Domowe sposoby na kaca. Podpowiadamy, jak przetrwać syndrom dnia następnego po spożyciu alkoholu i złagodzić objawy kaca.
Nawadnianie organizmu
Wraz z wodą do organizmu dostarczane są minerały wypłukane przez alkohol. Nawadnianie najlepiej rozpocząć zaraz po powrocie z imprezy.
Najbardziej skuteczna będzie woda o średniej zawartości soli mineralnych, zasobna w magnez oraz wapń. Do wody warto dodać kilka plasterków cytryny lub wyciśnięty z owocu sok - cytryna zawiera witaminę C, której zapasy wypłukuje alkohol. Świetnie nawadnia organizm również sok pomidorowy, domowy rosół albo kefir, który oprócz tego łagodzi dolegliwości trawienne.
Elektrolity
Do uzupełnienia ubytków w organizmie niezbędne są elektrolity - sód, chlor i potas. Te wartości odpowiadają za regulację gospodarki-wodno-elektrolitowej w ciele. Ich braki objawiają się złym samopoczuciem i ostrym bólem głowy.
Aby uzupełnić wypłukane przez alkohol elektrolity i złagodzić objawy kaca poleca się:
Godne polecenia są:
• napoje izotoniczne dla sportowców,
• sok pomidorowy, a także inne owocowo-warzywne,
• domowej roboty płyn nawadniający wykonany ze szklanki wody, łyżeczki miodu i szczypty soli,
• musujące tabletki z elektrolitami do kupienia w aptece.
Wymienione napoje warto pić regularnie w ciągu dnia.
Miód, cukier i banany na kaca
Jedną z przyczyn bólu głowy na drugi dzień po wypiciu alkoholu jest spadek poziomu glukozy we krwi. Aby uzupełnić te braki nie trzeba szukać w aptece. Wystarczy pić wodę z dodatkiem cukru lub miodu, albo sięgnąć po napój izotoniczny. Dobrym źródłem glukozy są także świeże i suszone owoce, które oprócz łatwo przyswajalnych węglowodanów zapewniają potas.
Glukoza w płynnej formie wspiera regenerację ośrodkowego układu nerwowego. Pomaga także łagodzić ból głowy, usprawnia procesy myślowe i dodaje energii.