Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najchętniej wybierane szkoły średnie w Łodzi w 2020 roku! Najpopularniejsze licea i szkoły zawodowe w Łodzi! 22.06.2021

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Na następnych slajdach naszej galerii najpopularniejsze licea ogólnokształcące i szkoły zawodowe w Łodzi w w głównej fazie rekrutacji do szkół średnich 2020.
Na następnych slajdach naszej galerii najpopularniejsze licea ogólnokształcące i szkoły zawodowe w Łodzi w w głównej fazie rekrutacji do szkół średnich 2020. archiwum XXV LO
Najpopularniejsze licea i szkoły zawodowe w Łodzi! Najchętniej wybierane szkoły średnie w Łodzi w 2020 roku! Ranking szkół ponadpodstawowych powstał w oparciu o dane z wojewódzkiego systemu elektronicznej rekrutacji. Do piątku (10 lipca 2020 roku) mogli się w nim rejestrować absolwenci podstawówek, którzy teraz czekają na wyniki tego naboru.

Najchętniej wybierane szkoły średnie w Łodzi w 2020 roku!

Rekrutacja do szkół średnich 2020, opóźniona z powodu koronawirusa, rozpoczęła się 15 czerwca. Do 10 lipca ponad 20 tys. absolwentów podstawówek z województwa łódzkiego wskazywało w elektronicznym systemie naboru ogólniaki, technika i branżówki, do których chcieliby trafić po wakacjach.

Każdy kandydat mógł typować klasy w trzech szkołach, ustawiając je według swoich preferencji. O sukcesie w rekrutacji zdecydują punkty uzyskane z państwowego egzaminu ósmoklasisty (wyniki 31 lipca) oraz przeliczone ze świadectwa na koniec podstawówki. Ogólniaki, technika i branżówki ogłoszą listy zakwalifikowanych 12 sierpnia. Tym szczęśliwcom pozostanie potwierdzenie woli nauki w szkole, która ich zechciała. Niezakwalifikowani będą wyczekiwali, czy w wytypowanych przez nich placówkach zwolni się jakieś miejsce, ewentualnie wezmą oni udział w "dogrywce" naboru z udziałem mniej popularnych szkół.

A jakie są te najbardziej popularne? Skupiliśmy się na placówkach łódzkich, ponieważ często ściąga do nich także młodzież z mniejszych ośrodków naszego regionu. W naszym zestawieniu prezentujemy dziesięć najczęściej wybieranych szkół średnich z uwzględnieniem tylko tzw. pierwszej preferencji (czyli placówki, do której kandydat chciałby trafić najbardziej). Dane zaczerpnęliśmy z wojewódzkiego systemu elektronicznej rekrutacji (są to zgłoszenia zweryfikowane przez szkoły do poniedziałkowego południa).

Pełny sukces w rekrutacji zależy od wybranej klasy i liczby dostępnych w niej miejsc, ale dane, które prezentujemy na slajdach, dobrze świadczą o poziomie zainteresowania szkołami ze strony kandydatów.

W naszym zestawieniu jest zaskoczenie: brakuje w nim ogólniaków uznawanych za najlepsze w województwie (w prestiżowym rankingu Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy"). 138 kandydatów, które zebrało Publiczne LO Politechniki Łódzkiej, oraz 96 nastolatków pragnących najbardziej dostać się do miejskiego I LO, to zbyt małe liczby, aby wejść do dziesiątki najpopularniejszych. Nie ma w niej również drugiej ze szkół "akademickich" - czyli Publicznego LO Uniwersytetu Łódzkiego (132 chętnych). Wniosek? Być może, kandydaci wybierali w tym roku ostrożnie: kto nie zalicza się do prymusów, "odpuścił" sobie "Jedynkę" i szkoły akademickie, wiedząc m.in., że dużą część miejsc i tak zajmą tam uczestnicy finałów konkursów przedmiotowych (tzw. olimpijczycy).

Najpopularniejsza szkoła średnia w Łodzi to obecnie XXV LO, które zaledwie jednym zgłoszeniem "przegoniło" XXVI LO.
Pierwsza z tych szkół może pochwalić się m.in. niemal stuprocentową zdawalnością matury (2019) oraz sukcesami sportowymi.
Natomiast XXVI LO np. po ubiegłorocznym egzaminie dojrzałości znalazło się na pierwszym miejscu biorąc pod uwagę wyniki z języka polskiego na poziomie rozszerzonym w szkołach naszego województwa czy na trzecim - z geografii.

W XXV LO najtrudniej dostać się do klasy europejskiej (aż 106 kandydatów na 30 miejsc), zaś w XXVI LO - do jednego z oddziałów biologiczno-chemiczno-matematycznych tego ogólniaka (72 chętnych na 30 miejsc).

Co ze szkołami zawodowymi? W naszej dziesiątce są dwie: Technikum nr 10 w Zespole Szkół Elektroniczno-Informatycznych oraz w Technikum nr 19 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

"Dziesiątka" w popularnym Elektroniku przyciągała przede wszystkim swoimi klasami dla przyszłych informatyków (jedna z nich zebrała aż 96 kandydatów na 28 miejsc).

Technikum nr 19 zaoferowało kandydatom aż dziewięć zawodów. Przyszłym włókiennikiem nie chciał zostać nikt, ale już np. technikiem fotografii i multimediów 39 nastolatków (na 28 miejsc). Zsumowany wynik mniej i bardziej obleganych oddziałów dał tej szkole obecność w dziesiątce najpopularniejszych w Łodzi, choć ogólna liczba kandydatów jest mniejsza niż zaoferowanych miejsc.

Zobacz w galerii zdjęć do tego artykułu "TOP 10" najpopularniejszych szkół średnich w Łodzi 2020.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki