Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nastolatkowie uciekają z domów

Agnieszka Jasińska
Każde zaginięcie nastolatka traktowane jest jako sprawa priorytetowa
Każde zaginięcie nastolatka traktowane jest jako sprawa priorytetowa 123RF
Jagoda Bębnowska ma 17 lat. Uciekła z domu w Pabianicach rok temu, dokładnie w wakacje. Do dzisiaj nie wiadomo, gdzie jest i co się z nią dzieje. Ślad zaginął również po jej rówieśniczce Julii Tomczak. Dziewczyna uciekła z domu w Łodzi.

Takich nastolatek jest więcej. Niedawno z łódzkiego domu dziecka uciekła 15-letnia Patrycja. W sumie łódzka policja poszukuje w tym momencie 27 nastolatków z naszego województwa. W tej grupie jest 21 nastolatków, którzy zaginęli w tym roku. Większość z nich jest w wieku 13-18 lat. Policja ostrzega rodziców, że w tym roku przed wakacjami ucieczek może być wyjątkowo dużo. Sprzyja temu Euro 2012.

- W miastach gospodarzy będzie tłum ludzi, będą strefy kibica, łatwo tam będzie zniknąć w tłumie - mówi podinspektor Joanna Kącka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Według statystyk policyjnych, każdego roku w całym kraju ucieka z domu ponad 4 tys. nastolatków. Spośród wszystkich zgłoszeń policja odnotowuje rocznie około 150 zaginięć dzieci do siódmego roku życia, około 500 zaginięć dzieci w wieku 7-13 lat i około 3 tys. 500 zaginięć dzieci w wieku 13-17 lat.

W 2011 roku z domu uciekło 4 tys. 267 młodych ludzi, a ponad 15 tys. z placówek opiekuńczo-wychowawczych i ośrodków szkolno-wychowawczych. - Do fundacji Itaka zgłaszanych jest 150-170 przypadków zaginięć osób w wieku 12-17 lat. W 2011 roku zgłoszono 166 zaginięć nastolatków, w 2010 - 147, a w 2009 - 163 - wylicza Joanna Gogolińska z Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych "Itaka".

Niestety, okazuje się, że z domu uciekają coraz młodsze dzieci. - Zdarzają się ucieczki coraz młodszych nastolatków, częściej dziewcząt niż chłopców - mówi Aleksandra Andruszczak-Zin, psycholog i zastępca dyrektora zespołu poszukiwań i identyfikacji Itaki. - Przyczyny zawsze tkwią w kłopotach, które mają młodzi ludzie w związku z bardzo niestabilną sytuacją rodzinną lub napięciami, jakie są w szkole, głównie w grupie rówieśników. Coraz więcej jest również ucieczek młodych dziewcząt - 15-latek, 16-latek, które poznają przez portale społecznościowe dorosłych mężczyzn, zakochują się i wydaje im się, że ten związek będzie rozwiązaniem ich wszystkich problemów: i tych w domu, i tych ze szkołą.

Każde zaginięcie nastolatka traktowane jest przez Itakę oraz przez policję jako sprawa priorytetowa. - Dotyczy to także przypadków zgłaszania kolejnych ucieczek nastolatka z domu - mówi Anna Nita, psycholog z Itaki. - Priorytetowe traktowanie zaginięć osób niepełnoletnich jest motywowane niebezpieczeństwami, na które są narażone nastolatki, pozostające bez opieki. Do największych zagrożeń należą: konflikt z prawem, narkotyki, alkohol, prostytucja oraz niechciana ciąża.

Z doświadczeń Itaki wynika, że ucieczka jest często powiązana ze skomplikowaną sytuacją rodzinną nastolatka. Do ważnych przyczyn ucieczek należą także problemy w szkole, brak zrozumienia w najbliższym otoczeniu, nadmierne oczekiwania rodziców, z którymi nie umie sobie poradzić nastolatek. Czasem motywem ucieczki jest chęć przeżycia przygody.
Itaka, aby zapobiec ucieczkom z domu, zorganizowała kampanię "Nie uciekaj".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki