otrzymała wyróżnienie za reżyserię spektaklu "Krawiec Niteczka". Jest też współtwórcą Teatru Malutkiego, działającego w Łodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie