18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Napalm Death na łódzkim koncercie Wunder Wave 79 [ZDJĘCIA]

rk, mar
Piotr Nordost Sikora
Napalm Death, legenda ekstremalnej muzyki rockowej, wystąpił w sobotę w łódzkiej Dekompresji. W czasie koncertu Wunder Wave 79 zagrały też zespoły Toxic Bonkers z Aleksandrowa Łódzkiego i Armed For Apocalypse z Kalifornii.

Napalm Death powstał na początku lat 80. ubiegłego wieku w niewielkiej brytyjskiej miejscowości Meriden. Od pierwszych utworów, nagrywanych wówczas na magnetofonowych kasetach, zespół charakteryzował się szybkim gitarowym brzmieniem oscylującym wokół nurtu hardcore punk. Z tego okresu pochodzą pierwsze nagrania demo formacji m. in. kompilacja utworów zatytułowana "Halloween" i "And, Like Sheep, We Have All Gone Astray".

Kolejne lata przyniosły istotne zmiany personalne, które nie pozostały bez znaczenia dla warstwy muzycznej Napalm Death - do grupy dołączył obecny wokalisty Mark "Barney" Greenway oraz jeden z prekursorów grindcore - meksykański gitarzysta Jesse Pintado. Preferowany przez niego styl muzyczny cechuje się dużą szybkością, niezbyt skomplikowanymi kompozycjami i prostotą poszczególnych partii instrumentów: perkusji, gitary i basu. W warstwie wokalnej grindcore wyróżnia agresywny gardłowy śpiew, który czasami przeplatany jest krzykami i wrzaskami.

Pionierskim, a zarazem debiutanckim albumem Napalm Death, utrzymanym w tym nurcie, był "Scum", na którym odnajdziemy charakterystyczne krótkie i intensywne utwory. Od tego momentu nastąpił szybki rozwój kariery zespołu, który obok wielu tras koncertowych, podczas których wielokrotnie odwiedzał Polskę, nagrał szereg kompilacji, wydawnictw live, singli oraz piętnaście krążków studyjnych. Ostatni z nich "Utilitarian" ukazał się w zeszłym roku nakładem wytwórni Century Media Records. Napalm Death w swojej twórczości często odwołuje się do takich zagadnień jak nienawiść, agresja, wojna, polityka czy religia.

Znanym manifestem zespołu był ich album "Enemy of the Music Business", w którym jednoznacznie wyrazili swój sprzeciw wobec standardów rządzących przemysłem muzycznym. Niedługo potem wokalista Barney Greenaway w wywiadzie dla brytyjskiego magazynu "Kerrang!" wyraził swój stanowczy protest wobec jakichkolwiek przejawów rasizmu, których nie ma zamiaru tolerować podczas swoich występów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki