Najpierw krzywdzą się w szkole, a po dzwonku - w sieci

  Najpierw krzywdzą się w szkole, a po dzwonku - w sieci

  Maciej Kałach

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Co trzeci nieletni jest obrażany podczas grania w internecie

  Co trzeci nieletni jest obrażany podczas grania w internecie ©Dziennik Łódzki / archiwum

  Co trzeci nieletni jest obrażany podczas grania w internecie, a co dziesiąty padł ofiarą umieszczenia w sieci obrażających go zdjęć lub filmów. Takie dane przedstawili w Łodzi naukowcy podczas konferencji na temat cyberbullyingu.
  Co trzeci nieletni jest obrażany podczas grania w internecie

  Co trzeci nieletni jest obrażany podczas grania w internecie ©Dziennik Łódzki / archiwum

  O zjawisku tym po raz pierwszy napisali naukowcy ze Stanów Zjednoczonych w 2003 roku. Okazuje się, że agresja, którą dzieci i młodzież przejawiają na szkolnych korytarzach, przenosi się także do drugiego świata, gdzie od wczesnych lat dorastają nieletni - do internetu.

  Swój wkład w badaniach nad cyberbullyingiem mają też naukowcy z Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi. Przez ostatnie 2 lata 5 naszych badaczy współpracowało z ekipami z Niemiec, Grecji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Włoch. W ramach polskiej części projektu zadawano w ankietach pytania grupie 573 gimnazjalistów.

  Najbardziej rozpowszechnioną formą cyberbullyingu jest obrażanie podczas gier w internecie. Około 30 procent graczy przeczytało lub wysłuchało podczas rozgrywek agresywną i niemiłą wypowiedź na swój temat w ciągu ostatniego półrocza.

  Co piąty gimnazjalista odebrał w ciągu ostatniego półrocza agresywne i nieprzyjemne informacje przez komunikator internetowy lub SMS - przemoc z użyciem telefonii komórkowej także była bowiem tematem badań. Jednak za szczególnie bolesną dla nastolatków formę cyberbullyingu uważa się wykluczenie z listy znajomych na społecznościowych portalach, takich jak Facebook czy Nasza Klasa.

  - To jak w świecie realnym. Jeśli jakaś grupa w klasie izoluje wybranego ucznia i wymaga od reszty, aby nikt się z nim nie przyjaźnił, bywa to bardziej bolesne od serii kopniaków - przekonywał dr Pyżalski. Według badań, wykluczenia doświadcza co piąty gimnazjalista.

  Szczególnie cierpią uczniowie, którym ktoś wykradł z profilów na portalach czy kont mejlowych prywatne informacje i upublicznia je dalej. Niestety, bywa, że w ten sposób kończą się pierwsze przyjaźnie i miłości gimnazjalistów, a taka "zemsta byłej" albo "byłego" boli najbardziej. Z tą formą cyberbullyingu spotkało się ok. 12 procent nastolatków. 7 procent zupełnie straciło kontrolę nad swoim profilem na rzecz agresora.

  - Zdarza się, że napastnik przejmuje konto ofiary, aby atakować z niego nauczyciela. Niestety, taki wychowawca nie zawsze wierzy ofierze, że to wcale nie ona wysyła złośliwości i bluźnierstwa - opowiadał dr Pyżalski.

  Dr Pyżalski przekonywał też, że cyberbullyingu nie można rozdzielać od "tradycyjnej" przemocy. Niemal nie zdarza się, że ktoś, kto staje się ofiarą agresji w internecie, nie był nią także w szkole czy na podwórku.

  Cyberbullying to także sposób zemsty ofiar z reala w internecie. Według łódzkich badań, co trzeci regularnie wyzywany, izolowany, czy potrącany przez rówieśników na szkolnym korytarzu uczeń, sam zamienia się w oprawcę - z tym, że w sieci. Powód jest prosty: na oddanie ciosu w internecie potrzeba mniej odwagi i zastanowienia niż w realu. Ale zdaniem Pyżalskiego nieprawdą jest, że w sieci ofiary najczęściej nie znają napastników - dzieje się tak bowiem w połowie przypadków.

  CZYTAJ TEŻ:
  Dr Jacek Pyżalski o agresji elektronicznej wśród dzieci
  Niechciane SMS-y
  Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wulgaryzmu

  mk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 52 / 46

  Nie tylko w sieci. Wulgaryzmy typy k*** Ch**** ciekawe kiedyś ten ostatni pisało się H***
  są w tym czasie "normalnymi odzywkami". I o ile "czasami można to zrozumieć"
  to teraz to normalne...rozwiń całość

  Nie tylko w sieci. Wulgaryzmy typy k*** Ch**** ciekawe kiedyś ten ostatni pisało się H***
  są w tym czasie "normalnymi odzywkami". I o ile "czasami można to zrozumieć"
  to teraz to normalne "przerywniki" i prawie cała "młodzież" to akceptuje.
  Szczególnie "tzw" płeć "Słaba" i jest chyba w tej materii od "silnej płci".
  Taki dość stary "wierszyk lub fraszka" chyba Kerna z dawno minionej epoki.
  "Idę sobie K**** patrzę idzie K**** ale K**** o K*****"
  CYTAT MOŻE NIEZBYT DOKŁADNY ALE NIE MAM PRAW AUTORSKICH
  Pozdrawiam MKzwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo