Narodowe Czytanie 2016 w Łodzi. Czytali "Quo vadis" w Muzeum...

  Narodowe Czytanie 2016 w Łodzi. Czytali "Quo vadis" w Muzeum Kinematografii [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału
  Jacek Losik

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Narodowe Czytanie 2016 w Łodzi. Czytali "Quo vadis" w Muzeum Kinematografii [ZDJĘCIA]
  1/35
  przejdź do galerii
  Cała Polska czytała dzisiaj (3 września) "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Nie inaczej było w Łodzi. Fragmenty powieści przeczytano na głos z tarasu pałacu Karola Scheiblera (Muzeum Kinematografii).
  Łódź po raz piąty włączyła się do Narodowego Czytania. Ze względu na obchodzony Rok Sienkiewiczowski, bohaterem tegorocznej akcji został właśnie polski laureat literackiej Nagrody Nobla. O tym, że czytamy dzisiaj akurat "Quo vadis", zdecydowali natomiast internauci.

  Główny punkt Narodowego Czytania 2016 w Łodzi rozpoczął się w południe w Muzeum Kinematografii. Pierwszą osobą, która przeczytała fragment powieści był 12-letni Kacper Grabowski.
  Później przed mikrofonem ustawionym na tarasie pałacu Scheiblera stanęła Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi oraz Zbigniew Rau, wojewoda łódzki. Nie zabrakło również słynnych aktorów, m.in. Bronisława Wrocławskiego i Mariusza Jakusa.

  5. Narodowe Czytanie Quo vadis. Czytelnictwo w Polsce znów spadło

  Deklamacji towarzyszyło mnóstwo innych atrakcji. Po przeczytaniu trzech fragmentów (było ich łącznie 12) następowała przerwa, w trakcie której zebrani mogli m.in. posłuchać chorału gregoriańskiego lub podziwiać pokazy grupy rekonstrukcji historycznej Walhalla. Członkowie grupy przebrani byli za mieszkańców starożytnego Rzymu, w tym gladiatorów.

  Pojawiły się również nawiązania do pozostałej twórczości Henryka Sienkiewicza oraz ekranizacji jego powieści. Obecni byli m.in. sokolnicy, przebrani za polską szlachtę z czasów, w których dzieje się sienkiewiczowska trylogia. Na ich rękawicach siedziały sokół wędrowny oraz białozór. W Muzeum Kinematografii prezentowana jest natomiast wystawa "Sienkiewicz sfilmowany".

  Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 22-28 sierpnia 2016 roku

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo