Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsze sąsiedztwo dla papryki w ogrodzie. Co sadzić, żeby rośliny zdrowo rosły? Tego nigdy nie sadź obok papryk

Justyna Madan
Justyna Madan
Papryka w przydomowym ogródku czy na działce? Czemu nie! Poznaj dobre sąsiedztwo.
Papryka w przydomowym ogródku czy na działce? Czemu nie! Poznaj dobre sąsiedztwo. pixabay.com
Najlepszy czas na wysiew papryki to koniec maja i początek czerwca, ponieważ roślina ta potrzebuje dobrze nagrzanej ziemi i słońca, żeby się przyjąć i zdrowo rosnąć. Żeby nasze zbiory papryki były jeszcze bardziej udane, warto sadzić ją w towarzystwie innych roślin, które będą sobie wzajemnie pomagać również w odstraszaniu szkodników. Są jednak i takie rośliny, których sadzenie w pobliżu papryki nie jest dobrym pomysłem. Sprawdzamy co sadzić, a czego nie sadzić w sąsiedztwie papryki.

Spis treści

Sadzenie towarzyszące jest znane od wieków i nie tylko zwiększa różnorodność biologiczną w ogrodzie, ale może również zapewnić większe i zdrowsze zbiory. Metoda mieszania roślin wraz z papryką może być stosowana zarówno w ogrodzie jak i w szklarni. Aby odnieść sukces należy dokładnie zrozumieć łączenie roślin w pary, ponieważ może się to źle skończyć, zwłaszcza jeśli obok papryki posadzimy rośliny, które będą z nią walczyć o składniki odżywcze.

Kiedy i jak sadzić paprykę?

Papryka lubi słońce, dlatego z jej sadzeniem czekamy aż pogoda z kapryśnej wiosennej zmieni się w spokojniej ciepłą. Dlatego paprykę sadzi się już po ostatnich przymrozkach, kiedy ziemia zdążyła się już odpowiednio nagrzać. Najlepiej robić to w drugiej połowie maja lub na początku czerwca.

Sadzonki z rozsady powinny być dostępne w sklepach ogrodniczych. Do ziemi wsadzamy ją, kiedy ma już około 6 liści. Wybieramy miejsce w ogrodzie, które jest dobrze nasłonecznione, ale również osłonięte od wiatru. Pamiętamy, aby zachować rozstaw między kolejnymi sadzonkami, najlepiej około 50x50 cm. Papryka potrzebuje żyznej, wilgotnej gleby.

Po zasadzeniu dobrze jest zastosować ściółkę. Najlepsza będzie słoma lub kompost. Ściółka nie tylko powstrzyma chwasty, ale również zatrzyma wilgoć, której papryka potrzebuje, na dłużej. Należy też pamiętać o regularnym podlewaniu.

Tych roślin nie sadź w pobliżu papryki

Zanim przejdziemy do najlepszego towarzystwa dla papryki, warto wspomnieć o roślinach, których w okolicy papryki sadzić się nie powinno. Te rośliny mogą sobie wzajemnie szkodzić.

  • Koper włoski – roślina ta wydziela allelopatyczne substancje chemiczne, które są toksyczne dla otaczających roślin. Nie warto ryzykować sadzenia kopru włoskiego w okolicy papryki, ponieważ może zahamować jej wzrost.
  • Truskawki – grzyb, który niekiedy atakuje truskawki może powodować więdnięcie i obumarcie rośliny. Jeśli gleba została zainfekowana, papryka również będzie miała problemy.
  • Morela – to również nie jest najlepsze towarzystwo dla papryki. Morela może być podatna na różne choroby, które mogą zainfekować również paprykę.

W okolicy papryki lepiej również nie sadzić ziemniaków, cukinii, dyni i selera.

Najlepsze towarzystwo dla papryki w ogrodzie

W naturalnym ekosystemie rośliny rosną razem, ponieważ są kompatybilne i przyciągają niezbędne zapylacze. W najlepszym przypadku rośliny zapewniają sobie nawzajem odpowiedni cień, składniki odżywcze i wsparcie wzrostu. Kiedy próbujemy naśladować tę harmonijną relację w naszym ogrodzie, nazywamy to sadzeniem towarzyszącym. Poznaj dobre sąsiedztwo dla papryki.

Należy jednak pamiętać, że nawet najlepsze sadzonki towarzyszące nie zrekompensują złej opieki i zaniedbania.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki