INFORMATOR

  Wojsko sprzedaje mieszkania

  Rozwiń
  Największe odkrycie paleontologiczne. Jak wygląda ozimek...

  Największe odkrycie paleontologiczne. Jak wygląda ozimek volans [ZDJĘCIA, FILM]

  Zdjęcie autora materiału
  Jarosław Kosmatka

  Dziennik Łódzki

  Największe odkrycie paleontologiczne. Jak wygląda ozimek volans [ZDJĘCIA, FILM]
  1/5
  przejdź do galerii
  Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk pod kierunkiem zgierzanina prof. Jerzego Dzika odkryli największego, latającego gada sprzed blisko 230 milionów lat. Odkryte stworzenie to Ozimek volans.
  Polscy naukowcy - prof. Jerzy Dzik i dr hab. Tomasz Sulej z zespołem odkryli szczątki niespotykanego dotychczas latającego gada. 

  Ozimek volans – największe znane zwierzę latające triasu – zostało odkryte przez paleontologów z Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk. Jego liczne szkielety zostały znalezione w dawnej kopalni iłu w Krasiejowie koło Ozimka na Śląsku Opolskim.

  Były wydobywane ze skały przez 13 lat i dopiero teraz zostały pokazane publicznie.
  Ozimek miał bardzo długi kości kończyn i bardzo długą szyję. Nie udało się dotychczas odnaleźć błon lotnych zwierzęcia, bo miękkie części bardzo rzadko zachowują się w stanie kopalnym (choć w Krasiejowie zachowały się, na przykład, skrzela małża)

  Na podstawie budowy szkieletu i faktu, że kości ozimka są puste w środku, naukowcy postawili tezę, że było to zwierzę latające. Największe osobniki miały 90 centymetrów długości, ale wśród odnalezionych kośćców dominują szkielety osobników blisko 10-krotnie mniejszych.

  Naukowcy przypuszczają, że ozimek żywił się przede wszystkim owadami oraz małymi kręgowcami. Obliczono, że gady te żyły blisko 230 milionów lat temu, czyli wtedy gdy dopiero zaczynała się epoka dinozaurów.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo