Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsze płyny do mycia naczyń według łódzkiego i bydgoskiego laboratorium UOKiK Przedstawiamy RANKING płynów do zmywania naczyń

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zrobił kolejny test produktów. Tym razem padło na płyny do mycia naczyń, które zostały przetestowane w laboratoriach w Łodzi oraz w Bydgoszczy. Przedstawiamy ranking płynów do mycia naczyń według UOKiK. Które płyny są najlepsze?CZYTAJ DALEJ>>>
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zrobił kolejny test produktów. Tym razem padło na płyny do mycia naczyń, które zostały przetestowane w laboratoriach w Łodzi oraz w Bydgoszczy. Przedstawiamy ranking płynów do mycia naczyń według UOKiK. Które płyny są najlepsze?CZYTAJ DALEJ>>>Pixabay
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zrobił kolejny test produktów. Tym razem padło na płyny do mycia naczyń, które zostały przetestowane w laboratoriach w Łodzi oraz w Bydgoszczy.

Pod lupę zostało wziętych 10 płynów popularnych marek, w tym marek własnych dużych sieci sklepów. Płyny przeszły w sumie 66 różnych testów, podczas których uzyskano 2 270 wyników cząstkowych.

By zobaczyć, które płyny wypadły najlepiej, prosimy kliknąć w przycisk

Co było badane?

Kontrolujący przyjrzeli się kilku kluczowym parametrom wpływającym na jakość i komfort zmywania. Zbadali zdolność myjącą płynów, czyli ich skuteczność w usuwaniu zabrudzeń. Testowali też zdolność emulgowania tłuszczów, która przesądza o sile działania detergentu w walce z tłustymi naczyniami. Sprawdzali również odczyn pH produktów, którego wartość wpływa na stan skóry dłoni. Analitycy UOKiK oszacowali, ile wynosi koszt pojedynczego zmywania i jednego litra (lub kilograma) płynu, a także ocenili stosunek jego jakości do ceny.

Kto wygrał?

Na podstawie badań laboratoryjnych oceniono ogólną jakość płynów. Trzem parametrom przypisano określone wartości: 60 proc. - zdolność myjąca, 35 proc. - zdolność emulgowania tłuszczów, 5 proc. - wartość pH. W ten sposópowstał ranking jakości, w którym pierwsze miejsce zajęły Fairy cytryna, Pur Sekrety Kucharza Soda Effect oraz Ludwik cytrynowy, zdobywając 5 gwiazdek. Kolejny w rankingu był Kraft cytrynowy, otrzymując 4 gwiazdki.

Jak wyglądały badania laboratoryjne?

Zdolność myjąca
Kontrolujący nanieśli na białe, płaskie talerze mieszankę sporządzoną z mleka w proszku, żółtek w proszku, mąki pszennej, margaryny i wody. Swoją konsystencją przypominała ona surowe ciasto naleśnikowe. Zabrudzone naczynia zostawiono na 24 godziny w temperaturze pokojowej.

Proces mycia był powtarzany w trzech seriach, po 30 talerzy dla każdego badanego płynu. Detergent był dawkowany zgodnie z procedurą badawczą, uwzględniając zalecenia producenta. We wszystkich przypadkach warunki mycia były takie same: wykorzystano wodę wodociągową o zbliżonym poziomie twardości i temp. 45 st. C, niepoddaną procesowi zmiękczania.

Po umyciu i wysuszeniu talerze zanurzono w roztworze jodu dla ułatwienia obserwacji. Wygląd talerzy oceniono zliczając plamy oraz zacieki na każdym z nich, przyznając określoną liczbę punktów.

Zdolność emulgowania
Do wody z płynem do mycia naczyń dodano dawki zabarwionego oleju rzepakowego. Jeśli powstawała jednolita emulsja, dokładanoy kolejną porcję oleju, aż do momentu, gdy przestawała się tworzyć. Im więcej gramów tłuszczu płyn jest w stanie zemulgować — tym lepiej radzi sobie w walce z tłustymi zabrudzeniami.

pH
Wartość pH sprawdzano przy użyciu tzw. pehametru, zanurzając elektrodę w wodzie z płynem do zmywania. Pomiar pH mówi o odczynie produktu w skali od 0 do 14, czyli o jego kwasowości (od 0 do 7) lub zasadowości (od 7 do 14). Odczyn zdrowej skóry wynosi 5-6, czyli jest lekko kwaśny. Środki mające z nią kontakt powinny mieć podobne do niej pH.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki