- W szkole odbywały się już tego typu zajęcia, ale niektórzy rodzice nie wyrażali zgody na to, by ich dzieci w nich uczestniczyły - mówi nam Anna Stelmasiak, dyrektor Gimnazjum nr 22 w Łodzi. - Zanim zdecydujemy się na zajęcia prowadzone przez fundację, musimy dokładnie zapoznać się z planem zajęć i uzgodnić wszystko z rodzicami.
W czasie kiedy nauczyciele i rodzice zastanawiają się, czy dzieci powinny uczestniczyć w zajęciach, młodzi ludzie nie zastanawiają się nad seksem. Traktują go jako sposób na zdobycie modnych, markowych ciuchów, iPhonów lub kosmetyków.
- Narasta zjawisko prostytucji nieletnich. Jednak nie jest to prostytucja głodowa. Kiedyś nastoletnie prostytutki utrzymywały całe rodziny. Dzisiaj mówimy o prostytucji konsumpcyjnej. Młodzi ludzie decydują się na seks za pieniądze albo konkretne przedmioty - zaznacza Jakub Śpiewak z Fundacji Kid Protect.
Według ogólnopolskich statystyk,policja zatrzymuje rocznie ponad 5 tys. dzieci poniżej 15 roku życia, które zostały wykorzystane seksualnie i kilkadziesiąt do kilkuset przypadków dzieci wykorzystywanych w prostytucji.
- Bardzo ciężko ujawnić przypadki dziecięcej prostytucji, ponieważ nie zależy na tym ani nastolatkowi, ani klientowi. Trzeba też pamiętać, że prostytuują się nie tylko dziewczęta, ale także chłopcy - mówi Śpiewak. - Dlatego nie można bać się poruszać trudnych tematów z dziećmi. Niestety, my nie wychowujemy do seksualności.
Z badań GfK Polonia dla firmy Bayer wynika, że seks uprawiało już 12 proc. dzieci w wieku 12-15 lat i co trzeci 16- i 17-latek.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?