Jesienią liście drzew, krzewów i pnączy malowniczo przebarwiają się. Często to zjawisko obserwujemy z zachwytem, rzadko zastanawiając się nad przyczyną. A ta okazuje się wcale nieoczywista i nie całkiem poznana.
Dlaczego liście zmieniają kolor jesienią
Sam mechanizm zmiany koloru jesiennych liści jest związany z zanikiem zielonego barwnika (chlorofilu), który służy roślinom do odżywiania się. Wtedy zaczyna być widoczny żółty barwnik i rozpoczyna się „produkcja” czerwonego. Jednak o to, dlaczego tak się dzieje – naukowcy spierają się.
Zobacz najbardziej kolorowe drzewa, krzewy i pnącza
Może mieć to związek z odstraszaniem szkodników, które chciałyby przezimować na drzewach i krzewach. Możliwy jest też związek z procesem „wycofywania” niektórych pierwiastków i związków z liści do gałęzi i pnia, tak żeby nie były stracone wraz z nimi jesienią. Barwniki mają w tym czasie chronić liście przed nadmiarem światła (pod nieobecność chlorofilu), który to nadmiar powodowałby reakcje niekorzystne dla rośliny.
Zobacz także:
Kolorowe drzewa, krzewy i pnącza do ogrodu
Bez względu na przyczynę, warto wykorzystać to niezwykłe i piękne zjawisko w ogrodzie i posadzić drzewa oraz krzewy, które szczególnie ładnie przebarwiają się jesienią. Pamiętajmy jednak, że skala tego zjawiska zawsze zależy również od warunków – przede wszystkim nasłonecznienia, temperatury i wilgotności.
Co posadzić w ogrodzie, żeby jesienią cieszyć się pięknymi kolorami? Zobacz 10 gatunków popularnych drzew, krzewów i pnączy, które jesienią są najbardziej kolorowe i nie sprawiają problemów w uprawie.
Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?