1/19
Na Warmii i Mazurach, w województwach zachodniopomorskim...
fot. Pixabay

Gdzie mamami zostają nastolatki?

Na Warmii i Mazurach, w województwach zachodniopomorskim oraz pomorskim i w kujawsko-pomorskim najwięcej nastolatek zostaje mamami. Najmniejszy odsetek nastoletnich mam mieszka natomiast w Małopolsce, na Mazowszu i Lubelszczyźnie. Województwo łódzkie w tym zestawieniu plasuje się bliżej Mazowsza niż Pomorza.

Czytaj dalej

2/19
O nastoletnich matkach znów zrobiło się głośno w połowie...
fot. Pixabay

Okiem demografa

O nastoletnich matkach znów zrobiło się głośno w połowie grudnia, gdy doszło do tragedii w powiecie piotrkowskim. W jednej z miejscowości we własnym domu dziecko urodziła 15-latka. Dziewczyna wraz z noworodkiem zostali zabrani do szpitala w Piotrkowie, niestety dziecko zmarło. Sprawą zajęła się prokuratura.

W ubiegłym roku do tragedii z udziałem nastoletniej mamy doszło natomiast w Suwałkach. Do szpitala zgłosiła babcia z 14-letnią wnuczką, która skarżyła się na ból brzucha. Okazało się, że tydzień wcześniej urodziła dziecko, a jego ciało zostało zakopane w pobliżu domu dziewczyny. Ojcem był dwa lata starszy chłopak, a dziecko urodziło się żywe.

Tylko w ubiegłym roku na świat przyszło 684 dzieci, których mamy nie skończyły jeszcze 20 lat. Część z nich ma naprawdę młode mamy - najmłodszą jest 12-latka. Nastoletnim matkom przyjrzał się łódzki demograf - prof. Piotr Szukalski, który przeanalizował to zjawisko od początku wieku do końca ubiegłego roku. Sprawdził też, w których regionach kraju jest najwięcej nastoletnich ciąż.

- Z reguły najniższe wartości odnotowywane są w Polsce Południowo-Wschodniej (województwa: małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie), podczas gdy najwyższe w Polsce Północnej (województwa zachodniopomorskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie) - zaznacza prof. Szukalski. - Warte zaznaczenia jest to, że w regionach o najwyższych wartościach płodności częściej rodzą nastolatki wiejskie, podczas gdy w województwach o wartościach najniższych dotyczy to mieszkanek miast. Generalnie zaś to obszary wiejskie odznaczają się zdecydowanie większym zróżnicowaniem zachowań prokreacyjnych w tym względzie, odzwierciedlając wyższe zróżnicowanie obyczajowości i religijności.

Czytaj dalej

3/19
W ubiegłym roku mamami zostały dwie 12-latki z województwa...
fot. Pixabay

12-latka mamą

W ubiegłym roku mamami zostały dwie 12-latki z województwa pomorskiego oraz śląskiego. W roli mam zadebiutowały także trzy trzynastolatki, przy czym dwie mieszkają na Podlasiu, a jedna w województwie kujawsko-pomorskim. Najmłodsza mieszkanka województwa łódzkiego, która w tym czasie została mamą ma 14 lat. W całym kraju w ubiegłym roku mamami zostało aż 30 dziewczynek w wieku 14 lat oraz 146 w wieku 15 lat. Listę nastoletnich mam uzupełnia 497 dziewczyn w wieku 16 lat, 1204 o rok starszych oraz 2380, które mają 18 lat. Mamami zostało także 4015 młodych kobiet w wieku 19 lat.

Prof. Szukalski sprawdził też, w których województwach jest najwięcej młodych mam w przeliczeniu na 1000 kobiet w wieku od 15 do 19 lat. Okazuje się, że najwięcej mieszka ich w województwie zachodniopomorskim - 13,5 na 1000 oraz w warmińsko-mazurskim: 13,4 na 1000. Najmniej natomiast pochodzi z województwa małopolskiego - tam w tej roli debiutuje 6,5 młodych kobiet na tysiąc. Na Mazowszu ten współczynnik wynosi 7,5. W województwie łódzkim ten wskaźnik jest niewiele wyższy i wynosi 8,4.

Prof. Szukalski zaznacza, że obserwuje coraz mniejszą akceptację dla nastoletniego macierzyństwa. Z uwagi i na wydłużanie się typowej kariery edukacyjnej i na niepewność w pierwszych latach kariery zawodowej preferowane jest obecnie stawanie się matką w wieku najwcześniej dwudziestu kilku lat. Tym można wytłumaczyć malejącą liczbę i częstość urodzeń nastolatek oraz wciąż obniżające się natężenie urodzeń w zbiorowości kobiet trochę starszych, mających 20-24 lata.

Czytaj dalej, by zobaczyć województwa, w których mieszkają najmłodsze matki

4/19
Województwo małopolskie...
fot. Archiwum

Miejsce 16

Województwo małopolskie

W tym regionie w 2019 roku mamami zostało średnio 6,5 na 1000 młodych kobiet. Najmłodsza mama miała 14 lat, było ich dwie.

Dzieci urodziło także sześć 15-latek, 33 dziewczyny w wieku 16 lat, 58 w wieku 17 oraz 164 w wieku 18 lat.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Co tu się działo! Szaleństwo kibiców w Sieradzu. Warta - GKS Bełchatów 2:1! ZDJĘCIA

Co tu się działo! Szaleństwo kibiców w Sieradzu. Warta - GKS Bełchatów 2:1! ZDJĘCIA

Sprawdź dzienny horoskop na sobotę 4 maja

Sprawdź dzienny horoskop na sobotę 4 maja

Horoskop dzienny na sobotę. Sprawdź!

Horoskop dzienny na sobotę. Sprawdź!

Zobacz również

Co tu się działo! Szaleństwo kibiców w Sieradzu. Warta - GKS Bełchatów 2:1! ZDJĘCIA

Co tu się działo! Szaleństwo kibiców w Sieradzu. Warta - GKS Bełchatów 2:1! ZDJĘCIA

Horoskop dzienny na sobotę. Sprawdź!

Horoskop dzienny na sobotę. Sprawdź!