Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nareszcie! Teatry, kina i filharmonie będą otwarte. Choć na razie jedynie warunkowo... "Odmrożenie" kultury od 12 lutego

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Szymon Starnawski /Polska Press
Warunkowo - bo na razie na dwa tygodnie - od 12 lutego będzie można otwierać w całej Polsce kina i teatry. Z zachowaniem reżimu sanitarnego i maksimum 50 proc. zajętych miejsc na widowni.

Rząd ogłosił w piątek poluzowanie części obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Wśród zmian wprowadzanych od piątku 12 lutego jest otwarcie dla publiczności kin, teatrów, filharmonii - oczywiście z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego i zajęciu maksimum połowy miejsc na widowni. „Zamrożone” od listopada ubiegłego roku instytucje kultury dość gwałtownie przystosowują się do nowych okoliczności.

Teatr Wielki w Łodzi już zaprasza widzów na niedzielę 14 lutego, na godz. 18, na pierwszy w tym roku spektakl z udziałem publiczności. Będzie to opera „Nabucco” Giuseppe Verdiego pod kierownictwem muzycznym Adama Banaszaka. Spektakl ten wszedł do repertuaru teatru w roku 1987. Na scenie będzie można zobaczyć i usłyszeć m.in. Zenona Kowalskiego, Dominika Sutowicza, Grzegorza Szostaka, Monikę Cichocką, Agnieszkę Makówkę oraz Chór, Balet i Orkiestrę Teatru Wielkiego.

- To dla nas wielka radość, że znowu możemy zaprosić naszych widzów - podkreśla Dariusz Stachura, dyrektor Teatru Wielkiego. - W błyskawicznym tempie szykujemy się do ponownego otwarcia, zapewnimy oczywiście pełne warunki bezpieczeństwa dla publiczności i naszych artystów.

Przygotowania do otwarcia rozpoczynają i pozostałe teatry, nie rezygnując jednak z wcześniejszych projektów internetowych. - Mamy ułożony repertuar do końca lutego w wersji online i na pewno go zrealizujemy, bo na większość spektakli bilety są wyprzedane - wyjaśnia Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego. - Otwarcie teatru jednak trochę trwa. Potrzebujemy czasu, aby to zorganizować.

Od 19 lutego ma się otworzyć Teatr Nowy im. K. Dejmka. Widzowie już mogą kupować bilety na spektakle: „Obietnica poranka” i „Kto odkrył Amerykę” w reżyserii Macieja Wojtyszki, jak również na dwa monodramy: „Bogom nocy równi” w wykonaniu Wojciecha Bartoszka i „Amant na czerwonym dywanie” Wojciecha Oleksiewicza, które zostaną zaprezentowane do końca lutego.

W Teatrze im. S. Jaracza zaś, na Scenie Inicjatyw Aktorskich ProScenium wznowiono prace nad „Wojną na trzecim piętrze” Pavla Kohouta. Opiekę reżyserską nad spektaklem objął Marcin Hycnar, nowy dyrektor teatru, a występują: Mariusz Witkowski, Urszula Gryczewska, Mariusz Siudziński, Robert Latusek. Premiera przewidziana jest na marzec, ale już od 12 lutego w „Jaraczu” będzie można zobaczyć na scenie między innymi takie lubiane przedstawienia, jak „Pamięć wody”, „Mroczne perwersje codzienności”, „Ich czworo” , „Róbmy swoje”, „Lekcje miłości”.

Także na marzec ma przewidzianą premierę Teatr Muzyczny - musical „Pretty Woman” z muzyką Bryana Adamsa, w reżyserii Jakuba Szydłowskiego. Premierowy spektakl zaplanowany jest na 20 marca, natomiast jeszcze w lutym (20 i 21) powinniśmy ujrzeć przedstawienie, którego premiera odbyła się bez udziału publiczności, czyli „Piosenka jest dobra na wszystko” - z utworami Kabaretu Starszych Panów - w reżyserii i do scenariusza Jacka Bończyka oraz wprowadzone na scenę jeszcze przed zamknięciem instytucji kultury żywiołowe widowisko „Prosimy nie wyrywać foteli” (26 i 27).

Od 12 lutego otwarty będzie Teatr Lalek Arlekin im. H. Ryla. Tutaj do końca miesiąca będzie można zobaczyć przedstawienia „Szary chłopiec” na podstawie tekstu Lluisa Farre i „Jak zostałam wiedźmą” według Doroty Masłowskiej. Będzie też można wkrótce w końcu zaprezentować widzom premierę spektaklu „Tata” na podstawie książki Toona Tellegena w reżyserii Tomasza Maśląkowskiego. A w Teatrze Pinokio, 14 lutego odbędzie się premiera sceniczna najnowszego przedstawienia „Kwiat paproci” w reżyserii i do tekstu Justyny Zar.

Wystartować po przerwie planują także prywatne sceny. Otwarcie na 12 lutego zapowiedział już Teatr Mały w Manufakturze, a od 16 lutego na swoje spektakle zaprasza teatr Fundacji Kamila Maćkowiaka.

- Podjęliśmy decyzję o zaproszeniu publiczności od 12 lutego, ale na razie nie rezygnujemy również z bezpłatnych streamów części naszych koncertów - mówi Tomasz Bęben, dyrektor Filharmonii Łódzkiej. W lutym melomani będą mogli zatem wybrać się m.in. na walentynkowy koncert symfoniczny, koncert oratoryjny, koncert symfoniczny z okazji 100. urodzin Astora Piazzolli, czy koncert specjalny poświęcony pamięci Jana Targowskiego.

Od 12 lutego wznawia działalność kino Charlie. - Natychmiast przystępujemy do działania. Postaramy się zaproponować naszym widzom kilka nowości, między innymi film „Na rauszu”. Trzeba jednak pamiętać, że w naszej branży repertuar zależy od decyzji dystrybutorów, a ci będą czekać na otwarcie multipleksów - tłumaczy szef łódzkiego kina, Sławomir Fijałkowski.

Jasnym jest, że dystrybutorzy nie zdecydują się wprowadzić najgłośniejszych tytułów na dwa tygodnie. Dlatego sieć Helios zapowiada, iż na razie się nie otworzy, natomiast Multikino i Cinema City jeszcze nie podjęły ostatecznej decyzji.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreśla, że w instytucjach kultury nadal będzie obowiązywało zakrywanie ust i nosa maseczką oraz zakaz konsumpcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki