Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” w łódzkich instytucjach...

  Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” w łódzkich instytucjach kultury

  Dariusz Pawłowski

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” w łódzkich instytucjach kultury
  1/9
  przejdź do galerii

  ©Wydawnictwo Greg

  8 września odbędzie się siódma edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytania. Tym razem lekturą jest „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Do przedsięwzięcia dołączają łódzkie instytucje kultury.
  Narodowe Czytanie zainaugurował w roku 2012 prezydent Bronisław Komorowski. Tym razem wybrano wydaną w 1924 roku powieść polityczną Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”. Jej bohaterem jest Cezary Baryka, reprezentant młodego pokolenia, urodzony i wychowany w Baku, który przyjeżdża do odrodzonej po I wojnie światowej Polski. Do tej pory ukazało się około 120 polskich i ponad dziesięć zagranicznych wydań „Przedwiośnia”. Powieść doczekała się też dwóch ekranizacji (1928, 2001). Specjalnie na potrzeby tegorocznej akcji, adaptację „Przedwiośnia” przygotował krytyk literacki, felietonista Andrzej Dobosz, wywołując efektem swojej pracy liczne kontrowersje.

  W Łodzi tegoroczny finał Narodowego Czytania zorganizują wspólnie trzy miejskie instytucje kultury: Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Teatr Muzyczny i Muzeum Kinematografii (akcja odbędzie się również w Pasażu Róży przy ul. Piotrkowskiej). W godz. 10-13 fragmenty tegorocznej lektury odczytywać będą reprezentanci różnych środowisk: politycy, artyści, sportowcy.

  O godz. 18 w Muzeum Kinematografii zaplanowana jest projekcja filmu „Przedwiośnie” w reżyserii Filipa Bajona, zrealizowanego w 2001 roku. W roli Cezarego Baryki wystąpił Mateusz Damięcki, a w obsadzie znaleźli się również m.in. Krystyna Janda, Janusz Gajos, Daniel Olbrychski, Małgorzata Lewińska, Karolina Gruszka, Maciej Stuhr. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

  W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W Polsce i za granicą dramat czytano w ponad 2 tys. miejsc.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo