Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpopularniejsze szkoły ponadgimnazjalne w Łodzi. XXI LO i „Elektronik” mają najwięcej kandydatów

Maciej Kałach
Maciej Kałach
W Łodzi najpopularniejsze szkoły ponadgimnazjalne to, wśród liceów, XXI LO im. Prusa, a wśród techników - to w ZSP nr 10, czyli „Elektronik”

Do ostatniej środy tegoroczni absolwenci gimnazjów mogli wskazać szkołę, do której najbardziej chcą trafić po wakacjach. W piątek, na naszą prośbę, łódzki magistrat udostępnił dane o popularności prowadzonych przez siebie placówek. To ważne informacje także dla mieszkańców mniejszych ośrodków regionu, bowiem ok. pół tysiąca z nich postanowiło ubiegać się o przyjęcie do łódzkich szkół ponadgimnazjalnych. Ogółem najwięcej kandydatów zebrało XXI Liceum Ogólnokształcące imienia Bolesława Prusa, zaś wśród techników placówka wchodząca w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 10 im. Jana Szczepanika, zwana popularnie „Elektronikiem”.

Trzecioklasista z gimnazjum wybierał klasy w trzech szkołach: jedną pierwszej preferencji i dwie rezerwowe. Punkty z egzaminu gimnazjalnego i z innych osiągnięć zadecydują, do której z nich się dostanie (może też nie „załapać się” do żadnej - tak bywa, jeśli słaby kandydat typuje same dobre szkoły, a wtedy wybiera znów: z miejsc pozostałych po głównej fazie naboru). W naszych zestawieniach wzięliśmy pod uwagę liczbę chętnych do danej szkoły publicznej tylko z pierwszej preferencji.

Ogółem miejskie szkoły ponadgimnazjalne przygotowały dla pierwszaków 5867 miejsc. Wiadomo, że nie wszystkie z nich się wypełnią, bo zgłoszeń do nich napłynęło 5481. Najwięcej do samorządowych ogólniaków, do których chce się dostać z pierwszej preferencji 3222 absolwentów gimnazjów (miejskie licea przygotowały 3057 miejsc).

**Czytaj:

Ranking łódzkich liceów. Które są najlepsze? Wiedza rośnie najbardziej w LO przy uczelniach

**

XXI LO, które przyjęło 288 zgłoszeń z pierwszej preferencji, najwięcej kandydatów ma do klasy E (wiodące przedmioty: biologia, chemia, matematyka), gdzie o 31 miejsc ubiega się 75 absolwentów gimnazjów.

Statystki magistratu nie obejmują ponad 400 zgłoszeń z pierwszej preferencji, które napłynęły do szkół akademickich: Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Uniwersytetu Łódzkiego oraz LO Politechniki Łódzkiej. Tomasz Kłos, dyrektor ogólniaka prowadzonego przez UŁ, mówi wręcz o rekordowo dobrym naborze w historii tej szkoły. Klasa D (chemia i nauka o życiu), współprowadzona z Uniwersytetem Medycznym, zgromadziła 75 chętnych na 26 miejsc. Oba akademickie licea to jedyne szkoły w Łodzi, w których ogółem jest ponad 2 kandydatów na 1 oferowane miejsce. Klasa A ogólniaka PŁ (wiodące: fizyka, angielski, matematyka) zebrała 75 zgłoszeń na 22 miejsca.

Czytaj:Ranking łódzkich liceów. Sprawdź, w których liceach przyrost wiedzy jest największy

Samorządowe technika w Łodzi zaoferowały 2272 miejsc kandydatom - ale zgłosiło się ich ponad 250 mniej.

Najpopularniejsza klasa (A) technikum w „Elektroniku”, jedna z informatycznych, zgromadziła aż 100 zgłoszeń na 31 miejsc.

W pierwszym roku reformy systemu oświaty, zarządzona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, zmiana nazwy zasadniczych szkół zawodowych na branżowe pierwszego stopnia niewiele wpłynęła na wzrost ich popularności. Dotychczasowe zawodówki przygotowały tylko 538 miejsc, a z pierwszej preferencji i tak miały zaledwie 251 kandydatów (dlatego pominęliśmy je w naszym zestawieniu obok).

Najpopularniejsza szkoła branżowa (63 chętnych, najwięcej z nich chce się kształcić na kierowcę-mechanika) mieści się w ZSP nr 22. To zresztą jedyna branżówka w Łodzi, która zebrała więcej zgłoszeń niż oferowanych miejsc (60).

Od wczoraj do 27 czerwca kandydaci odwiedzają swoją szkołę pierwszego wyboru, aby uzupełnić wniosek o kopię świadectwa ukończenia gimnazjum oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu gimnazjalnego.

Listy zakwalifikowanych pojawią się 3 lipca, zaś potem samorząd zorganizuje „dogrywkę” rekrutacji - dla absolwentów gimnazjów, którym nie starczyło punktów na przyjęcie do żadnej z wytypowanych szkół. Przed rokiem w takiej „dogrywce” wzięło udział ok. 270 kandydatów, którzy w lipcu mieli do wyboru ponad 300 miejsc w najmniej popularnych szkołach.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki