Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Najlepsze szkoły podstawowe w Łodzi na egzaminie ósmoklasisty 2019! Podstawówki z najwyższą średnią: z polskiego, matematyki, angielskiego

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Ósmoklasiści zdawali swój egzamin w dniach 15-17 kwietnia. Na kolejnych slajdach naszej galerii najlepsze miejskie SP: z polskiego, matematyki i angielskiego.
Ósmoklasiści zdawali swój egzamin w dniach 15-17 kwietnia. Na kolejnych slajdach naszej galerii najlepsze miejskie SP: z polskiego, matematyki i angielskiego. dariusz bloch/polska press
Najlepsze szkoły podstawowe na egzaminie ósmoklasisty 2019 wybraliśmy na podstawie danych udostępnionych w końcu czerwca przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Łodzi (OKE). W naszym opracowaniu tych danych wzięliśmy pod uwagę tylko podstawówki prowadzone przez samorząd stolicy województwa – są one zobowiązane do przyjmowania wszystkich dzieci ze swojego rejonu: bez względu na talenty kandydatów (na które przy naborze zwracają uwagę np. szkoły artystyczne), grubość portfela rodziców (prywatne) lub ich światopogląd (katolickie).

Egzamin ósmoklasisty wychowankowie przedłużonych rządową reformą edukacji podstawówek zdawali w dniach 15-17 kwietnia 2019 r. (22 tys. uczniów w województwie łódzkim). Składał się on z arkuszy z języka polskiego, z matematyki oraz z wybranego języka obcego.

Wyniki, na które szkoły czekały trzy lata

Ogłoszenie przez OKE wyników dla każdej z SP to ogromne wydarzenie, na które szkoły czekały aż trzy lata. Dlaczego? Przed egzaminem ósmoklasisty ostatnim państwowym sprawdzianem w podstawówkach były testy po klasach szóstych z 2016 r. – kończących wówczas SP (potem ministerstwo edukacji z nich zrezygnowało).

Ponadto sprawdzian szóstoklasisty o niczym nie decydował - zaś punkty z nowego egzaminu przesądzają o sukcesie lub niepowodzeniu w rekrutacji do liceów, technikum i branżówek. Można zatem wnioskować, że zdający w kwietniu 2019 r. dawali z siebie wszystko.

Z polskiego przeciętny ósmoklasista w kraju uzyskał 63 proc. z możliwych do zdobycia punktów, zaś z matematyki - 45 proc. (tak samo było w Łódzkiem).

W grupie, która wybrała angielski, czyli zdecydowanie najpopularniejszy z języków obcych, średni wynik w Polsce to 59 proc. (58 proc. w Łódzkiem).

Nasze zestawienie – w galerii slajdów do tego artykułu –obejmuje po pięć samorządowych SP z Łodzi, których absolwenci 2019 uzyskali przeciętnie najwyższe wyniki kolejno: z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.
Jeśli w jednym z tych przedmiotów, dwie szkoły na naszych slajdach mają ten sam wynik - ale różne miejsca w zestawieniu - oznacza to, że zadecydowały ułamki procenta, widoczne w źródłowych danych OKE, z których korzystaliśmy.

Egzamin to nie wszystko

Przeglądając naszą galerię z numerami miejskich podstawówek trzeba pamiętać o kilku sprawach. Osiągnięcia z państwowego egzaminu to nie wszystko. Wśród samorządowych SP są szkoły, do których za sprawą położenia na mapie miasta trafiają zwykle „słabsze” dzieci niż w innych rejonach. Nauczyciele ciężko z nimi pracują, ale nie zawsze takiej placówce uda się „wyciągnąć” na sprawdzianie dobre wyniki - w porównaniu z czołowymi szkołami.

Ponadto zwykle łatwiej pracować nauczycielom, gdy szkoła jest mniejsza. Zatem szczególnie warto docenić te z łódzkich podstawówek, które właśnie wypuściły w świat nawet ponad setkę wychowanków.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki