Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najszybszy helikopter świata lata, napędzany łódzką myślą naukową

Sławomir Sowa
materiały promocyjne
Ten dość dziwnie wyglądający helikopter z dodatkowymi śmigłami z boku jest najszybszym śmigłowcem na świecie. I o tym wiedzą ludzie z branży lotniczej. Ale nie wszyscy wiedzą, że jest najszybszy dzięki naukowcom z Politechniki Łódzkiej.

Model helikoptera X3 konstrukcji Airbus Helicopters (przed zmianą nazwy Eurocopter) zaprezentowano w tym tygodniu podczas targów Balt Military Expo w Gdańsku. To symbol dotychczasowej współpracy Airbus Helicopters z Politechniką Łódzką. Szefem projektu był Tomasz Krysiński, absolwent politechniki, a rozwiązania aerodynamiczne i techniczne, umożliwiające X3 bicie rekordowych prędkości, powstały na łódzkiej uczelni.

Prezentacji tego symbolu współpracy towarzyszyło podpisanie kolejnej umowy (oprócz PŁ, umowy takie Airbus podpisał z Politechniką Gdańską i Uniwersytetem Techniczno-Technologicznym w Radomiu).

- Nasza współpraca z Airbusem trwa od 8 lat - mówi profesor Krzysztof Jóźwik, dyrektor Instytutu Maszyn Przepływowych na PŁ. - Początkowo były to drobne zlecenia, później podpisaliśmy umowę o współpracy na 5 lat. Obecna umowa to przedłużenie współpracy o kolejnych 5 lat.

Nie wszystkie szczegóły współpracy są jawne, ale wiadomo, że będą dotyczyły nowych, bardzo zaawansowanych rozwiązań problemów aerodynamicznych, napędowych i strukturalnych przy modernizacji śmigłowców różnych typów. Do tej pory na rzecz projektów, zlecanych przez Airbus, pracowało 35 pracowników naukowych PŁ. Profesor Jóźwik spodziewa się, że w nowych projektach może to być większe grono.

Nowością w umowie z Airbusem są staże dla absolwentów PŁ. Będą trwały od 6 miesięcy do roku, pierwsza szóstka studentów podpisała już umowy. Według profesora Jóźwika, od wyników tej pierwszej szóstki zależy, jak rozwinie się program angażowania łódzkich stażystów przez Airbusa.

- Chcemy włączać naszych studentów i absolwentów do zaawansowanych projektów, także po to, aby później dysponować wysoko wykwalifikowaną kadrą - podkreśla profesor Stanisław Bielecki, rektor PŁ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki