Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najbardziej zanieczyszczone miasta w Europie. Raport WHO: Opoczno drugie w Unii Europejskiej pod względem zanieczyszczenia powietrza

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Opoczno jest drugim miastem Unii Europejskiej najbardziej zanieczyszczonym groźnym pyłem PM2,5. Najnowszy raport WHO na temat powietrza jest druzgocący dla miast z regionu łódzkiego.

WHO opublikowała właśnie najnowsze dane i raport na temat zanieczyszczeń powietrza w miastach na świecie. Miejscowości z regionu łódzkiego wypadły jeszcze gorzej niż dwa lata temu.

MATURA USTNA Z JĘZYKA POLSKIEGO [PYTANIA, TEMATY]

Opoczno z rocznym średnim stężeniem groźnego, drobnego pyłu PM 2,5 wynoszącym 41 mikrogramów na metr sześcienny (dane za rok 2015) zajęło drugie miejsce w Unii Europejskiej. Gorzej w tym roku było tylko w bułgarskim mieście Vidin, gdzie stężenie wyniosło 43 mikrogramy.

Jeśli weźmie się pod uwagę kraje spoza UE to Opoczno spadnie na piątą pozycję. Wyprzedzą je jeszcze tak zanieczyszczone miasta jak Nowy Sad w Serbii, Pińsk na Białorusi i Pljevlja w Czarnogórze.

CZYTAJ TEŻ: Smog w Łodzi. Jakim powietrzem oddychają mieszkańcy Łodzi?

Wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej w 2015 r. było aż sześć z regionu łódzkiego. Na 13. pozycji znalazło się Radomsko (stężenie PM 2,5 32 mikrogramy na metr sześć.), na 20. pozycji wspólnie Brzeziny i Zduńska Wola (oba 31), na 28. Łowicz (stężenie 30), a na 42. miejscu Pabianice ze stężeniem równym 28.

Tymczasem w rankingu sprzed dwóch lat Opoczno było na szóstym miejscu w UE. Jednak w ciągu dwóch lat stężenie pyłu PM 2,5 w tym mieście wzrosło z 39 do 41. W tym samym czasie inne miejscowości z czoła rankingu takie jak Żywiec czy Pszczyna zanotowały spadki. Dwa inne miasta z rankingu wypadły, bo nie dostarczono nowych danych.

Anna Zięba, wiceburmistrz Opoczna wyjaśnia, że miasto toczy już walkę z zanieczyszczeniami. - Już do pierwszego rankingu podeszliśmy bardzo poważnie - zapewnia.

CZYTAJ TEŻ: Zlokalizować i zwalczać – skuteczny sposób na smog

Miasto prowadzi działania edukacyjne, kontrole palenisk, a od ubiegłego roku dotacje z Programu Ograniczania Niskiej Emisji (PONE). Wkrótce razem ze Zduńską Wolą, Tomaszowem, Rawą i Brzezinami ma być objęte rządowym programem termomoderni-zacji #PolskaBezSmogu 2017-2022.

Także inne miasta regionu walczą z brudnym powietrzem. W Łodzi w tym roku mieszkańcy złożyli prawie 2 tys. wniosków do programu wymiany pieców na kwotę 6 mln zł. Miasto chce znaleźć takie pieniądze.

Jednak w wynikach pomiarów skutków tych działań na razie nie widać .- Zajmie to wiele lat, bo środki przeznaczane na wymianę pieców to tylko kropla w morzu potrzeb - przyznaje Bartłomiej Świątczak z Wojewódzkiego InspektoratuOchrony Środowiska w Łodzi.

Jak podkreśla Dominik Artomski z Łódzkiego Alarmu Smogowego takie miasta jak Kraków czy Wrocław walkę ze smogiem zaczęły dużo wcześniej. - W regionie wzorem do naśladowania są miejscowości, które zaczynają coś robić niewielkimi środkami. Na przykład Radomsko, które przeprowadziło kampanię edukacyjną - mówi Artomski.

Tymczasem w kolejnym rankingu Opoczno może spaść z niechlubnej czołówki. Ponad rok temu... przestawiono stację pomiarową. Zamiast na pl.Kościuszki, gdzie dymiły piece ze starych domów znalazła się na osiedlu bloków przy ul. Skłodowskiej- Curie.

- Znajdowała się przy wzniesieniu, gdzie w sprzyjających warunkach stężenie pyłów było bardzo wysokie. Przenieśliśmy je w bardziej miarodajne miejsce - wyjaśnia Świątczak.

Polsce grożą kary za smog

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki