Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Natura ponownie odkryta

(DD)
Współczesny świat wraca do natury. Ekologia to dziś najczęściej używane – w różnych kontekstach – słowo. Trend, który szuka równowagi pomiędzy człowiekiem a jego środowiskiem naturalnym. Chcemy, aby nasze domy, przedmioty codziennego użytku, odzież i kosmetyki, produkty spożywcze, potrawy, które spożywamy były w jak największym stopniu wolne od wszechobecnej chemii i syntetycznych surowców. Stawiamy na ekologiczny Slow Life.


Sprawdź

Renesans ziół
Pragniemy być blisko natury i czerpać z jej cennego źródła. A jest to źródło obfite i nieograniczone, przyjazne człowiekowi. Przykładem mogą być ziołowe kosmetyki. Ich producenci, m.in. krakowska firma Farmona przeżywają w kosmetologii renesans. Zawarte w nich substancje są lepiej przyswajane przez skórę i rzadziej powodują podrażnienia niż syntetyczne związki chemiczne. Wystarczy na krótki czas zamienić dotychczas stosowane kosmetyki na te z zawartością ziołowych ekstraktów, aby szybko zauważyć poprawę kondycji skóry i włosów.


Sprawdź

Przeglądając preparaty kosmetyczne Herbal Care.


Sprawdź

Krem i szampon z rumianku
Przyjrzyjmy się rumiankowi, którego mnogość zastosowań, skuteczność oraz dostępność stawia na pierwszym miejscu pośród wszystkich leków i kosmetyków. Prozdrowotna moc rumianku skumulowana jest w kwiatach rośliny (tzw. koszyczkach). To w nich właśnie znajduje się olejek eteryczny zawierający najważniejsze substancje lecznicze: chamazulen (wykazuje właściwości antyalergiczne, bakteriobójcze, przeciwzapalne) oraz bisabolol (działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, koi podrażnienia). Poza olejkiem w koszyczkach rumianku obecne są flawonoidy (barwniki roślinne), w tym karotenoidy, które działają m.in. przeciwzapalnie i rozkurczowo, śluzy wykazujące działanie osłaniające, przeciwzapalne i zmiękczające oraz kumaryny działające uspokajająco, przeciwskurczowo, antynowotworowo, ponadto liczne sole mineralne.


Sprawdź

Rumianek był i jest najbardziej cenionym ziołem w medycynie i kosmetyce. Dzięki swemu działaniu przeciwzapalnemu i ściągającemu wchodzi w skład wielu maseczek ziołowych, naparów i preparatów dla dzieci oraz środków do pielęgnacji włosów. Zalecany jest jako środek łagodzący stany zapalne skóry oraz podrażnienia. Zwany niegdyś „zielem piękności" znakomicie nadaje się do mycia twarzy, zwłaszcza przy cerze przetłuszczonej, łojotokowej lub zaczerwienionej.


Sprawdź

Szampon i odżywka z pokrzywy
Rzućmy także okiem na pokrzywę - roślinę znaną od wieków, od dawna wszechstronnie użytkowaną. O jej właściwościach leczniczych pisali już w starożytności m.in. Hipokrates i Pliniusz Starszy. W średniowieczu chwalili jej właściwości Hildegarda z Bingen oraz Paracelsus. W XIX wieku roślina została zapomniana i traktowana tylko jako pokarm dla ubogich. Wracała do łask jednak w czasach kryzysu, np. podczas wojen światowych. W końcu XX wieku wraz z rozwojem wiedzy o jej właściwościach leczniczych, kosmetycznych, żywieniowych oraz wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na naturalne produkty – pokrzywa zyskała ponownie na znaczeniu i popularności.

Zobacz więcej


Sprawdź

Jest bogata w witaminy i sole mineralne: A, B2, C, K, wapń, żelazo, siarkę, fosfor, potas, sód oraz jod. Zawiera kwasy, m.in.: pantotenowy, mrówkowy, glicerolowy, glikolowy, ponadto chlorofil, beta-karoten, histaminę, flawonoidy i śluzy. Roślina ma bardzo szerokie zastosowanie leczniczo–kosmetyczne. Wzmacnia włosy i hamuje ich wypadanie, zapobiega łupieżowi, leczy łojotok skórny, trądzik, działa tonizująco i regenerująco na skórę.


Sprawdź

Skrzyp polny na włosy
Skrzy polny można stosować w uszkodzeniach skóry, oparzeniach, w stanach zapalnych skóry. Poza tym stosuje się go w niektórych chorobach skórnych wywołanych nagromadzeniem we krwi szkodliwych produktów przemiany materii, m.in. w łuszczycy. Po skrzyp polny mogą sięgać także osoby zmagające się z cerą naczynkową. Wzmocni on naczynka i zmniejszy ryzyko ich pękania. Dzięki zawartemu w zielu krzemowi włosy są lśniące i mocne, paznokcie się nie rozdwajają, a proces starzenia się skóry zostaje zahamowany.


Sprawdź

Przy pielęgnacji włosów trudno się też obyć bez łopianu. Przeciwdziała on nie tylko wypadaniu włosów, ale i łupieżowi. Napar łopianowy reguluje przemianę materii, a zewnętrznie stosuje się go do przemywania ropnych krostek na twarzy. Odwar z korzeni oraz świeży sok używano przy owrzodzeniach i egzemach. Ma działanie ściągające, dezynfekujące. Stosowny w kosmetykach Herbal Care do włosów przetłuszczających się.


Sprawdź

Nie tylko pięknie pachną
Dobroczynne działanie ziół na urodę można wymieniać bez końca. Dodajmy jeszcze, że np. dzika róża posiada ponad 130 substancji zbawiennie wpływających na nasz organizm, pomaga w przeziębieniach, chroni układ krwionośny, nawilża, zmiękcza i wygładza skórę, a przede wszystkim działa wybitnie odmładzająco. Ekstrakt z szałwii lekarskiej działa bezpośrednio na gruczoły potowe, skutecznie kontrolując i spowalniając proces wydzielania potu, dzięki czemu dłonie, pachy i stopy pozostają suche i świeże.


Sprawdź

Zielona herbata wykorzystywana jest w preparatach pielęgnacyjnych Herbal Care głównie dzięki swoim właściwościom antyutleniającym. Skutecznie pomaga zapewnić skórze odpowiedni poziom nawilżenia, działa antybakteryjnie, koi podrażnienia, które powstały wskutek zmian trądzikowych. Ekstrakt z zielonej herbaty często dodawany jest do szamponów oraz odżywek do włosów, ponieważ dzięki niemu stają się one mocniejsze i szybciej rosną. Żeń-szeń wykorzystywany jest w kremach do twarzy ze względu na działanie odmładzające; często jest też składnikiem szamponów do włosów, gdyż zapobiega wypadaniu włosów, poprawia ukrwienie skóry głowy i wzmacnia cebulki włosa. A werbena nie tylko pięknie pachnie, ale też działa na skórę łagodząco, odświeżająco i antyseptycznie.


Sprawdź

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Natura ponownie odkryta - Dziennik Polski

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki