Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najgorszym powietrzem w Łodzi oddychają mieszkańcy centrum, Rudy i Rokicia

Piotr Brzózka
Infografika: Tomasz Frączek
Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie - stwierdza NIK. Wśród 10 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy, aż 6 leży w Polsce. W wielu z nich stężenie niebezpiecznych substancji wielokrotnie przewyższa normy. W czołówce tego niechlubnego zestawienia nie ma Łodzi, ale dopuszczalne stężenia pyłów przekraczane są w centrum Łodzi, Zgierza, Pabianic.

Za największy problem polskich miast uchodzi wysokie stężenie pyłów PM10 i PM 2,5, które wywołują choroby płuc i krążenia, a także benzopirenu, który jest związkiem silnie rakotwórczym. NIK podaje, że najgorzej wygląda sytuacja w Krakowie, gdzie limity dotyczące pyłu PM10 są przekraczane przez 150 dni w roku. W dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miast Polski są też Nowy Sącz (limity przekraczane przez 126 dni w roku), Gliwice i Zabrze (po 125 dni), Sosnowiec (124 dni), Katowice (123 dni). Dla porównania, w stolicy Szwecji Sztokholmie zanotowano jeden taki dzień.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), podaje, że średnie roczne stężenie PM10 wynosi w Polsce 33 mikrogramy na metr sześcienny, tymczasem akceptowalny dla naszego zdrowia limit wynosi 20. Sprawdzono poziom zanieczyszczeń w blisko 40 polskich miastach i okazało się, że tylko w sześciu poziom pyłów nie przekracza normy. Są to: Gdańsk, Elbląg, Koszalin, Zielona Góra, Wałbrzych i Olsztyn.

Łódź jest na 22. miejscu w zestawieniu najbardziej zanieczyszczonych polskich miast z wynikiem 29 mikrogramów/m3, a więc ok. 50 proc. powyżej normy. Najgorzej sytuacja wygląda w Krakowie, gdzie limit został przekroczony trzykrotnie (64 mikrogramy/m3). Bardzo złe wyniki notowane są w Nowym Sączu i większości miast na Górnym Śląsku.

|Create infographics

Jeśli chodzi o Łódzkie, z danych WIOŚ wynika, że najgorzej sytuacja wygląda w centrum Łodzi i na starych łódzkich osiedlach Ruda i Rokicie, gdzie roczne stężenie PM 10 przekracza 40 mikrogramów/m3). Kolejne epicentra zanieczyszczeń są w centrum Zgierza, Pabianic, Piotrkowa, Tomaszowa i Opoczna.

Specjaliści zaznaczają, że szkodliwe dla zdrowia pyły pochodzą głównie z kominów naszych domów - są efektem spalania złej jakości węgla, niedostatecznie wysuszonego drewna, i śmieci.

W odróżnieniu od gospodarstw domowych, większość zakładów, w tym z branży energetycznej, stosuje wydajne filtry. Co nie znaczy, że przemysł nie emituje zanieczyszczeń, np. dwutlenku azotu, dwutlenku siarki i tlenku węgla.

WIOŚ regularnie podaje listę największych emitentów tego typu zanieczyszczeń. W woj. łódzkim zdecydowanie przewodzi Elektrownia Bełchatów. Dalsze w kolejności są Dalkia Łódź, cementownia Warta, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Sieradzu i Zakład Energetyki Cieplnej w Pabianicach.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Najgorszym powietrzem w Łodzi oddychają mieszkańcy centrum, Rudy i Rokicia - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki