Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Najbardziej niebezpieczne drogi województwa łódzkiego. Cztery powiaty w najgorszej dziesiątce RANKING

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Wiele dróg w województwie łódzkim należy do najbardziej niebezpiecznych w kraju
Wiele dróg w województwie łódzkim należy do najbardziej niebezpiecznych w kraju Pixabay
Kierowcy z Łodzi i kilku powiatów naszego województwa powinni szczególnie uważać na drogach. Uchodzą one bowiem za jedne z najbardziej niebezpiecznych w całym kraju. Tak wynika z rankingu firmy ubezpieczeniowej Ubea.

Zestawienie powstało na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego z lat 2013 - 2018 (za rok 2019 dane nie są dostępne). Pod uwagę zostały wzięte liczba wypadków drogowych oraz śmiertelnych ofiar tych wypadków na 100 tys. osób, a także liczba rannych na 100 wypadków drogowych.

Ranking liczy aż 380 pozycji - są to powiaty i miasta na prawach powiatu. Nasze województwo wypadło w nim bardzo źle, zajęliśmy jedne z ostatnich miejsc.

Łódź w kategorii dziesięciu największych metropolii zajęła ostatnie miejsce. Wyprzedziły ją: Białystok, Bydgoszcz, Warszawa, Lublin, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin oraz Kraków. O ile Białystok w całym rankingu zajął 18. miejsce, to Łódź dopiero 364. W stolicy naszego regionu dochodzi do ponad 241 wypadków na 100 tys. osób, a śmiertelność wynosi 3,5 osoby. Ranne zostają blisko 123 osoby na 100 tys. W Białymstoku natomiast odnotowano niespełna 53 wypadki na 100 tys.osób, śmiertelność wynosi 2 osoby, a rannych jest niespełna 116 osób na 100 tys.

- Z pewnością jest to m.in. efekt położenia Łodzi na przecięciu ważnych tras komunikacyjnych - komentuje Paweł Kuczyński, prezes Ubea.pl.

Na 375. miejscu znalazł się powiat skierniewicki, w którym doliczono się 170,5 wypadku na 100 tys. osób, a śmiertelność wyniosła 17 osób.

- Biorąc pod uwagę rosnące natężenie ruchu stan bezpieczeństwa na drogach poprawia się - ocenia podkom. Robert Zwoliński z wydziału ruchu drogowego skierniewickiej policji. - W 2015 roku mieliśmy 105 wypadków, w 2018 98, zaś w ubiegłym 93.

Pow. radomszczański zajął miejsce 378., z niemal 204 wypadkami i ponad 14 zgonami na 100 tys. osób.

- Bardzo wzrosło natężenie ruchu na drodze nr 91, w związku z remontem A1 - mówi nadkom. Włodzimierz Czapla z radomszczańskiej komendy. - Na remontowanym odcinku dochodzi do wielu kolizji, co wiąże się ze zmianą organizacji ruchu.

Ostatnie miejsce zajął pow. piotrkowski z 22,8 ofiarami i niemal 171 wypadkami na 100 tys.

Na tych drogach jest najbezpieczniej

Z rankingu wynika, że najlepsze wyniki uzyskały następujące powiaty i miasta na prawach powiatu: Przemyśl, Koszalin, Chorzów, Siemianowice Śląskie, Toruń, Grudziądz, pow. brzozowski, Zamość, Chełm oraz Biała Podlaska.

Na uwagę zasługuje bardzo dobry wynik Torunia, który jest zdecydowanie największy wśród tych miast.

- Pozostałe miasta z czołówki są co najmniej dwa razy mniejsze od Torunia pod względem liczby mieszkańców - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert Ubea.pl.

W Przemyślu dochodzi do niespełna 29 wypadków na 100 tys. mieszkańców, a śmiertelność wynosi 1,6 osoby na 100 tys. W Koszalinie te wskaźniki wynoszą odpowiednio niespełna 30 i 2. W Toruniu natomiast dochodzi do 26,4 wypadków na 100 tys. osób, a giną w nich statystycznie niespełna cztery osoby. W Białej Podlaskiej zgonów jest niewiele - 1,7 na 100 tys. osób, ale za to samych wypadków doliczono się 43,8 na 100 tys.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Podejrzana o znęcanie się nad dzieckiem zatrzymana przez policjantów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki