MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Narkotyk zombie" jest i będzie także w Łódzkiem. Lekarze spodziewają się zatruć fentanylem i są przygotowani

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Fentanyl to lek na receptę, który uśmierza intensywny ból, ale gdy stosują go narkomani może zabić lub uzależnić
Fentanyl to lek na receptę, który uśmierza intensywny ból, ale gdy stosują go narkomani może zabić lub uzależnić 123RF
Fentanyl, czyli narkotyk zmieniający ludzi w zombie, jest znany łódzkim medykom. Pogotowie było już wzywane do osób zatrutych. Służby medyczne są przygotowane, gdyby ich liczba wzrosła. Odurzony człowiek poruszający się na czworakach jak zombie był widziany na łódzkich Bałutach.

Fentanyl czyli "narkotyk-zombie" jest w Polsce. Na czarnym rynku może też być w Łódzkiem

Od kilku dni w Polsce jest głośno o fentanylu - najsilniejszym obecnie leku opioidowym, który stosowany jest na receptę do uśmierzania ciężkiego bólu, ale wykorzystywany jest też nielegalnie przez narkomanów do odurzania się. Okazało się bowiem, że 19-latka, której ciało znaleziono w listopadzie w jednym z mieszkań w Poznaniu, śmiertelnie zatruła się właśnie fentanylem. Potwierdziły to wyniki badań toksykologicznych. Dodatkowo w sieci zaczęło krążyć - także pochodzące z Poznania - nagranie ludzi -zombie, prawdopodobnie zatrutych właśnie fentanylem.

Takie nagranie zrobione zostało także z Łodzi. Odurzony mężczyzna czołgający się jak zombie został nagrany niedawno w rejonie ulicy Lutomierskiej. Zdaniem świadków nie chciał przyjąć pomocy, w dziwny sposób poszedł w swoją stronę.

Fentanyl znany jest jako "narkotyk zombie", bo po jego zażyciu część narkomanów zatrzymuje się kiwając się jak postacie z horrorów. Ale nie to jest w tej substancji groźne. Fentanyl jest około stu razy silniejszy od morfiny, a dawka śmiertelna wynosi 2 miligramy - to równowartość kilkunastu ziarenek soli. Łatwo łączy się z innymi substancjami, np... lekami dla bydła. Substancja ta jest popularna wśród narkomanów w USA. To po jej zażyciu przez pomyłkę w 2016 roku zmarł piosenkarz Prince. W Polsce może pochodzić z przemytu lub trafiać na czarny rynek np. od pacjentów, którym przepisano go na receptę. Dlatego Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało w tym tygodniu kontrolę recept na opioidy.

Ofiara przedawkowania opioidów, w tym fentanylu, umiera przez uduszenie. Pojawia się u niego zjawisko znane klątwą Ondyny. Zatruty zapomina bowiem... oddychać.

- Chory najpierw zwalnia oddech, potem przestaje oddychać. Dochodzi najpierw do uszkodzenia struktur wrażliwych na brak tlenu, czyli mózgu, a jeśli nie jest udzielona pomoc chory umiera, bo się dusi, nie mając tego świadomości - tłumaczy prof. Waldemar Machała, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, w której działa Łódzkie Centrum Toksykologii.

Prof. Machała jest przekonany, że fala zatruć opioidami znana m.in. w Stanach Zjednoczonych kiedyś dotrze także do Łodzi. - Zatrucia opioidami się zdarzają, ale w praktyce oddziału ostrych zatruć nie są dominującymi. To nie oznacza, że nie będą - mówi. Dodaje też że lekarze są na takie zatrucia dobrze przygotowani.

Także Adam Stępka, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi, jest przekonany, że osoby zatrute fentanylem już się pojawiły, bo uzależnieni eksperymentują z różnymi środkami, a w zeszłym roku pogotowie wyzwano bowiem do 112 zaburzeń zachowania spowodowanych opioidami i do 212 zatruć środkami halucynogennymi i narkotykami.

- Obecnie z punktu widzenia ratownictwa medycznego ta substancja nie stanowi jednak problemu - zapewnia Stępka.

Podkreśla też, że ratownicy są przygotowani. W każdej łódzkiej karetce jest bowiem dostępny... zarówno fentanyl (stosowany np. w uśmierzaniu bólu w ciężkich urazach) jak i odtrutka na niego czyli nalokson.

- Po jego podaniu następuje całkowite odwrócenie działania fentanylu - mówi Adam Stępka. - Jednak problemem jest odpowiednio szybkie wdrożenie leczenia. Jeśli karetka będzie zajęta i trzeba będzie poczekać kilka minut może być już za późno i pacjent się udusi - ostrzega rzecznik.

Jeśli pacjent zatruty szybko otrzyma profesjonalną pomoc, ryzyko zgonu jest małe. W ostateczności pacjenta zawozi się do szpitala i podłącza do wentylacji mechanicznej. Ciekawostką jest to, że zatrutemu może pomóc... przypominanie o konieczności oddychania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki