Nasi nauczyciele mają więcej godzin pracy niż dwa lata temu

  Nasi nauczyciele mają więcej godzin pracy niż dwa lata temu

  Maciej Kałach

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przedstawiła właśnie dokument "Education at a glance 2013". Wersja sprzed dwóch lat sprawiła, że polscy nauczyciele musieli bronić się przed zarzutami, że są mało zapracowani w porównaniu do kolegów z krajów rozwiniętych. Ze zaktualizowanych danych wynika, że nasi pedagodzy zaczęli spędzać pod tablicą więcej czasu.
  Nasi nauczyciele pracują podobną liczbę godzin rocznie jak Węgrzy i Grecy...

  Nasi nauczyciele pracują podobną liczbę godzin rocznie jak Węgrzy i Grecy... ©Krzysztof Szymczak

  OECD obliczyła, że w szkołach podstawowych średnia dla nauczycieli z krajów członkowskich tej organizacji to 790 godzin spędzanych w ciągu kalendarzowego roku na uczeniu. Bardzo podwyższają ją Stany Zjednoczone (1097 godzin), w Europie nikt takich rezultatów nie osiąga. Francuz uczy 936 godzin rocznie, Hiszpan - 880.

  Według raportu z 2011 r., pracownik polskiej podstawówki uczył 489 godzin, zaś dokument z 2013 r. mówi już o 618 godzinach. Najprościej wytłumaczyć choć część tego wzrostu wprowadzeniem tzw. godzin karcianych.

  Od roku szkolnego 2010/2011 nauczyciel oprócz 18 godzin lekcji (tzw. pensum) w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy musi prowadzić także 2 godziny zajęć dodatkowych, np. wyrównawcze. Poprzedni raport OECD jeszcze tej zmiany nie uwzględnił, ale teraz Polacy stali się bardziej pracowici i od Greków (589 godzin w roku), i od Węgrów (604).

  Na poziomie gimnazjum nasz belfer, według OECD, uczy 547 godzin. To więcej, niż podano w poprzednim raporcie (483 godzin), ale średnia OECD wynosi 709 godzin. Polacy pracują więc mniej niż Węgrzy (604), Grecy zostają daleko w tyle (415).

  Marek Ćwiek, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w okręgu łódzkim, zwraca uwagę, że Polacy spędzają ucząc prawie tyle samo czasu co chwaleni za edukacyjny system Finowie (595 godzin).

  Polski nauczyciel szkoły ponadgimnazjalnej uczy w niej 544 godziny w roku. To wynik o 120 godzin słabszy niż przeciętny w OECD. I znów od ostatniego miejsca naszych pedagogów wybawiają Grecy (415), choć do wyniku Finów brakuje nam tylko dziewięć godzin w skali roku.

  OECD po raz pierwszy obliczyła czas spędzany na uczeniu przedszkolaków. I tu okazuje się, że opiekunowie naszych maluchów mają lepszy wynik niż średnia OECD (994 godz.) a nawet Amerykanie (1090). W Polsce wychowawca w przedszkolu spędza z dziećmi aż 1150 godzin. Ten wynik sprawia, że panie i panowie z przedszkola nie będą oskarżani o brak zaangażowania,chociaż do osiągnięć Skandynawów daleko (1792 godz. w Szwecji, 1634 na Islandii).

  OECD wyliczyło, że w polskim przedszkolu nauczyciele pracują 45 tygodni w roku, zaś w szkole 36-37. Przeciętna dla szkół krajów rozwiniętych to 37-38 tygodni, więc wychowawcy z innych krajów wcale nie cieszą się wyraźnie dłuższą labą.
  Marek Ćwiek radzi, by dłużej zatrzymać się przy pensjach pedagogów. W szkołach polskich średnia płaca to ok. 25 tys. dolarów rocznie, gdy średnia w OECD waha się od 40 do 45 tys. dolarów.

  Widełki zarobków u ankietowanych nauczycieli są ogromne, bo autorzy "Education at a glance 2013" informują, że najniżej opłacani pedagodzy w pierwszym roku swojej pracy zarabiają rocznie tylko ok. 10 tys. dolarów.

  - W ostatnich latach pensje nauczycieli wzrosły, dlatego rozumiemy brak podwyżki w 2013 roku - mówi Marek Ćwiek. - Jednak z niepokojem przyjmujemy sygnały mówiące o braku podwyżek także w 2014 r.

  Raport OECD obejmuje więcej kwestii niż tylko czas pracy nauczycieli i wysokość ich pensji. Według jego autorów, w Polsce nie możemy mówić o przeładowanych klasach. Oddziały w podstawówkach mają średnio 18,6 ucznia - przeciętna OECD to 21,3, zaś w gimnazjach 22,8 osoby (23,4 w OECD).

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  BŁĄD

  aaaa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Panie Ćwiek! Nie trzeba było przyzwyczajać do braku podwyżek w 2013 r.
  Tusek już wie że nie trzeba dawać podwyżek bo wy to zrozumiecie !!!
  Nie powinno być mowy o braku jakichkolwiek podwyżek na...rozwiń całość

  Panie Ćwiek! Nie trzeba było przyzwyczajać do braku podwyżek w 2013 r.
  Tusek już wie że nie trzeba dawać podwyżek bo wy to zrozumiecie !!!
  Nie powinno być mowy o braku jakichkolwiek podwyżek na 2013 r. Trzeba było żądać choćby niewielkiej tylko o wskaźnik inflacji !!!!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo