Najbardziej niebezpieczne drogi województwa łódzkiego. Cztery powiaty w najgorszej dziesiątce RANKING

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Wiele dróg w województwie łódzkim należy do najbardziej niebezpiecznych w kraju
Wiele dróg w województwie łódzkim należy do najbardziej niebezpiecznych w kraju Pixabay
Udostępnij:
Kierowcy z Łodzi i kilku powiatów naszego województwa powinni szczególnie uważać na drogach. Uchodzą one bowiem za jedne z najbardziej niebezpiecznych w całym kraju. Tak wynika z rankingu firmy ubezpieczeniowej Ubea.

Zestawienie powstało na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego z lat 2013 - 2018 (za rok 2019 dane nie są dostępne). Pod uwagę zostały wzięte liczba wypadków drogowych oraz śmiertelnych ofiar tych wypadków na 100 tys. osób, a także liczba rannych na 100 wypadków drogowych.

Ranking liczy aż 380 pozycji - są to powiaty i miasta na prawach powiatu. Nasze województwo wypadło w nim bardzo źle, zajęliśmy jedne z ostatnich miejsc.

Łódź w kategorii dziesięciu największych metropolii zajęła ostatnie miejsce. Wyprzedziły ją: Białystok, Bydgoszcz, Warszawa, Lublin, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin oraz Kraków. O ile Białystok w całym rankingu zajął 18. miejsce, to Łódź dopiero 364. W stolicy naszego regionu dochodzi do ponad 241 wypadków na 100 tys. osób, a śmiertelność wynosi 3,5 osoby. Ranne zostają blisko 123 osoby na 100 tys. W Białymstoku natomiast odnotowano niespełna 53 wypadki na 100 tys.osób, śmiertelność wynosi 2 osoby, a rannych jest niespełna 116 osób na 100 tys.

- Z pewnością jest to m.in. efekt położenia Łodzi na przecięciu ważnych tras komunikacyjnych - komentuje Paweł Kuczyński, prezes Ubea.pl.

Na 375. miejscu znalazł się powiat skierniewicki, w którym doliczono się 170,5 wypadku na 100 tys. osób, a śmiertelność wyniosła 17 osób.

- Biorąc pod uwagę rosnące natężenie ruchu stan bezpieczeństwa na drogach poprawia się - ocenia podkom. Robert Zwoliński z wydziału ruchu drogowego skierniewickiej policji. - W 2015 roku mieliśmy 105 wypadków, w 2018 98, zaś w ubiegłym 93.

Pow. radomszczański zajął miejsce 378., z niemal 204 wypadkami i ponad 14 zgonami na 100 tys. osób.

- Bardzo wzrosło natężenie ruchu na drodze nr 91, w związku z remontem A1 - mówi nadkom. Włodzimierz Czapla z radomszczańskiej komendy. - Na remontowanym odcinku dochodzi do wielu kolizji, co wiąże się ze zmianą organizacji ruchu.

Ostatnie miejsce zajął pow. piotrkowski z 22,8 ofiarami i niemal 171 wypadkami na 100 tys.

Na tych drogach jest najbezpieczniej

Z rankingu wynika, że najlepsze wyniki uzyskały następujące powiaty i miasta na prawach powiatu: Przemyśl, Koszalin, Chorzów, Siemianowice Śląskie, Toruń, Grudziądz, pow. brzozowski, Zamość, Chełm oraz Biała Podlaska.

Na uwagę zasługuje bardzo dobry wynik Torunia, który jest zdecydowanie największy wśród tych miast.

- Pozostałe miasta z czołówki są co najmniej dwa razy mniejsze od Torunia pod względem liczby mieszkańców - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert Ubea.pl.

W Przemyślu dochodzi do niespełna 29 wypadków na 100 tys. mieszkańców, a śmiertelność wynosi 1,6 osoby na 100 tys. W Koszalinie te wskaźniki wynoszą odpowiednio niespełna 30 i 2. W Toruniu natomiast dochodzi do 26,4 wypadków na 100 tys. osób, a giną w nich statystycznie niespełna cztery osoby. W Białej Podlaskiej zgonów jest niewiele - 1,7 na 100 tys. osób, ale za to samych wypadków doliczono się 43,8 na 100 tys.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie