Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasza Historia. Lutowe wydanie łódzkiej "Naszej Historii"

mred
Najnowsze, lutowe wydanie łódzkiej "Naszej Historii" już w kioskach. Zapraszamy do lektury!

Co w nowym, lutowym wydaniu "Naszej Historii"...

Gdy Łódź była stolicą Polski.
Tuż po zakończeniu II wojny światowej w Łodzi znaleźli się czołowi polscy działacze, artyści, naukowcy. Wobec obróconej w ruinę Warszawy pojawił się nawet pogląd, żeby to z Łodzi uczynić powojenną stolicę kraju. Taka sytuacja trwała do 1948 roku, o czym pisze Anna Gronczewska.

Zofia, która stała się Witoldem.
Znakomita przedwojenna sportsmenka, Zofia Smętkówna, zawodniczka Łódzkiego Klubu Sportowego, przeszła operację zmiany płci, co wówczas wywołało wielką sensację. Jacek Perzyński opowiada zadziwiające losy Smętkówny/Smętka.

Trubadurzy, No To Co, Polanie.
W latach 60. XX wieku, w erze big-bitu w Łodzi powstało szereg znakomitych i oryginalnych zespołów muzycznych. Ale nie mogło być inaczej, skoro sam twórca tego określenia, Franciszek Walicki, także urodził się w Łodzi — pisze Dariusz Pawłowski.

Zapomniane łódzkie strajki 
Anna Gronczewska przedstawia historię strajków łódzkich włókniarek i tramwajarzy na początku lat 70. ubiegłego wieku, które doprowadziły do wstrzymania podwyżek cen żywności.

70. lat Daniela Olbrychskiego. Wybitny polski aktor, odtwórca m.in. głównych ról w “Potopie” i “Ziemi obiecanej”, kończy w lutym 70 lat. Nie każdy wie, że artysta urodził się w Łowiczu, przypomina Dariusz Pawłowski.

Ojcowie bernardyni w Warcie. Dariusz Piekarczyk sprawdził, że klasztor zakonników kryje wiele tajemnic i posiada sporo historycznych pamiątek, a czas ma tam zupełnie inny wymiar.

Powstanie Styczniowe na ziemiach łódzkich. Przeszło sto powstańczych bitew i potyczek z wojskami carskimi miało miejsce na ziemiach łódzkich. Niezwykłym bohaterstwem wykazały się w nich kobiety, zapewnia Anna Gronczewska.

Mord w skierniewickim dworku. Dlaczego młody ordynans generała Stanisława Józefa Kozickiego pewnego dnia chwycił siekierę i zamordował żonę żołnierza, jego córkę i dwie Bogu ducha winne pracownice willi, zastanawia się Aneta Kapelusz.

Porwanie syna senatora w Łodzi. W roku 1936 Łodzią wstrząsnęło brawurowe porwanie 25-letniego Bieniamina Budzynera, prokurenta spółki akcyjnej “Z. Jarociński i spółka”, syna byłego senatora — pisze Anna Gronczewska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki