Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagrody Festiwalu Tansman 2010

Łukasz Kaczyński
W piątek w Filharmonii Łódzkiej wysłuchaliśmy kompozycji finalistów Tansman 2010.
W piątek w Filharmonii Łódzkiej wysłuchaliśmy kompozycji finalistów Tansman 2010. Grzegorz Gałasiński
W sobotę wielki finał VIII Międzynarodowego Festiwalu Indywidualności Muzycznych Tansman 2010. W piątek laureaci odebrali nagrody.

W piątkowy wieczór wręczono w Filharmonii Łódzkiej nagrody VIII. Festiwalu i Konkursu Indywidualności Muzycznych Tansman 2010.

Jury składające się z najznamienitszych współczesnych kompozytorów na świecie(Zygmunt Krauze - przewodniczący, Michael Nyman, Louis Andriessen, Helmut Lachenmann, Jose Manuel Lopez, Ana Lara, Aaron Jay Kernis, Hwang-Long Pan) zdecydowało, iż Grand Prix Konkursu otrzymał Czech Ondřej Adámek, za utwór DustyRusty Hush. Oprócz statuetki autorstwa Bogdana Wajberga kompozytor otrzymał 12 tysięcy euro.

II Nagrodę i 8 tys. euro odebrał Marko Nikodijević z Serbii za utwór "cvetić, kućica.../la lugubre gondola", III Nagrodę i 4 tys. euro - Federico Gardella, z Włoch za kompozycję "Concerto per mandolino e orchestra", IV nagroda i 2 tys. euro- Irene Buckley z Irlandii, za utwór "Stórr", a V nagrodę i 1 tys. euro - Carlo Alessandro Landini, autor utworu "Un Rêve Long Et Joyeux".

Do ścisłego finału konkursu TANSMAN 2010 dotarła piątka europejskich kompozytorów,zaś ogółem do konkursu zgłosiło się 245 twórców z całego świata. Najlepszych pięć utworów wybrało międzynarodowe jury na podstawie nadesłanych partytur, wszystkie zostały zagrane podczas finałowego koncertu w Filharmonii Łódzkiej.

Zdobywca Grand Prix Ondrej Adamek studiował kompozycję w Konserwatorium w Pradze, następnie w Akademii Muzycznej w Pradze. Pracuje m.in. w Conservatoire de Paris.
Komponuje utwory orkiestrowe, kameralne, wokalne, zajmuje się muzyką
elektroakustyczną, pracuje również z choreografami tańca współczesnego. Pisał utwory dla Branderburger Symphoniker i Lucerne Academy Orchestra. Ma na koncie m.in. Nagrodę Węgierskiego Radia.

***

Już ostatni tydzień festiwalu wypełnionym był wydarzeniami muzycznymi z najwyższej światowej półki, by wymienić te ostatnie: wspaniały czwartkowy koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, która pod batutą Agnieszki Duczmal skonfrontowała Cztery pory roku Antonio Vivaldiego z Czterema porami roku Astora Piazzolli, dla których kompozycja Vivaldiego była punktem wyjścia, czy też wczorajszą światową premierę inspirowanej preludiami Fryderyka Chopina i poezją Johna Miltona "Chopin-Milton Songs" autorstwa samego Michaela Nymana.

Natomiast finałowego koncertu Festiwalu"Elegia na umierający las", którym pokieruje maestro Penderecki, można wysłuchać w sobotę o godz. 19 w kościele pod wezwaniem św. Mateusza.

W pierwszej części wieczoru usłyszymy VI Symfonię "Pastoralną" Ludwika van Beethovena, cześć drugą wypełni zaś VIII Symfonia "Pieśni Przemijania" Krzysztofa Pendereckiego.

Poetycką Symfonią "Pastoralną" Beethoven złożył hołd naturze i życiu wiejskiemu. Wiedeński kompozytor na teren muzyki programowej wkroczył nie bez wątpliwości, zaznaczając iż: "Malowanie dźwiękiem w muzyce traci na sile, o ile posuwa się za daleko...".

Pendereckiego podczas pracy nad wym utworem inspirowały wizje artystyczne. Niebagatelną rolę odegrała również refleksja dotycząca kondycji współczesnej kultury i cywilizacji.

W warstwie tekstowej wykorzystał m.in. poezję A. von Arnim, J.W. Goetego, J. von Eichendorffa, H. Hessego, R.M. Rilkego, B. Brechta, K. Krausa i H. Bethge. Wiersze opowiadające o życiu drzew są zakamuflowaną medytacją na temat ludzkiej samotności, przemijania. Nigdy nie brakuje w niech jednak nadziei.

Jak mówi sam kompozytor, desakralizacji norm, obyczajów i twórczości towarzyszy obecnie desakralizacja natury. Od lat bowiem budujemy wokół siebie nie ogrody, a tylko ogrodzenia - ta smutna konstatacja była impulsem do zwrócenia uwagi na wartość jaką powinna stanowić dla człowieka natura i stały z nią kontakt. Grzesząc przeciw niej, osłabiamy jednocześnie własną rację bytu.

W swej "Pieśni przemijania" Krzysztof Penderecki zawiera pakt szczęśliwości z naturą. W koncercie wystąpią: Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Orkiestra Sinfonia Varsovia, Izabela Matuła (sopran), Agnieszka Rehlis (mezzosopran), Vytautas Juozopaitis (baryton), Krzysztof Penderecki (dyrygent). Wstęp na koncert jest wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki