Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsze książki o Łodzi

Łukasz Kaczyński
Najlepsza książka o Łodzi
Najlepsza książka o Łodzi
Znamy już łódzkie książki, które w przyszłym tygodniu otrzymają dorocznie przyznawaną nagrodę Złotego Ekslibrisa. Spośród 110 publikacji do finału przeszło 40, a z nich wybrano cztery. Tyle bowiem kategorii obejmuje plebiscyt. Nagroda przyznawana jest od dwudziestu jeden lat.

W kategorii Najlepsza Książka o Łodzi Jury przyznało Nagrodę publikacji "Piwo, flaki garnuszkowe, petersburskie bliny i kawior astrachański, czyli z dziejów gastronomii łódzkiej do 1918 roku" Mirosława Jaskulskiego, historyka z Muzeum Miasta Łodzi. To efekt wieloletniej pracy autora.

- "Piwo, flaki..." to unikalna pozycja pod względem przebadania materiału, który jest przecież tak bardzo ulotny. Od autora wymagało to głębokiej kwerendy i rozpoznania tematu - mówi Barbara Czajka, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. J. Piłsudskiego, która organizuje plebiscyt. - Nawet dziś trudno zidentyfikować ulubione lokale gastronomiczne sprzed dziesięciu lat, trudniejsze to było na przestrzeni wieków. To książka warta docenienia.

"Flaki..." opublikował Dom Wydawniczy Księży Młyn Michał Koliński.

Za najlepsze wydawnictwo albumowe o Łodzi uznano "Przedwojenną Łódź: najpiękniejsze fotografie" prof. Jacka Reginia-Zacharskiego.

- W tym roku oferta albumów była dość mała, co mimo wszystko i tak utrudniało wybór laureata - podkreśla dyrektor Czajka.

Z kolei w kategorii Najlepsza Książka o Ziemi Łódzkiej zwyciężyła "Monografia gminy Osjaków: opracowanie zbiorowe" pod redakcją Jana Książka, dyrektora Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Monografię wydał Urząd Gminy w Osjakowie.

- Malowniczy, położony nad Wartą Osjaków jest niewielką gminą, natomiast jego monografia liczy 800 stron - nie kryje podziwu Barbara Czajka. - To prawdziwe dzieło, porządnie zindeksowane, ujmujące temat zarówno od strony historycznej, jak i gospodarczej. Rzadko zdarza się, by mała miejscowość miała tak spektakularną monografię.

Ostatni Złoty Ekslibris, za Najlepsze wydawnictwo albumowe o Ziemi Łódzkiej, powędruje do stolicy nauk ogrodniczych. Słynne z upraw przepysznych jabłek Skierniewice doczekały się książki, która za pomocą archiwalnych pocztówek opowiada o historii miasta i losach jego mieszkańców. "Opieczętowany" nagrodą album nosi tytuł "Ukłony ze Skierniewic: historia miasta w obiektywie do 1950 r.".

- To wydawnictwo zawiera po raz pierwszy ukazujące się w Skierniewicach pocztówki wydawane do 1950 roku. Estetyka wydania niezmiernie cieszy oko - podkreśla Barbara Czajka. - Radość z tego wydawnictwa jest tym większa, iż ukazało się ono dzięki nakładowi Miejskiej Biblioteki Publicznej imienia Władysława Stanisława Reymonta w Skierniewicach. Zauważamy, że biblioteki coraz częściej stają się wydawcami, a efekty tego są w pełni profesjonalne.

Dodatkowo, już po raz czwarty, wręczone zostaną specjalne Nagrody Superekslibrisa. Otrzymują je osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla podnoszenia poziomu wydawniczego w Łodzi i województwie.

Uhonorowani zostaną nimi: Michał Koliński, założyciel i szef prężnie działającego Domu Wydawniczego Księży Młyn, którego książki co roku kandydują lub dostają nagrodę Złotego Ekslibrisa; Bohdan Olszewski, autor m.in. pełnych anegdot przewodnikowych publikacji "Tum, znaczy dom" i "Wieczory nad Pilicą" oraz Kazimierz Perzyna, autor serii "Między Piątkiem a Sobotą".

Wręczenie nagród odbędzie się 25 kwietnia w sali konferencyjnej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej (ul. Gdańska 100/102).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki