Największy blok energetyczny w Polsce

Redakcja
Wszyscy na niego czekali. Jest obecnie największy, najnowocześniejszy i wyznacza nowe standardy w polskiej energetyce. Blok 858 MW jest także najbardziej wydajnym w kraju blokiem energetycznym, spalającym węgiel brunatny. Zapewnia nasze bezpieczeństwo energetyczne i zachowuje wszystkie rygorystyczne wymogi Unii Europejskiej w zakresie emisji zanieczyszczeń.

Blok 858 MW pracujący w Elektrowni Bełchatów, oddziale spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, to największy obiekt produkujący energię elektryczną w historii polskiej energetyki oraz najnowocześniejszy blok energetyczny w Polsce, jaki do tej pory powstał. Jego konstrukcja i zastosowane innowacyjne rozwiązania umożliwiły zwiększenie produkcji energii elektrycznej jednocześnie zachowując europejskie normy ochrony środowiska.

- Przygotowanie i realizacja całej inwestycji było wielkim wyzwaniem dla Elektrowni Bełchatów, całej spółki i jej pracowników. Pomysłodawcy tego przedsięwzięcia oraz wszyscy realizatorzy inwestycji mogą być bardzo dumni ze swojej konsekwencji i zaangażowania. Dzięki temu bełchatowski blok o mocy 858 MW należy do największych i najnowocześniejszych bloków energetycznych także w skali europejskiej - zaznacza Jacek Kaczorowski, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Budowa bloku 858 MW trwała od 2006 roku i zaowocowała powstaniem nowoczesnej instalacji energetycznej o mocy o wiele większej niż występujące dotychczas bloki w krajowym systemie energetycznym. Przy jego budowie wykorzystano najnowocześniejsze dostępne technologie oraz wieloletnie doświadczenie polskich firm w zakresie uruchamiania dużych jednostek produkujących energię elektryczną. Kluczową rolę przy budowie bloku odegrały właśnie polskie firmy, co zapewniło im nie tylko pracę, ale także rozwój ich kompetencji.

10 czerwca 2011 roku blok został zsynchronizowany z krajową siecią i jeszcze tego samego dnia popłynął z niego prąd do polskich domów. 30 czerwca 2011 roku nowy blok energetyczny w Elektrowni Bełchatów osiągnął moc nominalną 858 MW. To te daty wpisują się w historię polskiej energetyki, choć projekt jego budowy rozwijany był od 1997 roku, kiedy to rozpoczęły się działania przygotowawcze związane z projektem budowy nowego bloku energetycznego. W 2000 roku Rada Techniczna Elektrowni Bełchatów podjęła decyzję o parametrach technicznych, technologii i wielkości przyszłego bloku.
Synchronizacja z krajowym systemem elektroenergetycznym w czerwcu 2011 roku zamknęła etap rozruchu bloku, pozwalając przejść do jego testowania w warunkach pełnej mocy. - Liczne testy, które zostały przeprowadzone przed ostatecznym przekazaniem bloku do eksploatacji potwierdziły uzyskanie wymaganych postanowieniami kontraktu na budowę parametrów bloku, a także dowiodły zdolności jego pracy w systemie elektroenergetycznym i również w sytuacjach awaryjnych - wspomina Jacek Kaczorowski. Jednocześnie wprowadzenie do systemu pojedynczego bloku energetycznego o tak dużej mocy było nowym wyzwaniem dla służb dyspozytorskich oraz gospodarki energetycznej. Mając na uwadze plany budowy kolejnych porównywalnych jednostek, był to obszar do zebrania nowych doświadczeń - dodaje Jacek Kaczorowski.

Blok 858 MW połączony jest z krajowym systemem elektroenergetycznym jednotorową napowietrzną linią 400 kV. Rozdzielnia sieciowa w Trębaczewie, przez którą energia elektryczna wyprodukowana przez nowy blok wyprowadzana jest do krajowego systemu elektroenergetycznego, oddalona jest od Elektrowni Bełchatów o blisko 43 kilometry. Wykonanie linii łączącej blok 858 MW z tą rozdzielnią stanowiło wyzwanie nie tylko natury technicznej, ale również organizacyjnej, ponieważ linia przebiegała przez teren ośmiu gmin, obejmując obszar 2.225 działek.

Uruchomienie bloku przyniosło pozytywne skutki dla zasilającej go w paliwo bełchatowskiej kopalni. Zwiększenie produkcji energii elektrycznej przez elektrownię pozwoliło efektywniej wykorzystywać istniejące zasoby węgla brunatnego, który jest najtańszym paliwem do produkcji energii elektrycznej.

Blok 858 MW spełnia wszystkie wymagania środowiskowe, w szczególności w zakresie emisji zanieczyszczeń. Jest wyposażony w wysokosprawne elektrofiltry oraz instalacje odsiarczania spalin. Produktem procesu odsiarczania, tak samo jak w przypadku pozostałych bloków bełchatowskiej elektrowni, jest gips - cenny surowiec do produkcji materiałów budowlanych.

- Biorąc pod uwagę rygorystyczne kryteria emisji dwutlenku węgla, przy projektowaniu nowego bloku dla Elektrowni Bełchatów położono szczególny nacisk na wysoką sprawność procesu produkcji energii elektrycznej, a także na przystosowanie do zabudowy instalacji wychwytywania dwutlenku węgla ze spalin- powiedział Waldemar Szulc, wiceprezes zarządu ds. wytwarzania PGE GiEK S.A. Dlatego oprócz instalacji oczyszczających strumienie ścieków i spalin, już w samym procesie produkcji energii elektrycznej stosowane są metody służące ochronie środowiska i redukujące emisję zanieczyszczeń - na przykład redukcja tlenków azotu poprzez zastosowanie palników niskoemisyjnych.

Ciekawostki:

- Moc bloku 858 MW o ponad 300 MW przewyższa moc największej pracującej dotychczas w Polsce jednostki.
- Chłodnia kominowa o wysokości 180 metrów jest obecnie najwyższą chłodnią kominową w kraju i jedną z najwyższych w Europie.
- Na placu budowy prace prowadziło około 200 firm podwykonawczych.
- 23.000 pracowników zaangażowanych było na placu budowy w ciągu pięciu lat realizacji projektu. Liczba osób pracujących na budowie w kluczowych momentach wynosiła ponad 2.500 osób. Na placu budowy przepracowano prawie 16 milionów roboczogodzin. Nowy blok energetyczny został zaprojektowany tak, aby jego żywotność wynosiła około 200.000 godzin pracy, co przekłada się na około 35 lat eksploatacji.
- Zbudowano skomplikowany układ nawęglania - cały system to około 6,5 tys. ton konstrukcji stalowych, około 1.500 m bieżących galerii, 3.000 m przenośników, układ kruszenia i obróbki granulacyjnej węgla. W ciągu technologicznym znajduje się także zbiornik szczelinowy o pojemności 5.000 ton węgla, służący jako zbiornik retencyjny dla zapewnienia zasilania w węgiel nowego bloku.
- Przy realizacji projektu generalny wykonawca wykonał fundament kotła na który zużyto 28.000 m3 betonu w jednym elemencie wzmocnionym około 8.000 ton stali. Jest to rekordowa w Polsce objętość masywu betonowego wykonana bez przerwy - betonowanie ciągłe trwało 138 h (5 dni i 18 h). Średnia szybkość betonowania wynosiła 197 m3/h. Na placu budowy pojawił się dźwig o udźwigu ponad 7.000 ton wykorzystany przy budowie kotła. Jednorazowy największy ciężar wciągany na konstrukcję nośną kotła wynosił około 2.000 ton.

Nowe stawki VAT. Co zdrożeje?

Wideo

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3